21 ajánlás – hogy a külföldi tanulás mindenki számára lehetővé váljon

Három, tanácskozással töltött hétvégét követően a polgári vitacsoport múlt vasárnap 21 ajánlást tartalmazó listát terjesztett az Európai Bizottság elé annak érdekében, hogy az európai tanulási célú mobilitás hozzáférhetőbbé és ismertebbé váljon minden tanuló és oktató számára.
Az ajánlások kitérnek arra, hogy minden célcsoport vonatkozásában el kell mélyíteni a tájékoztatást és a kommunikációt, és több útmutatással kell szolgálni, elő kell mozdítani a nyelvtanulást, gondoskodni kell pénzügyi támogatásról, és a tanulási célú mobilitási programokat minden korosztály, társadalmi-gazdasági réteg és szakmai csoport számára elérhetővé kell tenni.
A vitacsoport ajánlásai segíteni fognak abban, hogy a Bizottság az év folyamán tanácsi ajánlásra irányuló szakpolitikai javaslatot dolgozzon ki a tanulási célú mobilitásnak az európai oktatási térségben mindenki számára történő előmozdításáról.
Mit értünk európai polgári vitacsoportok alatt?

A polgári vitacsoportok az Európai Unió demokratikus életének állandó szereplőivé válnak. Tagjaikat véletlenszerűen választják ki a 27 tagállamból. Feladatuk, hogy mindannyiunkat érintő fontos javaslatokat vitassanak meg európai szinten.
Az európai polgári vitacsoportok tagjai kis létszámú (mintegy 12 fős) csoportokban, valamint közös (plenáris) üléseken dolgoznak együtt. Moderátori csapat segíti a munkájukat.Megbeszéléseik alapján a polgárok alkotta vitacsoportok ajánlásokat fogalmaznak meg az Európai Bizottság számára, mely azokat figyelembe veszi szakpolitikai kezdeményezéseinek kidolgozása során.
2022 decemberétől 2023. április végéig három – külön-külön mintegy 150 tagot számláló – vitacsoportnak nyílik lehetősége arra, hogy konkrét ajánlásokat dolgozzon ki egyes, az Európai Bizottság 2023. évi munkaprogramjában szereplő kulcsfontosságú kezdeményezések tárgyában. Az első három polgári vitacsoport az élelmiszer-pazarlás, a virtuális világok, illetve a tanulási célú mobilitás kérdéseivel foglalkozik.
Már lezárult vitacsoportok
Food waste
Milyen intézkedéseket kellene hozniuk az uniós tagállamoknak, az élelmiszer-ellátási lánc szereplőinek, a fogyasztóknak, valamint a magán- és a közszféra más érdekelt feleinek, hogy csökkenjen az élelmiszer-pazarlás?
Virtual worlds
Milyen jövőkép, elvek és intézkedések mentén kell kialakítanunk a virtuális világokat, hogy azok a lehető legjobbak és legméltányosabbak legyenek?
Learning Mobility
Fókuszban

Három, tanácskozással töltött hétvégét követően a vitacsoport 23 ajánlásban fogalmazták meg elvárásaikat azokkal az elvekkel és intézkedésekkel kapcsolatban, amelyek révén biztosítani lehet, hogy az EU-ban a virtuális világok méltányosak és megfelelőek legyenek a polgárok számára.
Ezek az ajánlások nyolc érték és elv köré szerveződnek: a választás szabadsága, fenntarthatóság, emberközpontúság, egészség, oktatás, biztonság és védelem, átláthatóság és befogadás.
A Bizottság jelenleg egy új kezdeményezést készít elő a virtuális világok témájában, amely fel fogja vázolni, hogyan is néz ki Európa jövőképe az európai digitális jogokkal és elvekkel összhangban.
Hogyan működik a polgári vitacsoport?
- 1. szakaszÖtletelés
Az első ülésszak célja az volt, hogy a vitacsoport ötleteket fogalmazzon meg, majd témakörök szerint csoportosítsa azokat a koncepciókat, amelyeket a polgárok a legígéretesebbnek tartottak a következő ülésszakokon folytatandó további megbeszélésekhez.
- 2. ülésszakFelülvizsgálat és tökéletesítés
Ennek az ülésszaknak az a célja, hogy a vitacsoport résztvevői az első ülésszakon elfogadott koncepciókra támaszkodva előzetesen megfogalmazzák ajánlásaikat. Egy összetett kölcsönös értékelési folyamat keretében a polgárok munkacsoportokat alkotva felülvizsgálják egymás javaslatait és megállapításait, és egymás ötleteire építve továbbfejlesztik elképzeléseiket. Ennek az együttműködésnek a gyümölcseként a vitacsoport a záró ülésszakon kidolgozza végső ajánlásait.
- Záró ülésszakKövetkeztetés
Az utolsó ülésszak alkalmával a vitacsoport az ajánlásaival együtt a megbeszélések következtetéseit is benyújtja az Európai Bizottságnak. A következtetések és az ajánlások a vonatkozó javaslatok kidolgozását hivatottak segíteni.
Hogyan választják ki a vitacsoportok tagjait?
A Bizottság összesen mintegy 150 polgártválaszt ki véletlenszerűen a 27 tagállamból.
A vitacsoportok összetétele tükrözi az EU sokszínűségét lakóhely (vidék/város), nem, életkor, iskolai végzettség és társadalmi-gazdasági háttér tekintetében.
A résztvevők egyharmada fiatal (16–25 év közötti személy).
A polgári vitacsoportok tagjai véletlenszerűen kerülnek kiválasztásra. A toborzók a potenciális résztvevőkkel telefonon veszik fel a kapcsolatot. Ehhez véletlenszerű kiválasztást végző eszközök révén állítanak össze egy listát működő (mobil- vagy vezetékes) telefonszámokból. Ez a biztosítéka annak, hogy a kiválasztás reprezentatív legyen, és hogy a vitacsoportok a lehető leghűbben tükrözzék az EU szociodemográfiai összetételét.
A toborzáshoz az alábbi forrásokból származó adatok kerülnek felhasználásra:
- Eurobarométer, az Európai Unió éves közvélemény-kutatásra szolgáló eszköze, valamint
- az Eurostat, az EU statisztikai hivatala.
Kvótarendszer biztosítja, hogy a vitacsoport a nemek szempontjából is kiegyensúlyozott legyen, az életkori összetétel tekintetében pedig előfeltétel, hogy a vitacsoportok egyharmadát 16–25 év közötti fiatalok tegyék ki. A vitacsoportok tagjainak kiválasztása során az alábbi szociodemográfiai jellemzőket vesszük még figyelembe:
- iskolai végzettség;
- lakóhely;
- foglalkozás.
Az egyes tagállamokból az adott ország népességének arányában toborzunk résztvevőket, és a különböző csoportok tekintetében is az arányos képviselet elvét követjük. Kevesebb résztvevőt adó kisebb országok esetében az egyes kategóriák részarányát vitacsoportokon átívelően biztosítjuk, így garantálva a kisebb országok megfelelő képviseletét.
Minden vitacsoport esetében külön kiválasztási eljárást szervezünk.
Annak érdekében, hogy a megbeszélések során a lehető legtöbb nézőpont és vélemény kerüljön kifejezésre, és élénk, előremutató viták alakuljanak ki, elengedhetetlen, hogy a vitacsoportok összetétele tükrözze az EU népességének sokszínűségét.
Fotógaléria
Citizens' Panel on learning mobility - final group picture Learning mobility session 3 plenary presentation Learning mobility session 3 participant asking Learning mobility session 3 plenary voting Learning mobility session 3 plenary group Learning mobility session 3 plenary participant Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 Moderation Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 opening Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 participant Learning mobility session 3 plenary group Citizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 working group Citizens panel on virtual worlds - 3 participant Panel on virtual worlds 3 - plenary 1 Citizens panel on virtual worlds - 3 ballot box Citizens panel on virtual worlds - 3 flip chart Citizens panel on virtual worlds - 3 vote Panel on virtual worlds 3 - plenary audience Panel on virtual worlds 3 Viola Learning mobility session 1 Question