A polgárok tanulási célú mobilitással kapcsolatos jövőképének nyomon követése
A tanulási célú mobilitással foglalkozó polgári vitacsoport 21 ajánlást fogalmazott meg, amelyeket a Bizottság beépített az „Európa mozgásban” című tanácsi ajánlásra vonatkozó javaslatába. A javaslat figyelembe vette a polgárok ajánlásait azáltal, hogy fokozottan előmozdítja a mindenki számára hozzáférhető inkluzív mobilitást, megerősíti a nyelvtanulást, díjazza a tanulási célú mobilitási projektek végrehajtásáért felelős szakemberek munkáját és fenntarthatóbbá teszi a tanulási célú mobilitást.
A Bizottság javaslatát a polgárok által készített jelentés kísérte, amely tájékoztatta a tagállamokat a vitacsoport ajánlásairól. A Tanács elfogadta az „»Európa mozgásban« csomag – tanulási célú mobilitási lehetőségek mindenki számára” című ajánlást. Az ajánlás célja, hogy minél többen tudjanak tanulmányokat folytatni, képzésben részt venni, illetve nem formális vagy informális tanulási tevékenységet végezni külföldön, beleértve azokat is, akiknek jellemzően kevesebb lehetőségük van erre.

Új célszámok 2030-ra a tanulmányi mobilitás javítására
A tanulási célú mobilitási lehetőségek szélesebb körű igénybevételének ösztönzése érdekében a tanácsi ajánlás új, 2030-ig elérendő uniós szintű célokat határoz meg: a felsőfokú végzettséggel rendelkezők legalább 23%-a és a szakképzésben részt vevő tanulók legalább 12%-a vegyen részt tanulási célú mobilitásban. Ezen túlmenően az EU 2027-re biztosítani kívánja, hogy a külföldi tanulási célú mobilitásban részesülő tanulók legalább 20%-a olyan személy legyen, aki kevesebb lehetőséggel rendelkezik ezen a téren.
A Tanács felkérte a tagállamokat, hogy 2026 végéig tájékoztassák a Bizottságot azokról a meglévő vagy tervezett intézkedésekről, amelyek támogathatják az „Európa mozgásban” tanácsi ajánlás céljait a felsőoktatás, a szakképzés, az iskolai oktatás, a felnőttoktatás, valamint az ifjúságpolitika és a sport területén.
Új fejezet a tanulási célú mobilitásban
2023 novemberében a tanulási célú mobilitással foglalkozó európai polgári vitacsoport polgárai az európai oktatási csúcstalálkozó keretében értékelő rendezvényt tartottak. A Bizottság szakpolitikai döntéshozói ismertették a vitacsoport ajánlásainak teljesítése érdekében a közelmúltban tett lépésekkel. Ezzel összefüggésben különös figyelmet fordítottak az „Európa mozgásban” című tanácsi ajánlásra irányuló javaslatra, amely a készség- és tehetségmobilitási csomag részét képezte.
Az alábbi linkre kattintva megtudhatja, hogyan vette figyelembe az Európai Bizottság a polgárok ajánlásait.

21 ajánlás azért, hogy a külföldi tanulás mindenki számára lehetővé váljon
A Bizottság 2023. április 28–30-ra hívta össze a tanulási célú mobilitással foglalkozó vitacsoport harmadik – egyben utolsó – ülését, melynek Brüsszel adott otthont. Az ülés résztvevői megvitatták, hogyan lehetne a külföldi tanulási lehetőségeket mindenki számára elérhetővé tenni. A polgárok által előterjesztett elképzelések és javaslatok alapján a vitacsoport 21 konkrét ajánlást fogalmazott meg, amelyek a tanulók, az oktatók és az oktatási intézményekben dolgozó szakemberek országhatárokon átívelő mobilitását hivatottak megkönnyíteni.
Ami azt az általános célt illeti, hogy a tanulási környezethez mindenki könnyebben hozzáférjen, a vitacsoport ajánlásai kiemelik: rendkívül fontos továbbra is felhívni a figyelmet a lehetőségekre, és részvételre ösztönözni azokat, akiknek kevesebb lehetőség áll a rendelkezésére. Az ajánlások emellett felvázolják, milyen lehetőségeket kínál és milyen kihívásokkal jár a digitalizáció, és áttekintik, milyen fenntartható megoldások révén lehet a mobilitás környezeti hatását csökkenteni.
2023 három március–áprilisi hétvégéjén összesen 150, különböző korcsoportokba tartozó és más-más hátterű, a 27 tagállam lakosai közül véletlenszerűen kiválasztott polgár azonosította és vitatta meg a külföldi tanulási mobilitás akadályait.

A résztvevők megnevezték a leginkább fejlesztésre szoruló területeket, és kiemelték, mely megoldások segítenék elő a leginkább, hogy életkortól és oktatási területtől függetlenül minél többen férjenek hozzá a külföldi tanulási lehetőségekhez és szerezzenek tapasztalatot – az iskolai oktatástól a szakképzésen át a felsőoktatásig, a felnőttoktatást és a nem formális tanulást is ideértve.
Az ajánlások teljes szövege a „Dokumentumok” rovatban tölthető le.
Hogyan tehetjük mindenki számára elérhetővé a tanulási mobilitási lehetőségeket?
Az Európai Bizottság a polgárok segítségét kérte ahhoz, hogy a tanulók és oktatók jobban megismerjék és könnyebben igénybe vehessék az Európán belüli tanulási lehetőségeket. Az ezzel a témával foglalkozó polgári vitacsoport egy szélesebb körű konzultációs stratégia megvalósításához járult hozzá. E stratégia részeként a Bizottság minden érdekelt és érintett véleményét és javaslatait kívánta összegyűjteni.
A polgárokat arra kérték, hogy e gondolkodási folyamat során vegyék figyelembe a következő szempontokat:
- a mobilitási lehetőségeket ki kell terjeszteni a tanulók és oktatók minden csoportjára, kiváltképp a (fogyatékosság, egészségügyi problémák, gazdasági, társadalmi, földrajzi és egyéb akadályok miatt) kevesebb lehetőséggel rendelkező személyekre és a kevésbé mobilis csoportok tagjaira (például az általános iskolai tanulókra és tanárokra, a tanulószerződéses diákokra és gyakornokokra, valamint a felnőtt tanulókra és az oktatókra);
- ügyelni kell arra, hogy a mobilitás a lehető legkörnyezetkímélőbb legyen és a lehető legnagyobb mértékben hozzájáruljon az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez – ezért kellő gondossággal kell megválasztani az utazási eszközöket, és elő kell mozdítani a fenntartható módszerek használatát;
- ki kell aknázni a digitalizáció kínálta lehetőségeket (és kezelni kell az ezzel összefüggő kihívásokat) – például jobban ki kell használni a tanulási célú digitális platformok, valamint a helyszíni és online tanulást ötvöző hibrid oktatási módszerek előnyeit;
- szem előtt kell tartani, milyen előnyöket rejt a tanulási mobilitás a kultúrák közötti párbeszéd, az aktív polgári szerepvállalás és a közös értékek előmozdítása szempontjából.
További információkért kérjük, olvassa el az ezen az oldalon lejjebb, a „Dokumentumok” rovatban letölthető tájékoztató dokumentumokat.

Mi volt a vitacsoport munkájának eredménye?
Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy 2023-ban új szakpolitikai javaslatot terjeszt elő azzal a céllal, hogy az európai oktatási térségben háttértől és élethelyzettől függetlenül mindenki számára közelebb hozza a tanulási mobilitás lehetőségét.
Munkájának eredményeként a vitacsoport ajánlásokat terjesztett elő, melyek segíteni fogják a Bizottságot a tanulási célú mobilitásról szóló tanácsi ajánlásra irányuló javaslat kidolgozásában.
Időrendi áttekintés
A tanulási célú mobilitással foglalkozó vitacsoport üléseire 2023 márciusa és áprilisa között került sor.
- 2023. március 3–5.1. ülésszak – Brüsszel
Az első ülésszak során a polgárok közös elképzeléseket fogalmaztak meg az európai tanulási mobilitás jövőjét illetően. Meghatározták továbbá, melyek azok a célcsoportok, amelyekre kiemelt figyelmet kell fordítani annak érdekében, hogy a tanulási mobilitással kapcsolatos lehetőségek mindenki számára elérhetővé váljanak.
Az ülésszak összefoglalója a „Dokumentumok” rovatban tölthető le.
- 2023. március 24–26.2. ülésszak – online
A második ülésszak keretében a résztvevők – az 1. ülésszak alkalmával azonosított célcsoportok, közös elképzelések és új tendenciák alapján – részletesebben megvitatták azokat a fő akadályokat és kihívásokat, amelyekkel az európai polgárok különböző csoportjai szembesülnek a tanulási mobilitás terén.
Az ülésszak összefoglalója a „Dokumentumok” rovatban tölthető le.
- 2023. április 28–30.Záró ülésszak – Brüsszel
A záróülésen a résztvevők az Európai Bizottság elé terjesztették az eszmecserék következtetéseit és a vitacsoportok ajánlásait. A végleges ajánlások a „Dokumentumok” rovatban tölthetők le.
Citizens' Panel on learning mobility - final group pictureCitizens' Panel on learning mobility - final group picture Learning mobility session 3 plenary presentationLearning mobility session 3 plenary presentation Learning mobility session 3 plenary participantLearning mobility session 3 plenary participant Learning mobility session 3 participant askingLearning mobility session 3 participant asking Learning mobility session 3 plenary groupLearning mobility session 3 plenary group Learning mobility session 3 plenary votingLearning mobility session 3 plenary voting Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 ModerationCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 Moderation Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 openingCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 opening Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 participantCitizens' Panel on learning mobility - Session 3 participant Learning mobility session 3 plenary groupLearning mobility session 3 plenary group Learning mobility session 1 plenary groupLearning mobility session 1 plenary group Learning mobility session 1 audienceLearning mobility session 1 audience Learning mobility session 1 QuestionLearning mobility session 1 Question Learning mobility session 1 mapLearning mobility session 1 map Learning mobility session 1 wg speakerLearning mobility session 1 wg speaker Learning mobility session 1 debateLearning mobility session 1 debate Learning mobility plenary participantLearning mobility plenary participant Learning mobility opening session 1Learning mobility opening session 1 Learning mobility plenary opening 2Learning mobility plenary opening 2 Learning mobility plenary debate 4Learning mobility plenary debate 4