Pāriet uz galveno saturu
Pilsoņu iesaistes platforma
Eiropas pilsoņu paneļdiskusija par virtuālajām pasaulēm

Jauns pilsoņu iesaistes posms

Pamatu likšana konkrētai rīcībai

Zemāk uzskaitītas dažas no nesen pieņemtajām Komisijas iniciatīvām.

  • Digitālo prasmju veidošana: Komisija ir finansējusi trīs apjomīgus projektus, kas iekļauti programmas “Digitālā Eiropa” 2024. gada darba programmā un atbalsta prasmes virtuālās pasaules tehnoloģiju jomā (ieteikums Nr. 2).
  • Risku un iespēju uzraudzība: Eiropola Inovācijas laboratorija ir izveidojusi novērošanas centru, kas seko virtuālo pasauļu attīstībai, galveno uzmanību pievēršot tiesībaizsardzības riskiem un iespējām (ieteikums Nr. 8).
  • Ētisku paplašinātās realitātes (XR) tehnoloģiju popularizēšana: ES finansētā projekta “XR4Human” ietvaros tiek izstrādāti norādījumi, rīcības kodekss un izglītojoši rīki ētisku, atbildīgu XR tehnoloģiju popularizēšanai. Projekts atbalsta arī ES mēroga sertifikācijas ieviešanu nākotnē (ieteikumi Nr. 3, Nr. 7, Nr. 22 un Nr. 23).
  • Tehnoloģiskās suverenitātes stiprināšana: tiek finansēti 24 projekti ar mērķi veicināt XR tehnoloģiju izpēti un lietojumus, kas atbilst Eiropas vērtībām. Projekts “OPENVERSE” ir vērsts uz politiku, standartiem un iekļautību. Tiek gatavota arī Eiropas partnerība virtuālo pasauļu jomā (ieteikumi Nr. 22 un Nr. 23).
  • Globālās pārvaldības veidošana: lai apzinātu un pētītu globālos modeļus, kas atbilst ES vērtībām (ieteikums Nr. 5), Komisija kopā ar ES Padomes prezidentvalsti Poliju rīko globālu augsta līmeņa daudzpusēju ieinteresēto personu konferenci par tīmekli 4.0 un virtuālo pasauļu pārvaldību.

23 ieteikumi taisnīgām un uz cilvēkiem orientētām virtuālajām pasaulēm ES

Kādam vajadzētu būt redzējumam, principiem un darbībām, veidojot pievilcīgas un taisnīgas virtuālās pasaules?

Kāds bija paneļdiskusijas rezultāts?

Paneļdiskusijas rezultātā ir izveidots uz iedzīvotāju pieredzi, priekšstatiem un nākotnes vēlmēm balstīts pamatprincipu un darbību kopums, kas izmantojams virtuālo pasauļu veidošanā Eiropas Savienībā. Tie ir Eiropas Komisijai adresēti ieteikumi, kuri tiks iekļauti šim jautājumam veltītajā iniciatīvā.

Hronoloģija

Paneļdiskusija par virtuālajām pasaulēm notika no 2023. gada februāra līdz aprīlim.

  1. 2023. gada 24.–26. februāris
    1. sesija – Briselē

    Pirmajā sesijā dalībnieki izveidoja kopīgu redzējumu par to, kādām vajadzētu būt pievilcīgām un taisnīgām virtuālajām pasaulēm.

    Sesijas kopsavilkumu skatiet sadaļā “Dokumenti”.

  2. 2023. gada 10.–12. marts
    2. sesija – tiešsaistē

    Otrajā sesijā dalībnieki apzināja un apsprieda virtuālo pasauļu izveidē vērā ņemamās vērtības un principus, šajā saistībā noteica prioritātes, kā arī sāka pētīt darbības jomas šī redzējuma īstenošanai.

    Detalizētu darba kārtību atradīsiet sadaļā “Dokumenti”.

  3. 2023. gada 21. un 23. aprīlis
    Noslēguma sesija – Briselē

    Noslēguma sesijā debašu secinājumi un paneļdiskusijas dalībnieku izstrādātie ieteikumi tika iesniegti Eiropas Komisijai. Ieteikumu saraksts ir atrodams sadaļā “Dokumenti”.

Eiropas Deklarācijas par digitālajām tiesībām un principiem parakstīšana atspoguļo mūsu kopīgo mērķi – digitālo pārkārtošanos, kas priekšplānā izvirza cilvēkus. Mūsu deklarācijā izceltās tiesības ir garantētas visiem ES iedzīvotājiem gan tiešsaistē, gan bezsaistē. Turklāt deklarācijā nostiprinātie digitālie principi mums kalpos par orientieri mūsu darbā pie visām jaunajām iniciatīvām.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena