Przejdź do treści głównej
Portal Aktywności Obywatelskiej
Panel na temat światów wirtualnych z udziałem obywateli Unii

Nowa faza zaangażowania obywatelskiego

Tworzenie podstaw dla konkretnych działań

Oto kilka niedawnych inicjatyw Komisji:

  • Budowanie umiejętności cyfrowych: Trzy główne projekty finansowane przez Komisję w ramach programu prac „Cyfrowa Europa” na 2024 r. mają na celu wspieranie umiejętności w zakresie technologii światów wirtualnych (zalecenie 2).
  • Monitorowanie zagrożeń i możliwości: Laboratorium innowacji Europolu uruchomiło centrum, które będzie monitorować rozwój światów wirtualnych, koncentrując się na zagrożeniach i możliwościach związanych z egzekwowaniem prawa (zalecenie 8).
  • Promowanie etycznych technologii XR: W ramach finansowanego przez UE projektu XR4Human opracowywane są wytyczne, kodeks postępowania i pomoce edukacyjne mające promować etyczną i odpowiedzialną technologię XR oraz wspierać przyszłą ogólnounijną certyfikację (zalecenia 3, 7, 22 i 23).
  • Zwiększanie suwerenności technologicznej: UE finansuje 24 projekty mające na celu rozwój badań i zastosowań w zakresie XR w zgodzie z wartościami europejskimi. Projekt OPENVERSE koncentruje się na polityce, normach i inkluzywności. Trwają również prace nad europejskim partnerstwem na rzecz światów wirtualnych (zalecenia 22 i 23).
  • Kształtowanie globalnego zarządzania: Komisja wraz z polską prezydencją Rady UE organizują światową wielostronną konferencję wysokiego szczebla na temat zarządzania technologiami Web 4.0 i światami wirtualnymi w celu zbadania globalnych modeli zgodnych z wartościami UE (zalecenie 5).

23 zalecenia dotyczące sprawiedliwych światów wirtualnych w UE, w których człowiek jest zawsze na pierwszym miejscu

Jaka wizja, zasady i działania powinny przyświecać rozwojowi atrakcyjnych światów wizualnych funkcjonujących na sprawiedliwych zasadach?

Jakie były wyniki prac panelu?

Efektem prac panelu było opracowanie zestawu zasad przewodnich i działań dotyczących rozwoju światów wirtualnych w Unii w oparciu o doświadczenia, poglądy i nadzieje na przyszłość jego uczestników. W ten sposób powstały zalecenia skierowane do Komisji Europejskiej, które mają jej pomóc w realizacji inicjatywy w tej dziedzinie.

Kalendarium

Sesje panelu ds. światów wirtualnych odbyły się między lutym a kwietniem 2023 r.

  1. 24–26 lutego 2023 r.
    I sesja – w Brukseli

    Podczas pierwszej sesji uczestnicy wypracowali wspólną wizję dopasowanych do potrzeb i sprawiedliwych światów wirtualnych.

    Podsumowanie sesji znajdziesz w sekcji „Dokumenty” poniżej.

  2. 10–12 marca 2023 r.
    II sesja – w trybie online

    W trakcie drugiej sesji uczestnicy omówili wartości i zasady mające przyświecać rozwojowi światów wirtualnych i uszeregowali je według ważności. Rozpoczęli również dyskusję na temat działań, jakie należy podjąć, aby urzeczywistnić tę wizję.

    Szczegółowy program znajduje się w sekcji „Dokumenty” poniżej.

  3. 21–23 kwietnia 2023 r.
    Sesja końcowa w Brukseli

    Na ostatnim spotkaniu panelu przedstawiono Komisji Europejskiej wnioski z debat oraz wypracowane zalecenia. Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.

Podpisanie Europejskiej deklaracji praw i zasad cyfrowych w cyfrowej dekadzie odzwierciedla nasz wspólny cel, jakim jest transformacja cyfrowa, która stawia ludzi na pierwszym miejscu. Prawa przedstawione w naszej deklaracji są zagwarantowane wszystkim osobom w UE, zarówno w internecie, jak i poza nim. Zasadami cyfrowymi zapisanymi w deklaracji będziemy się kierować w naszych pracach nad wszystkimi nowymi inicjatywami.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej