Ugrás a fő tartalomra
Polgári Részvételi Platform
A virtuális világokkal foglalkozó európai polgári vitacsoport

A civil társadalmi szerepvállalás új korszaka

A konkrét intézkedések megalapozása

Íme, néhány közelmúltbeli bizottsági kezdeményezés:

  • A digitális készségek fejlesztése: Három nagy projektet finanszírozott a Bizottság a Digitális Európa 2024. évi munkaprogramjában belül, melyek a virtuális világban használt technológiákkal kapcsolatos készségek támogatására irányultak (2. ajánlás).
  • A kockázatok és lehetőségek nyomon követése: Az Europol innovációs laboratóriuma létrehozott egy, a virtuális világ fejleményeit nyomon követő megfigyelőközpontot, amely a bűnüldözési kockázatokra és lehetőségekre összpontosít (8. ajánlás).
  • Az etikus XR-technológiák előmozdítása: Az uniós finanszírozású XR4Human projekt iránymutatást, magatartási kódexet és oktatási eszközöket dolgoz ki az etikus és felelős XR-technológiák előmozdítására (3., 7., 22. és 23. ajánlás).
  • A technológiai szuverenitás fokozása: 24 olyan projektet finanszíroz a Bizottság, melyek az európai értékekhez igazodó XR-kutatás és -alkalmazások előmozdítását szolgálják. Az OPENVERSE projekt a technológiák szakpolitikai vetületeivel, a szabványokkal és az inkluzivitás szempontjaival foglalkozik. Előkészítés alatt áll egy, a virtuális világokkal foglalkozó európai partnerség is (22. és 23. ajánlás).
  • A globális kormányzás alakítása: Az EU Tanácsának lengyel elnökségével együtt a Bizottság globális, magas szintű konferenciát szervez az érdekelt felek részére a web 4.0-ról és a virtuális világ lehetséges – az uniós értékekkel összhangban lévő – irányítási modelljeiről (5. ajánlás).

23 ajánlás a méltányos és emberközpontú virtuális világokért

Milyen jövőkép, elvek és intézkedések mentén kell kialakítanunk a virtuális világokat, hogy azok a lehető legjobbak és legméltányosabbak legyenek?

Mi volt a vitacsoport munkájának eredménye?

A vitacsoport – a polgárok tapasztalataiból, meglátásaiból és kívánságaiból kiindulva – vezérelveket és intézkedéseket dolgozott ki, hogy irányt szabjon a virtuális világok kialakítására irányuló uniós munkának. A vitacsoport ajánlásokat terjeszt elő az Európai Bizottságnak, melyek alapján a Bizottság kezdeményezést indít útnak a témában.

Időrendi áttekintés

A virtuális világokkal foglalkozó vitacsoport üléseire 2023 februárja és áprilisa között került sor.

  1. 2023. február 24–26.
    1. ülésszak – Brüsszel

    Az első ülésszak során a résztvevők közös jövőképet alakítottak ki a létrehozandó, mindenki számára megfelelő és méltányos virtuális világokról.

    Az ülésszakról készített összefoglaló alább, az oldal „Dokumentumok” rovatában található.

  2. 2023. március 10–12.
    2. ülésszak – online

    A második ülésszak alkalmával a résztvevők meghatározták, megvitatták és rangsorolták a majdani virtuális világok alapjául szolgáló értékeket és elveket, és elkezdték feltérképezni a megvalósítás lehetséges cselekvési területeit.

    Az ülésszak részletes napirendje az alábbi „Dokumentumok” rovatban tölthető le.

  3. 2023. április 21–23.
    Záró ülésszak – Brüsszel

    A záróülésen a résztvevők az Európai Bizottság elé terjesztették az eszmecserék következtetéseit és a vitacsoportok ajánlásait. A végleges ajánlások a „Dokumentumok” részben tölthetők le.

A digitális jogokról és elvekről szóló európai nyilatkozat aláírása tükrözi, hogy közös célunk olyan digitális átállás megvalósítása, mely az embereket helyezi előtérbe. A nyilatkozatunkban megfogalmazott jogok Unió-szerte mindenkit megilletnek – online éppúgy, mint offline. A dokumentumban lefektetett digitális elvek iránymutatásul szolgálnak majd az összes új kezdeményezéssel kapcsolatos munkánkhoz.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke