Jak powinna wyglądać Europa na miarę naszych ambicji, w której wszystkie pokolenia będą traktowane sprawiedliwie?

W nadchodzących tygodniach 150 losowo wybranych osób, reprezentujących wszystkie 27 krajów UE i wszystkie pokolenia, weźmie udział w dyskusji na temat tego, jak uwzględniać w polityce potrzeby różnych pokoleń i jakie działania podjąć, aby budować przyszłość, w której wszystkie pokolenia Europejczyków będą mogły się rozwijać.
W okresie głębokich przemian Unia Europejska zamierza w oparciu o swoją wspólną historię budować zrównoważoną przyszłość sprzyjającą integracji społecznej. W tym celu musimy dołożyć starań, by podejmowane dziś decyzje nie szkodziły przyszłym pokoleniom oraz by ludzi z różnych pokoleń łączyły bliskie kontakty oparte na solidarności.
Pytania, które zadaliśmy uczestnikom dyskusji:
- Jak dla wspólnego dobra pokonać różnice dzielące pokolenia, promując ideę solidarności, wzajemnej pomocy i wspólnej odpowiedzialności?
- Jak zrównoważyć potrzeby i interesy wszystkich grup wiekowych, nie zapominając o przyszłych pokoleniach?
- Jak perspektywicznie podejść do budowania sprawiedliwszego społeczeństwa, które po kryzysach wraca do stanu równowagi?
Zadania panelu

Komisja Europejska chciałaby, aby uczestnicy panelu byli pełnoprawnymi współtwórcami strategii na rzecz sprawiedliwości międzypokoleniowej.
Uczestnicy, przedstawiciele różnych pokoleń, będą dyskutować na ten temat, korzystając ze swoich bogatych i różnorodnych doświadczeń życiowych. Przyjrzą się różnym koncepcjom sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich pokoleń, przedyskutują możliwe sposoby realizacji tych koncepcji i zastanowią się, jakie pomysły i projekty pozwolą osiągnąć najlepsze wyniki. To oni będą pierwszymi recenzentami konkretnych propozycji politycznych, opracowanych przez polityków we współpracy z ekspertami w celu propagowania sprawiedliwości dla wszystkich pokoleń w Unii Europejskiej.
W wyniku dyskusji powstanie lista zaleceń, które zostaną uwzględnione w strategii na rzecz sprawiedliwości międzypokoleniowej.
Kalendarium
Europejski panel obywatelski ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej zaplanowano na trzy weekendy w okresie od września do listopada 2025 r.
- 12–14 wrześniaI sesja w Brukseli
- Wprowadzenie do tematu „Sprawiedliwość międzypokoleniowa”
- Wybór pierwszych, najbardziej obiecujących pomysłów
- 17-19 październikaII sesja w trybie online
- Podsumowanie I sesji oraz dalsza dyskusja nad pomysłami, w podziale na tematy
- Pierwszy etap opracowywania zaleceń
- 14-16 listopadaSesja końcowa w Brukseli
- Podsumowanie dyskusji i zalecenia dla Komisji Europejskiej
- Zapowiedź dalszych działań – wpływ na proces kształtowania polityki
- Październik-grudzieńWspólne prace nad strategią
Jak ma wyglądać? Co chcemy osiągnąć?
Sprawiedliwość międzypokoleniowa: dlaczego musimy do niej dążyć?

W nawiązaniu do międzynarodowych inicjatyw, takich jak Pakt na rzecz przyszłości ONZ podpisany przez członków tej organizacji 22 września 2024 r., Komisja w swoich wytycznych politycznych na lata 2024–2029 stwierdza, że w obliczu „niepokoju w społeczeństwie” Unia Europejska musi zadbać o to, by podejmowane dziś decyzje nie szkodziły przyszłym pokoleniom oraz by między ludźmi z różnych pokoleń panowała większa solidarność.
Odpowiedzialność za tę sprawę powierzono komisarzowi Glennowi Micallefowi. W piśmie określającym zadania został on poproszony o przygotowanie strategii na rzecz sprawiedliwości międzypokoleniowej. Strategia ma odpowiedzieć na pytanie, jak doprowadzić do lepszej współpracy między ludźmi z różnych pokoleń oraz uszanować interesy różnych pokoleń w polityce i procesie stanowienia prawa, teraz i w przyszłości.