Opatření navazující na vizi mobility ve vzdělávání občanů
Z panelové diskuse občanů o mobilitě ve vzdělávání vzešlo 21 doporučení, jež posloužila jako jedno z východisek návrhu doporučení Rady „Evropa v pohybu“, který předložila Komise. Návrh reaguje na doporučení občanů tím, že svou pozornost více zaměřuje na podporu inkluzivní mobility přístupné všem, na posílení studia cizích jazyků, odměňování pracovníků provádějících projekty vzdělávací mobility a na zvýšení udržitelnosti mobility ve vzdělávání.
K návrhu Komise byla připojena zpráva občanů, která informovala členské státy o uvedených doporučeních občanů. Rada doporučení „Evropa v pohybu – příležitosti vzdělávací mobility pro všechny“ schválila. Jeho cílem je umožnit většímu počtu občanů studovat, absolvovat odbornou přípravu nebo neformální či informální učení v zahraničí, a to včetně osob, které k tomu mají obvykle méně příležitostí.

Nové cíle pro rok 2030 k zajištění větší mobility ve vzdělávání
S cílem motivovat k širšímu využívání příležitostí ke vzdělávací mobilitě uvádí doporučení Rady nové cíle, jichž má být na úrovni EU dosaženo do roku 2030: příležitostí ke vzdělávací mobilitě by mělo využít alespoň 23 % absolventů vysokoškolského vzdělávání a nejméně 12 % účastníků odborného vzdělávání a přípravy. Kromě toho si EU do roku 2027 klade za cíl zajistit, aby alespoň 20 % všech účastníků vzdělávání, kteří vzdělávací mobilitu v zahraničí využijí, byly osoby s omezenými příležitostmi.
Rada vyzvala členské státy k tomu, aby do konce roku 2026 Komisi informovaly o stávajících nebo plánovaných opatřeních, která by mohla podpořit realizaci doporučení Rady „Evropa v pohybu“ v odvětví vysokoškolského vzdělávání, odborného vzdělávání a přípravy, školního vzdělávání, vzdělávání dospělých a mládeže a sportu.
Nová kapitola o volném pohybu v oblasti vzdělávání
V listopadu 2023 se účastníci evropské panelové diskuse občanů na téma mobility ve vzdělávání znovu sešli na akci, jež byla součástí evropského summitu o vzdělávání a jejímž cílem bylo poskytnout zpětnou vazbu. Tvůrci politik Komise se zabývali opatřeními, která byla v nedávné době přijata s cílem reagovat na doporučení panelu. V této souvislosti byla zvláštní pozornost věnována návrhu doporučení Rady „Evropa v pohybu“, který byl zahrnut do balíčku opatření v oblasti mobility dovedností a talentů.
Klikněte na níže uvedený odkaz a podívejte se, jak Evropská komise zohlednila doporučení občanů.

21 doporučení, jak učinit vzdělávací příležitosti v zahraničí realitou pro všechny
Ve dnech 28. až 30. dubna 2023 Komise uspořádala v Bruselu závěrečné panelovou diskusi občanů o tom, jak rozšířit vzdělávací příležitosti v zahraničí pro všechny cílové skupiny. Na základě myšlenek shromážděných občany bylo formulováno 21 konkrétních doporučení, jejichž cílem je usnadnit přeshraniční mobilitu studentů, pedagogů a zaměstnanců.
Obecným cílem je zlepšit přístup ke vzdělávacímu prostředí pro všechny, přičemž doporučení panelu zdůrazňují, že je důležité dále zvyšovat povědomí o příležitostech a podporovat účast osob s omezenými příležitostmi. Nastiňují rovněž příležitosti a výzvy spojené s digitalizací a zaměřují se i na udržitelnost, tj. na řešení, jak snížit dopad mobility na životní prostředí.
Během tří víkendových jednání diskutovalo v březnu a dubnu 2023 150 náhodně vybraných občanů z různých věkových skupin a prostředí ze všech 27 členských států a zaznamenávalo myšlenky týkající se překážek přeshraniční mobility ve vzdělávání.

Účastníci uvedli hlavní oblasti, které vyžadují zlepšení, a prioritní řešení, jež pomohou usnadnit přístup ke studijním zkušenostem v zahraničí a zvýšit účast – bez ohledu na věk a oblast vzdělávání, od školního vzdělávání až po odborné vzdělávání a přípravu, jakož i vysokoškolské vzdělávání, vzdělávání dospělých a také prostředí, kde probíhá neformální učení.
Úplný seznam doporučení najdete níže v části „Dokumenty“.
Jak převést do co nejširší praxe mobilitu ve vzdělávání?
Evropská komise požádala občany, aby pomohli v Evropě propagovat a zpřístupnit mobilitu ve vzdělávání všem studujícím, pedagogům a vzdělávacím institucím. Panelová diskuse občanů byla součástí širší konzultační strategie, jejímž cílem bylo shromáždit názory a návrhy všech zúčastněných stran.
Občané byli vyzváni, aby se zamysleli nad těmito aspekty:
- potřeba zahrnout více skupin studujících a školitelů, a zejména osoby s omezenými příležitostmi (z důvodu zdravotního postižení, zdravotních problémů, ekonomických, sociálních, zeměpisných a jiných překážek) a méně mobilní skupiny (jako jsou žáci a učitelé nižších stupňů, učni a stážisté, dospělí účastníci vzdělávání a pedagogové z oblasti vzdělávání dospělých)
- potřeba zachovat mobilitu co nejšetrnější k životnímu prostředí, tj. vybrat šetrné způsoby dopravy a prosazovat udržitelné postupy a přispět tak k boji proti změně klimatu
- příležitosti a výzvy, které by mohla nabídnout digitalizace (například lepší využívání digitálních platforem pro učení, kombinování prezenční formy a online učení)
- potenciál mobility ve vzdělávání pro mezikulturní dialog, aktivní občanství a prosazování společných hodnot
Další informační materiál najdete v níže v části Dokumenty.

Jaký byl výsledek panelu?
Evropská komise se rozhodla předložit v roce 2023 nový politický návrh s cílem podpořit v Evropském prostoru vzdělávání – bez ohledu na to, odkud pocházíte nebo kde žijete – mobilitu ve vzdělávání, ke které by měli dostat příležitost všichni.
Výsledkem panelových diskusí je seznam doporučení. Komise je využije při tvorbě návrhu doporučení Rady o mobilitě ve vzdělávání.
Chronologicky
Panelové diskuse o mobilitě ve vzdělávání budou probíhat od března do dubna 2023.
- 3.–5. března 2023Zasedání 1 – Brusel
Na prvním zasedání občané společně formulovali představu o budoucnosti mobility ve vzdělávání v Evropě. Určili také různé cílové skupiny, které je třeba brát v úvahu, aby v praxi dostali příležitost k mobilitě ve vzdělávání skutečně všichni.
Viz shrnutí v části Dokumenty níže.
- 24.–26. března 2023Zasedání 2 – online
Na druhém zasedání účastníci – na základě společné vize, cílových skupin a nově se objevujících trendů identifikovaných na 1. zasedání – podrobněji diskutovali o hlavních překážkách a výzvách, jimž při vzdělávací mobilitě čelí různé skupiny evropských občanů.
Viz shrnutí v části Dokumenty níže.
- 28.–30. dubna 2023Závěrečné zasedání – Brusel
Na závěrečném zasedání byly Evropské komisi předloženy závěry rozprav spolu s doporučeními. Konečný seznam doporučení je uveden níže v části Dokumenty.
Citizens' Panel on learning mobility - final group pictureCitizens' Panel on learning mobility - final group picture Learning mobility session 3 plenary presentationLearning mobility session 3 plenary presentation Learning mobility session 3 plenary participantLearning mobility session 3 plenary participant Learning mobility session 3 participant askingLearning mobility session 3 participant asking Learning mobility session 3 plenary groupLearning mobility session 3 plenary group Learning mobility session 3 plenary votingLearning mobility session 3 plenary voting Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 ModerationCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 Moderation Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 openingCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 opening Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 participantCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 participant Learning mobility session 3 plenary groupLearning mobility session 3 plenary group Learning mobility session 1 plenary groupLearning mobility session 1 plenary group Learning mobility session 1 audienceLearning mobility session 1 audience Learning mobility session 1 QuestionLearning mobility session 1 Question Learning mobility session 1 mapLearning mobility session 1 map Learning mobility session 1 wg speakerLearning mobility session 1 wg speaker Learning mobility session 1 debateLearning mobility session 1 debate Learning mobility plenary participantLearning mobility plenary participant Learning mobility opening session 1Learning mobility opening session 1 Learning mobility plenary opening 2Learning mobility plenary opening 2 Learning mobility plenary debate 4Learning mobility plenary debate 4