Ugrás a fő tartalomra
Polgári Részvételi Platform
A tanulási célú mobilitással foglalkozó európai polgári vitacsoport

A civil társadalmi szerepvállalás új korszaka

A polgárok tanulási célú mobilitással kapcsolatos jövőképének nyomon követése

Új célszámok 2030-ra a tanulmányi mobilitás javítására

A tanulási célú mobilitási lehetőségek szélesebb körű igénybevételének ösztönzése érdekében a tanácsi ajánlás új, 2030-ig elérendő uniós szintű célokat határoz meg: a felsőfokú végzettséggel rendelkezők legalább 23%-a és a szakképzésben részt vevő tanulók legalább 12%-a vegyen részt tanulási célú mobilitásban. Ezen túlmenően az EU 2027-re biztosítani kívánja, hogy a külföldi tanulási célú mobilitásban részesülő tanulók legalább 20%-a olyan személy legyen, aki kevesebb lehetőséggel rendelkezik ezen a téren.

A Tanács felkérte a tagállamokat, hogy 2026 végéig tájékoztassák a Bizottságot azokról a meglévő vagy tervezett intézkedésekről, amelyek támogathatják az „Európa mozgásban” tanácsi ajánlás céljait a felsőoktatás, a szakképzés, az iskolai oktatás, a felnőttoktatás, valamint az ifjúságpolitika és a sport területén. 

Új fejezet a tanulási célú mobilitásban

21 ajánlás azért, hogy a külföldi tanulás mindenki számára lehetővé váljon

A résztvevők megnevezték a leginkább fejlesztésre szoruló területeket, és kiemelték, mely megoldások segítenék elő a leginkább, hogy életkortól és oktatási területtől függetlenül minél többen férjenek hozzá a külföldi tanulási lehetőségekhez és szerezzenek tapasztalatot – az iskolai oktatástól a szakképzésen át a felsőoktatásig, a felnőttoktatást és a nem formális tanulást is ideértve.

Az ajánlások teljes szövege a „Dokumentumok” rovatban tölthető le.

Hogyan tehetjük mindenki számára elérhetővé a tanulási mobilitási lehetőségeket?

Mi volt a vitacsoport munkájának eredménye?

Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy 2023-ban új szakpolitikai javaslatot terjeszt elő azzal a céllal, hogy az európai oktatási térségben háttértől és élethelyzettől függetlenül mindenki számára közelebb hozza a tanulási mobilitás lehetőségét.

Munkájának eredményeként a vitacsoport ajánlásokat terjesztett elő, melyek segíteni fogják a Bizottságot a tanulási célú mobilitásról szóló tanácsi ajánlásra irányuló javaslat kidolgozásában.

Időrendi áttekintés

A tanulási célú mobilitással foglalkozó vitacsoport üléseire 2023 márciusa és áprilisa között került sor.

  1. 2023. március 3–5.
    1. ülésszak – Brüsszel

    Az első ülésszak során a polgárok közös elképzeléseket fogalmaztak meg az európai tanulási mobilitás jövőjét illetően. Meghatározták továbbá, melyek azok a célcsoportok, amelyekre kiemelt figyelmet kell fordítani annak érdekében, hogy a tanulási mobilitással kapcsolatos lehetőségek mindenki számára elérhetővé váljanak.

    Az ülésszak összefoglalója a „Dokumentumok” rovatban tölthető le.

     

  2. 2023. március 24–26.
    2. ülésszak – online

    A második ülésszak keretében a résztvevők – az 1. ülésszak alkalmával azonosított célcsoportok, közös elképzelések és új tendenciák alapján – részletesebben megvitatták azokat a fő akadályokat és kihívásokat, amelyekkel az európai polgárok különböző csoportjai szembesülnek a tanulási mobilitás terén.

    Az ülésszak összefoglalója a „Dokumentumok” rovatban tölthető le.

     

  3. 2023. április 28–30.
    Záró ülésszak – Brüsszel

    A záróülésen a résztvevők az Európai Bizottság elé terjesztették az eszmecserék következtetéseit és a vitacsoportok ajánlásait. A végleges ajánlások a „Dokumentumok” rovatban tölthetők le.