Przejdź do treści głównej
Portal Aktywności Obywatelskiej
Panel obywatelski na temat mobilności edukacyjnej z udziałem obywateli Unii

Nowa faza zaangażowania obywatelskiego

Urzeczywistnienie obywatelskiej wizji mobilności edukacyjnej

Nowe cele na 2030 r. dotyczące większej mobilności edukacyjnej

Aby zachęcić do szerszego korzystania z możliwości w zakresie mobilności edukacyjnej, w zaleceniu Rady określono nowe unijne cele, które należałoby osiągnąć do 2030 r.: co najmniej 23 proc. absolwentów szkół wyższych i co najmniej 12 proc. osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego powinno skorzystać z możliwości w zakresie mobilności edukacyjnej. Ponadto UE dąży do tego, by do 2027 r. odsetek osób o mniejszych szansach wśród wszystkich osób uczących się korzystających z zagranicznej mobilności edukacyjnej wynosił co najmniej 20 proc.

Rada zwróciła się do państw członkowskich, by do końca 2026 r. poinformowały Komisję o istniejących lub planowanych działaniach, które mogłyby wesprzeć realizację zalecenia Rady pt. „Europa w ruchu” w obszarach szkolnictwa wyższego, kształcenia i szkolenia zawodowego, edukacji szkolnej, kształcenia dorosłych oraz sektorach młodzieży i sportu. 

Nowy rozdział o swobodnym przemieszczaniu się w celach edukacyjnych

21 zaleceń, dzięki którym wszyscy ludzie będą mogli uczyć się za granicą

Uczestnicy wskazali najważniejsze obszary wymagające poprawy i priorytetowo potraktowali rozwiązania mające na celu zwiększenie dostępu do programów nauki za granicą i uczestnictwa w nich. Takie możliwości powinny być otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku i dziedziny edukacji, i obejmować edukację szkolną, kształcenie i szkolenie zawodowe, szkolnictwo wyższe, edukację dorosłych, a także naukę pozaformalną.

Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.

Co możemy zrobić, aby mobilność edukacyjna była faktycznie dostępna dla wszystkich?

Jakie były wyniki prac panelu?

Komisja Europejska zdecydowała, że w 2023 r. przedstawi nowy wniosek dotyczący promowania powszechnej mobilności edukacyjnej w europejskim obszarze edukacji – niezależnie od miejsca zamieszkania i etapu życia.

Wynikiem prac panelu był wykaz zaleceń, które Komisja będzie mogła wykorzystać w pracach nad wnioskiem dotyczącym zalecenia Rady w sprawie mobilności edukacyjnej.

Kalendarium

Sesje panelu odbyły się w marcu i kwietniu 2023 r.

  1. 3–5 marca 2023 r.
    I sesja – w Brukseli

    Podczas pierwszej sesji uczestnicy opracowali wspólną wizję przyszłej mobilności edukacyjnej w Europie. Określili również różne grupy docelowe, które należy uwzględnić, jeśli chcemy, aby mobilność edukacyjna była faktycznie dostępna dla wszystkich.

    Streszczenie obrad znajduje się w sekcji „Dokumenty” poniżej.

     

  2. 24–26 marca 2023 r.
    II sesja – w trybie online

    W trakcie drugiej sesji uczestnicy – w oparciu o wspólną wizję, grupy docelowe i nowe tendencje określone podczas pierwszej sesji – omówili bardziej szczegółowo główne przeszkody i wyzwania w zakresie mobilności edukacyjnej stojące przed różnymi grupami mieszkańców Unii.

    Streszczenie obrad znajduje się w sekcji „Dokumenty” poniżej.

     

  3. 28–30 kwietnia 2023 r.
    Sesja końcowa w Brukseli

    Na ostatnim spotkaniu panelu przedstawiono Komisji Europejskiej wnioski z debat oraz wypracowane zalecenia. Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.