Turpmākie pasākumi saistībā ar pilsoņu redzējumu par mācību mobilitāti
2023. gada novembrī Eiropas pilsoņi, kas piedalījās paneļdiskusijā par mācību mobilitāti, no jauna tikās Eiropas izglītības samita ietvaros rīkotajā atsauksmju pasākumā. Komisijas politikas veidotāji pastāstīja par nesenajiem pasākumiem, kas veikti, lai īstenotu paneļdiskusijas dalībnieku sniegtos ieteikumus. Šajā kontekstā īpaša uzmanība tika pievērsta priekšlikumam Padomes ieteikumam “Eiropa kustībā”, kas tika iekļauts Prasmju un talantu mobilitātes paketē.
Ja vēlaties uzzināt, kā Eiropas Komisija ir ņēmusi vērā pilsoņu ieteikumus, noklikšķiniet uz zemāk redzamās saites.
21 ieteikums par to, kā iespēju mācīties ārzemēs padarīt par realitāti visiem
Komisija 2023. gada 28.–30. aprīlī pulcināja pilsoņus Briselē, kur norisinājās paneļdiskusijas trešā un pēdējā sesija, kurā tika spriests par to, kā pārrobežu mācību iespējas padarīt pieejamas ikvienam. Pilsoņu paustās idejas tika pārvērstas 21 konkrētā ieteikumā par to, kā atvieglot izglītojamo, pedagogu un darbinieku pārrobežu mobilitāti.
Tā kā vispārējais mērķis ir padarīt mācību vidi pieejamāku ikvienam, paneļdiskusijas ieteikumos ir uzsvērts, cik svarīgi ir palielināt informētību par iespējām un veicināt to cilvēku līdzdalību, kuriem ir mazāk iespēju. Tajos arī izceltas digitalizācijas radītās iespējas un problēmas un izvirzīti ilgtspējīgi risinājumi, kā samazināt mobilitātes ietekmi uz vidi.
2023. gada martā un aprīlī tika rīkota paneļdiskusija, kurā piedalījās 150 pēc nejaušības principa atlasīti dažāda vecuma un izcelsmes pilsoņi no visām 27 dalībvalstīm, lai trīs nedēļas nogalēs apzinātu un apspriestu pārrobežu mācību mobilitātes šķēršļus.
Dalībnieki norādīja uz galvenajām jomām, kurās vajadzīgi uzlabojumi, un izraudzījās labākos risinājumus, kā mācību pieredzi ārvalstīs padarīt pieejamāku ikvienam neatkarīgi no vecuma un izglītības jomas, sākot ar skolas izglītību un beidzot ar profesionālo izglītību un apmācību, augstāko izglītību, pieaugušo izglītību un apmācību, kā arī neformālās mācīšanās vidi.
Ieteikumu saraksts ir atrodams sadaļā “Dokumenti”.
Kā mācību mobilitātes iespējas padarīt par realitāti ikvienam?
Eiropas Komisija vēlējās uzzināt iedzīvotāju domas par to, kā mācību mobilitāti Eiropā padarīt pieejamāku un atpazīstamāku ikvienam, kurš māca un mācās. Pilsoņu paneļdiskusija bija daļa no plašākas konsultāciju stratēģijas, kuras mērķis ir apkopot visu ieinteresēto personu viedokļus un priekšlikumus.
Pilsoņi tika aicināti ņemt vērā šādus aspektus:
- nepieciešamība iekļaut dažādas izglītojamo un pedagogu grupas, jo īpaši cilvēkus, kuriem ir mazāk iespēju (invaliditātes, veselības problēmu, ekonomisku, sociālu, ģeogrāfisku un citu šķēršļu dēļ), un mazāk mobilas grupas (piemēram, skolēnus un skolotājus, mācekļus un praktikantus, izglītojamos un pedagogus pieaugušo izglītībā);
- nepieciešamība padarīt mobilitāti pēc iespējas zaļāku, izvēloties videi draudzīgus transportlīdzekļus un veicinot ilgtspējīgu praksi, lai sekmētu cīņu pret klimata pārmaiņām;
- ar digitalizāciju saistītās iespējas un izaicinājumi (piemēram, digitālo mācīšanās platformu labāka izmantošana, hibrīdapmācība klātienē un tiešsaistē);
- mācību mobilitātes potenciāls attiecībā uz starpkultūru dialogu, aktīvu pilsoniskumu un kopīgu vērtību veicināšanu.
Plašāku informāciju atradīsiet informatīvajā materiālā, kas pieejams sadaļā “Dokumenti”.
Kāds bija paneļdiskusijas rezultāts?
Eiropas Komisija nolēma 2023. gadā nākt klajā ar jaunu politikas priekšlikumu, kura mērķis ir nodrošināt pieejamāku mācību mobilitāti ikvienam Eiropas izglītības telpā neatkarīgi no viņa izcelsmes un dzīves situācijas.
Paneļdiskusijas darba rezultāts ir ieteikumu saraksts. Ar to tiks atbalstīts Komisijas darbs pie priekšlikuma Padomes ieteikumam par mācību mobilitāti.
Hronoloģija
Mācību mobilitātei veltītās paneļdiskusijas sesijas tika aizvadītas 2023. gada martā un aprīlī.
- 2023. gada 3.–5. marts1. sesija – Briselē
Pirmajā sesijā pilsoņi izstrādāja kopīgu redzējumu par mācību mobilitātes nākotni Eiropā. Viņi ir arī apzināja dažādas mērķgrupas, kuras ir jāņem vērā, lai mācību mobilitāti padarītu par realitāti visiem.
Sesijas kopsavilkumu skatiet sadaļā “Dokumenti”.
- 2023. gada 24.–26. marts2. sesija – tiešsaistē
Otrajā sesijā dalībnieki, pamatojoties uz 1. sesijā apzināto kopīgo redzējumu, mērķgrupām un jaunajām tendencēm, sīkāk apsprieda galvenos šķēršļus un izaicinājumus, ar ko mācību mobilitātes kontekstā saskaras dažādas Eiropas iedzīvotāju grupas.
Sesijas kopsavilkumu skatiet sadaļā “Dokumenti”.
- 2023. gada 28.–30. aprīlisNoslēguma sesija – Briselē
Noslēguma sesijā debašu secinājumi un paneļdiskusiju dalībnieku izstrādātie ieteikumi tika iesniegti Eiropas Komisijai. Ieteikumu saraksts ir atrodams sadaļā “Dokumenti”.