Panel obywatelski otwiera dyskusję na temat nowego budżetu UE
150 obywateli z całej Europy zgromadziło się w Brukseli, aby wziąć udział w pierwszej sesji panelu obywatelskiego na temat nowego długoterminowego budżetu europejskiego. W trakcie sesji uczestnicy dokładnie zapoznali się z zakresem unijnego budżetu i próbowali wskazać, które obszary powinny mieć priorytetowy dostęp do finansowania UE.
Przeanalizowali najważniejsze wyzwania i szanse w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania budżetowego, które poprawi jakość codziennego życia obywateli. Uczestnicy opracowali wstępne propozycje, które będą podstawą do dalszej dyskusji.
W maju pod koniec sesji zamykającej obrady uczestnicy przedstawią wspólne zalecenia w formie listy konkretnych działań. Lista zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która uwzględni zalecenia panelu w przyszłych pracach nad unijnym budżetem.

Przyszłość jest w naszych rękach: debata o sprawiedliwości międzypokoleniowej
Wyobraź sobie Unię, w której różne pokolenia wspólnie tworzą dobrze zorganizowane i solidarne społeczeństwo. Co by to oznaczało w praktyce? I co trzeba zrobić teraz, aby taka wizja się ziściła?
Zostań współautorem przełomowej strategii na rzecz sprawiedliwości międzypokoleniowej.
Na tej platformie możesz podzielić się z Komisją Europejską i innymi użytkownikami swoją wizją sprawiedliwości międzypokoleniowej i przemyśleniami na temat obecnej sytuacji.

Podziel się swoją opinią na temat budżetu Unii w ramach nowo rozpoczętej debaty
Twoja opinia pomoże nam w określeniu przyszłego budżetu Unii. Czy masz pomysł, w jaki sposób budżet europejski mógłby bezpośrednio i pozytywnie wpłynąć na Twoje życie?
W 2025 r. Komisja przedstawi projekt nowego długoterminowego budżetu europejskiego na okres od 2028 r., a następnie decyzję w jego sprawie podejmą Parlament Europejski i kraje UE.

- Dialog z młodzieżą na temat polityki
Masz dość poczucia braku sprawczości? Teraz masz szansę, by wziąć sprawy w swoje ręce! Młodzież z całej Unii, jak i spoza niej, wzięła niedawno udział w debacie na żywo z przedstawicielami Komisji i podzieliła się z nimi swoimi przemyśleniami.
Teraz Twoja kolej!
- Sprawiedliwość międzypokoleniowa
Wyobraź sobie Unię, w której różne pokolenia wspólnie tworzą dobrze zorganizowane i solidarne społeczeństwo. Co by to oznaczało w praktyce? I co trzeba zrobić teraz, aby taka wizja się ziściła?
Podziel się swoją opinią i dyskutuj z innymi Europejczykami.
- Nowy budżet europejski
Twoja opinia pomoże nam w określeniu przyszłego budżetu Unii. Czy masz pomysł, w jaki sposób budżet europejski mógłby bezpośrednio i pozytywnie wpłynąć na Twoje życie?
Podziel się swoją opinią na temat przyszłego budżetu Unii i podejmij dyskusję z innymi Europejczykami.
Czym jest Portal Aktywności Obywatelskiej?
Jest to portal, w którym każdy może wziąć udział w debacie na temat polityki UE mającej wpływ na codzienne życie ludzi.
Twoje uwagi to ważny element w kształtowaniu polityki. Każdy głos się liczy. Chcemy usłyszeć, co Ty masz do powiedzenia.
Dzięki tłumaczeniu maszynowemu możesz wypowiadać się w dowolnym z 24 języków urzędowych UE i komunikować się z innymi Europejczykami. Razem budujmy Europę!
Kolejne etapy zaangażowania obywatelskiego
- UczestnictwoZgłaszanie uwag przez internet
Obywatele zamieszczają swoje wypowiedzi w Portalu Aktywności Obywatelskiej oraz komentują wypowiedzi innych i głosują na nie
- DebataEuropejskie panele obywatelskie
Zgłoszone uwagi przedkładane są europejskim panelom obywatelskim i stanowią wkład w europejski proces kształtowania polityki
- ReakcjaPodejmowanie działań w odpowiedzi na zalecenia sformułowane przez obywateli
Zgłoszone uwagi wykorzystywane są podczas późniejszych dyskusji, które opierają się na regularnych sprawozdaniach
- Informacje zwrotnePrzejrzysta komunikacja na temat wyników
Uczestnicy dowiadują się o podjętych działaniach
Możesz zamieszczać swoje wypowiedzi oraz komentować wypowiedzi innych użytkowników i zaznaczać, że się z nimi zgadzasz. Treści można zamieszczać w jednym z 24 języków urzędowych UE. Najpierw musisz się zalogować za pośrednictwem systemu EU Login. Sprawdź na stronie EU Login, jak utworzyć konto.
Po zalogowaniu możesz opublikować swoją wypowiedź, klikając przycisk „Nowa wypowiedź”. W tym celu wpisz tytuł i treść wypowiedzi (od 150 do 1500 znaków).
Możesz też komentować wypowiedzi innych osób lub „wyrażać poparcie” dla zawartych w nich poglądów. „Wyrażenie poparcia” (oddanie głosu) działa podobnie jak „polubienie” postu lub innych treści w mediach społecznościowych.
Twoje wypowiedzi są natychmiast publikowane, dlatego musisz przestrzegać Zasad uczestnictwa.
Dbamy przy tym o ochronę Twoich danych osobowych. Sprawdź nasze zasady ochrony danych
Poniższe pytania dotyczą szeregu zagadnień związanych z funkcjonalnością i specyfikacjami technicznymi Portalu Aktywności Obywatelskiej oraz poruszanych na nim tematów.
Europejskie panele obywatelskie
Ważnym celem Komisji Europejskiej jest zwiększenie udziału obywateli w demokratycznych procedurach i kształtowaniu polityki. W tym celu Komisja powołała do życia europejskie panele obywatelskie, które stały się już częścią życia demokratycznego w UE.
W każdym panelu obywatelskim bierze udział 150 losowo wybranych obywateli ze wszystkich 27 państw członkowskich UE. Wybór uczestników jest odzwierciedleniem różnorodności Europy i uwzględnia reprezentację młodego pokolenia. Panele przedstawiają swoje zalecenia na temat kluczowych polityk mających wpływ na życie nas wszystkich.
Śledź na bieżąco działania paneli teraz i w przyszłości.
