Kā varam apturēt savvaļā dzīvojošo apputeksnētājkukaiņu iznīkšanu?
Apputeksnētājkukaiņu skaita samazināšanās apdraud pārtikas pieejamību, mūsu turpmāko labklājību un dabu. ES iestādes, kā arī daudzas Eiropas valstis, reģioni un pilsētas ir ieviesuši vairākas iniciatīvas, lai to risinātu, taču joprojām pastāv daudzas problēmas.
Kā varam novērst ar risinājumu īstenošanu saistītās grūtības un paveikt ko konkrētu?
Tas nav viegli atbildams jautājums, tāpēc diskusija nāktu par labu. Šis ir uzdevums, kas uzticēts 100 nejauši atlasītiem Eiropas jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem, kuri no 2025. gada septembra līdz 2026. gada martam darbosies asamblejā, lai formulētu risinājumus un politikas ieteikumus.
Tā kā šī problēma skar ikvienu, mēs vēlamies sākt plašas debates ar iedzīvotājiem.
Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kā varat pievienoties diskusijai un kāpēc tā ir svarīga.

Kāpēc apputeksnētāji ir tik svarīgi?
Savvaļas apputeksnētājkukaiņi ir bites vientuļnieces, kamenes, ziedmušas, tauriņi, naktstauriņi un citas mušas, lapsenes un pat vaboles! Šie neuzkrītošie kukaiņi cilvēku sabiedrībai un dabai ir daudz nozīmīgāki, nekā varētu spriest pēc to nelielā izmēra. Apmēram četriem no katriem pieciem kultūraugiem un savvaļas ziedošajiem augiem ir vajadzīgi apputeksnētāji, kas pārnēsā putekšņus un tādējādi palīdz vairoties.
Šie kukaiņi ir svarīgi arī kaitēkļu apkarošanai un augsnes veselībai. Tie ir būtiska pārtikas ķēdes daļa.
Ja šie kukaiņi iznīkst, piemēram, zemes izmantošanas maiņas, intensīvas lauksaimniecības un pesticīdu izmantošanas, vides piesārņojuma, invazīvu svešzemju sugu un klimata pārmaiņu dēļ, tas ietekmē veselas ekosistēmas, apdraud biodaudzveidību, pārtikas ražošanu, ekonomiku un galu galā arī cilvēku labklājību. Līdz ar to, ja vēlamies aizsargāt apputeksnētājkukaiņus, mums ir darīšana ar sarežģītu sociālu un vides problēmu tīklu.

Kāpēc tas ir būtiski iedzīvotājiem?
Tā kā mūsu dzīve ir cieši saistīta ar apputeksnētāju likteni, lēmumi par to, ko darīt, būtu jāapspriež plašās publiskās debatēs.
Nodrošinātība ar pārtiku ir eksistenciāls jautājums, un lēmumiem par to, kāda veida pārtiku mēs ražojam un kādā veidā, ir nozīmīgas sekas kultūras jomā un ekonomikā. Šo kukaiņu aizsardzība ietekmēs arī veidu, kā mēs apsaimniekojam zaļās zonas — no mūsu privātajiem dārziem un publiskajiem parkiem līdz dabas rezervātiem. Līdzīgi kā daudzi citi vides krīzes aspekti, arī apputeksnētājkukaiņu skaita samazināšanās mudina mūs izvērtēt mūsu sabiedrības un dzīvās pasaules attiecības kopumā.
Jaunieši noteikti ir īpaši ieinteresēti šajās debatēs, jo viņiem lielāko savas dzīves daļu nāksies sadzīvot ar pašreizējās krīzes un tagad pieņemto (vai nepieņemto) lēmumu sekām. Tāpēc asambleja pulcēs jauniešus. Tā kā šī diskusija ir svarīga mums visiem, šī platforma radīs telpu plašākai viedokļu apmaiņai.

Norises grafiks
- 2025. gada jūnijs – septembrisDebates tiešsaistē
Debašu noteikumu paplašināšana, apkopojot iedzīvotāju pieredzi un bažas
- 2025. gada 26.–28. septembrisAsamblejas pirmā sanāksme (Briselē)
Jautājuma izpēte un rīcības virziena noteikšana
- 2025. gada oktobris – novembrisDebates tiešsaistē
Ideju ģenerēšana un piemēru vākšana
- 2025. gada 5.–7. decembrisAsamblejas otrā sanāksme (Briselē)
Iespējamo risinājumu un grūtību apspriešana, sākas darbs pie ieteikumiem
- 2026. gada janvāris – februārisDebates tiešsaistē
Pārdomas par asamblejas sākotnējiem priekšlikumiem
- 2026. gada 6.–8. martsAsamblejas trešā sanāksme (Briselē)
Ieteikumu izstrādes pabeigšana
Piedalīties diskusijā aicinām ikvienu!
Tuvākajos mēnešos šajā platformā iedzīvotāji no visas Eiropas var apmainīties ar viedokļiem un pieredzi, radot patiesi interaktīvu debašu telpu.
Ikviens ir aicināts iesaistīties diskusijās un dalīties pārdomās par izstrādes procesā esošajām idejām. Tā varam nodrošināt, ka ņemam vērā pēc iespējas plašāku problēmu, vajadzību un skatījumu kopumu.
Platformā notiekošā diskusija būs saistīta ar asamblejas apspriedēm, lai nodrošinātu, ka abi procesi var maksimāli labi mijiedarboties.
Savu ieguldījumu varēsiet sniegt šeit — Pilsoņu iesaistes platformā. Tāpēc sekojiet līdzi šīs tīmekļvietnes jaunumiem!

Ko varam sagaidīt no šīs asamblejas?
Jaunie asamblejas locekļi vispirms sīkāk iepazīsies ar problēmām, kas apdraud apputeksnētājus.
Tomēr lielākā daļa laika tiks veltīta dažādu perspektīvu apspriešanai, ideju ģenerēšanai un jaunu pieeju apspriešanai.
Lai labāk izprastu politisko un sociālo kontekstu, asamblejas locekļi sadarbosies arī ar politiķiem, ieinteresētajām personām un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem.
Beigās viņi izstrādās ieteikumus ES iestādēm un citiem lēmumu pieņēmējiem, kā arī attiecīgajām ieinteresētajām personām.
Šī asambleja ir arī iespēja apsvērt jauniešu lomu vides jautājumu pārvaldībā ES līmenī kopā ar ES iestādēm un ar ilgtermiņa redzējumu.

Plašāka informācija
Vairāk par apputeksnētājkukaiņiem, to nozīmi un apdraudēto stāvokli varat uzzināt šajā zinātniskajā apskatā par apputeksnētājiem un citos informācijas resursos.
Uzziniet, ko ES jau paveikusi šajā jomā.
Uzziniet, kāda mūsu pasaule būtu bez apputeksnētājkukaiņiem: “Apputeksnētāju parks”