A konkrét intézkedések megalapozása
A virtuális világokkal foglalkozó európai polgári vitacsoport jövőképet vázolt fel a témával kapcsolatban. Ajánlásokat fogalmazott meg abból kiindulva, hogy milyen virtuális környezeteket szeretnének az emberek EU-szerte. A 23 ajánlás közvetlen adalékul szolgált az Európai Bizottságnak a web 4.0-ra és a virtuális világokra vonatkozó stratégiájának kidolgozásához. E stratégia célja, hogy irányt mutasson a következő technológiai átálláshoz, egyszersmind nyitott, biztonságos, méltányos és inkluzív környezetet biztosítson a polgárok, a vállalkozások és a közigazgatások számára.
A virtuális világokra vonatkozó stratégiában szereplő fő bizottsági kezdeményezések az ajánlások figyelembevételével készültek. Ezek a kezdeményezések az egyének szerepvállalásának növelésére, a készségek fejlesztésére és a virtuális közszolgáltatások javítására összpontosítanak. A soron következő kezdeményezések közé tartozik a virtuális világok eszköztára és az európai digitális személyiadat-tárca, egy tanulmány a virtuális környezetek szabványosításáról, valamint a virtuális világnak az egészségre és jóllétre gyakorolt hatásával kapcsolatos kutatás.

Íme, néhány közelmúltbeli bizottsági kezdeményezés:
- A digitális készségek fejlesztése: Három nagy projektet finanszírozott a Bizottság a Digitális Európa 2024. évi munkaprogramjában belül, melyek a virtuális világban használt technológiákkal kapcsolatos készségek támogatására irányultak (2. ajánlás).
- A kockázatok és lehetőségek nyomon követése: Az Europol innovációs laboratóriuma létrehozott egy, a virtuális világ fejleményeit nyomon követő megfigyelőközpontot, amely a bűnüldözési kockázatokra és lehetőségekre összpontosít (8. ajánlás).
- Az etikus XR-technológiák előmozdítása: Az uniós finanszírozású XR4Human projekt iránymutatást, magatartási kódexet és oktatási eszközöket dolgoz ki az etikus és felelős XR-technológiák előmozdítására (3., 7., 22. és 23. ajánlás).
- A technológiai szuverenitás fokozása: 24 olyan projektet finanszíroz a Bizottság, melyek az európai értékekhez igazodó XR-kutatás és -alkalmazások előmozdítását szolgálják. Az OPENVERSE projekt a technológiák szakpolitikai vetületeivel, a szabványokkal és az inkluzivitás szempontjaival foglalkozik. Előkészítés alatt áll egy, a virtuális világokkal foglalkozó európai partnerség is (22. és 23. ajánlás).
- A globális kormányzás alakítása: Az EU Tanácsának lengyel elnökségével együtt a Bizottság globális, magas szintű konferenciát szervez az érdekelt felek részére a web 4.0-ról és a virtuális világ lehetséges – az uniós értékekkel összhangban lévő – irányítási modelljeiről (5. ajánlás).
23 ajánlás a méltányos és emberközpontú virtuális világokért
Április 21. és 23. között a Bizottság Brüsszelben rendezte meg a virtuális világokkal foglalkozó európai polgári vitacsoport záróülését, ahol a polgárok ajánlásokat fogalmazhattak meg a vonzó és méltányosan működő európai virtuális világok megteremtéséhez szükséges értékekkel és intézkedésekkel kapcsolatban. Ezek az ajánlások segíteni fogják a Bizottság által végzendő, a virtuális világokkal és az internet jövőjével kapcsolatos munkát.
Három, tanácskozással töltött hétvégét követően a polgárok 23 ajánlásban fogalmazták meg elvárásaikat azokkal az elvekkel és intézkedésekkel kapcsolatban, amelyek révén biztosítani lehet hogy az EU-ban a virtuális világok méltányosak és megfelelőek legyenek a polgárok számára. Ezek az ajánlások nyolc érték és elv köré szerveződnek: a választás szabadsága, fenntarthatóság, emberközpontúság, egészség, oktatás, biztonság és védelem, átláthatóság és befogadás.
Az ajánlások teljes szövege a „Dokumentumok” részben tölthető le.

Milyen jövőkép, elvek és intézkedések mentén kell kialakítanunk a virtuális világokat, hogy azok a lehető legjobbak és legméltányosabbak legyenek?
Sokak szerint a virtuális világok – más néven: metaverzumok – az internet megjelenéséhez hasonló változásokat idézhetnek elő, és átalakítják majd annak módját, ahogy dolgozunk és kommunikálunk egymással. Az elmúlt néhány évben – és főképp a Covid19-világjárvány óta – számos köz- és magánszereplő jelentős beruházásokat hajtott végre az úgynevezett „kibővített és kiterjesztett valóság” területén, felgyorsítva ezzel munkamódszereink és szokásaink megváltozását.
Dacára annak, hogy ezt a területet kiemelt figyelem övezi, az átalakulás aligha fog egyik napról a másikra bekövetkezni. Hosszú évekre lesz szükség ahhoz, hogy a virtuális világok jó minőségű, realisztikus digitális környezetekké fejlődjenek, és egyelőre nincsenek világos elképzeléseink és elvárásaink ezekkel a majdani metaverzumokkal kapcsolatban.
Az EU és tagállamai elkötelezettek a tekintetben, hogy kiaknázzák az átalakulásban rejlő lehetőségeket, egyúttal pedig megbirkózzanak a változás jelentette kihívásokkal, kezeljék az esetleges kockázatokat, és megvédelmezzék az európai polgárok jogait. Az Európai Bizottság ezért úgy határozott, hogy polgári vitacsoportot hív össze, melynek az lesz a feladata, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg a virtuális világok kialakításának tárgyában.
További tudnivalókért kérjük, olvassa el az ezen az oldalon lejjebb, a „Dokumentumok” rovatban letölthető tájékoztató dokumentumokat.

Mi volt a vitacsoport munkájának eredménye?
A vitacsoport – a polgárok tapasztalataiból, meglátásaiból és kívánságaiból kiindulva – vezérelveket és intézkedéseket dolgozott ki, hogy irányt szabjon a virtuális világok kialakítására irányuló uniós munkának. A vitacsoport ajánlásokat terjeszt elő az Európai Bizottságnak, melyek alapján a Bizottság kezdeményezést indít útnak a témában.
Időrendi áttekintés
A virtuális világokkal foglalkozó vitacsoport üléseire 2023 februárja és áprilisa között került sor.
- 2023. február 24–26.1. ülésszak – Brüsszel
Az első ülésszak során a résztvevők közös jövőképet alakítottak ki a létrehozandó, mindenki számára megfelelő és méltányos virtuális világokról.
Az ülésszakról készített összefoglaló alább, az oldal „Dokumentumok” rovatában található.
- 2023. március 10–12.2. ülésszak – online
A második ülésszak alkalmával a résztvevők meghatározták, megvitatták és rangsorolták a majdani virtuális világok alapjául szolgáló értékeket és elveket, és elkezdték feltérképezni a megvalósítás lehetséges cselekvési területeit.
Az ülésszak részletes napirendje az alábbi „Dokumentumok” rovatban tölthető le.
- 2023. április 21–23.Záró ülésszak – Brüsszel
A záróülésen a résztvevők az Európai Bizottság elé terjesztették az eszmecserék következtetéseit és a vitacsoportok ajánlásait. A végleges ajánlások a „Dokumentumok” részben tölthetők le.
A digitális jogokról és elvekről szóló európai nyilatkozat aláírása tükrözi, hogy közös célunk olyan digitális átállás megvalósítása, mely az embereket helyezi előtérbe. A nyilatkozatunkban megfogalmazott jogok Unió-szerte mindenkit megilletnek – online éppúgy, mint offline. A dokumentumban lefektetett digitális elvek iránymutatásul szolgálnak majd az összes új kezdeményezéssel kapcsolatos munkánkhoz.
Citizens panel on virtual worlds - 3 group photoCitizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 ballot boxCitizens panel on virtual worlds - 3 ballot box Panel on virtual worlds 3 - plenary 1Panel on virtual worlds 3 - plenary 1 Citizens panel on virtual worlds - 3 flip chartCitizens panel on virtual worlds - 3 flip chart Citizens panel on virtual worlds - 3 voteCitizens panel on virtual worlds - 3 vote Citizens panel on virtual worlds - 3 participantCitizens panel on virtual worlds - 3 participant Panel on virtual worlds 3 ViolaPanel on virtual worlds 3 Viola Panel on virtual worlds 3 - plenary audiencePanel on virtual worlds 3 - plenary audience Virtual Worlds Panel session one voteVirtual Worlds Panel session one vote Virtual Worlds Session 1 VR rescueVirtual Worlds Session 1 VR rescue Virtual Worlds Panel session one wallVirtual Worlds Panel session one wall Virtual Worlds Panel session one stageVirtual Worlds Panel session one stage Virtual Worlds Session 1 DebateVirtual Worlds Session 1 Debate Virtual Worlds Session 1 VRVirtual Worlds Session 1 VR Virtual Worlds Panel session one debateVirtual Worlds Panel session one debate Virtual Worlds session one 1Virtual Worlds session one 1 Virtual Worlds session one 3Virtual Worlds session one 3 Virtual Worlds session one 2Virtual Worlds session one 2 Virtual Worlds Group picture FridayVirtual Worlds Group picture Friday