Vegyen részt Önt is a nemzedékek közötti méltányosságról szóló vitában!
Platformunk dinamikus és folyamatosan fejlődik. Interaktív rendezvényeinken lehetősége nyílik az eszmecserére másokkal Európa minden szegletéből. Kíváncsian várjuk véleményét, észrevételeit az egész folyamat során! További részletek az oldal végén találhatók.
Ön szerint hogyan néz ki a méltányos jövő?
Glenn Micallef, a generációk közötti méltányosságért, az ifjúságért, a kultúráért és a sportért felelős biztos felkérést kapott arra, hogy dolgozzon ki egy stratégiát a nemzedékek közötti kommunikáció megerősítésére.
Ez a stratégia azt lesz hivatott biztosítani, hogy mind a ma élők, mind a jövő nemzedékek érdekei beépüljenek az uniós szakpolitikákba és jogalkotásba. Ez kihívást jelentő feladat, hiszen mind a jelent, mind a jövőt, valamint az összes uniós szakpolitikát érinti.
De együtt gondoskodni tudunk a nemzedékeken átívelő jólétről és prosperitásról.
Ennek érdekében stratégiai párbeszédeket szervezünk a polgárokkal, az intézményekkel és a civil társadalommal, melyek fontos adalékként szolgálnak majd ennek a jövőbeli stratégiának a kialakításához, és biztosítják, hogy mindenki kifejezésre juttathassa a véleményét, elképzeléseit. Ezen az oldalon ismertetjük, hogyan vállalhat Ön is szerepet a folyamatban.

Miért érdemes részt vennem ebben a vitában?
Napjaink társadalmában több nemzedék él egymás mellett, mint korábban bármikor. Tekintettel az előttünk álló éghajlati, gazdasági és demográfiai kihívásokra, alapvetően fontos, hogy egyetlen generáció se maradjon le – se a most élők, se pedig a jövő nemzedékeihez tartozók.
Ezért azt szeretnénk, ha minél több uniós polgár megosztaná velünk meglátásait és javaslatait, mind a jelent, mind a jövőt illetően.
Minden korosztálynak és nemzedéknek joga van ahhoz, hogy tiszta, virágzó és méltányos világban éljen.
Ha most cselekszünk, együtt megvalósíthatjuk a jövőre vonatkozó terveinket.

Nemzedékek közötti méltányosság: beszéljenek a számok!
Mindannyiunknak – fiataloknak és időseknek – egyaránt fontos, hogy mit tartogat a jövő, és vannak elképzeléseink arról, milyennek szeretnénk látni azt. Ugyanez vonatkozik a jövő nemzedékeire is, és elengedhetetlen, hogy az ő érdekeiket is szem előtt tartsuk.
Annak érdekében, hogy a jelen- és az utókorban élők jogai egyaránt érvényesüljenek, életkortól függetlenül mindenkit arra kérünk, hogy hallassa hangját, hogy érdemi párbeszéd alakulhasson ki a generációk között.
2025 folyamán együtt fogunk dolgozni egy olyan stratégia kialakításáért, amely valóban tükrözi minden nemzedék igényeit. Vegyen tehát Ön is részt a jövő alakításában!
Időrendi áttekintés
2025 februárja és decembere között minden résztvevővel közösen alakítjuk ki a stratégiát.
- Február–áprilisElőzetes tájékozódás
Mit értünk a nemzedékek közötti méltányosság alatt? Milyen kezdeményezések léteznek már?
- Május–júniusJövőkép építése
Milyen elképzeléseink vannak? Milyen célok vezérelnek?
- Július–szeptemberA stratégia kialakítása
Milyen ismérvek, értékek, szükségletek és követelmények szolgáljanak útmutatásként?
- Október–decemberA stratégia közös létrehozása
Milyen formát öltsön? Hova akarunk eljutni?
Adjon hangot véleményének!
Április végéig ossza meg velünk gondolatait arról, hogy mit jelent Önnek a nemzedékek közötti méltányosság. Májusban kerül majd sor az izgalmas jövőkép-alakító beszélgetésre. Ne mulassza el! Ütköztetni fogjuk egymással a véleményeinket és felvázoljuk a jövőre vonatkozó elképzeléseinket a minden nemzedék javát szolgáló méltányos társadalomról. Teremtsük meg azt a jövőt, amelyet megálmodtunk magunknak!
Miért van szükségünk erre?
Tudta-e?
- Az európaiaknak kevesebb mint a fele véli úgy, hogy a társadalom méltányos és egyenlő (forrás: Eurobarométer, 2022)
- Azokban az országokban, ahol alacsonyabbak a generációk közötti egyenlőtlenségek, összességében magasabb az élettel való elégedettség szintje (forrás: OECD, 2020)
- Azok a kormányok, amelyek egyensúlyt tudnak teremteni a jelen és a jövő nemzedékeinek igényei és érdekei között, nagyobb mértékben élvezik a választók bizalmát (forrás: OECD, 2023)