Pamatu likšana konkrētai rīcībai
Eiropas pilsoņu paneļdiskusija par virtuālajām pasaulēm sniedza ieskatu tajā, kādu virtuālo vidi vēlas Eiropas iedzīvotāji. Diskusijas dalībnieku sagatavotie 23 ieteikumi tiešā veidā iedvesmoja Eiropas Komisijas Stratēģiju attiecībā uz tīmekli 4.0 un virtuālajām pasaulēm. Šīs stratēģijas mērķis ir virzīt nākamo tehnoloģisko pārkārtošanos, vienlaikus nodrošinot atvērtu, drošu, taisnīgu un iekļaujošu digitālo vidi iedzīvotājiem, uzņēmumiem un publiskās pārvaldes iestādēm.
Šie ieteikumi ir atspoguļoti svarīgās Komisijas iniciatīvās, kas ietvertas virtuālo pasauļu stratēģijā, galveno uzsvaru liekot uz iespēju nodrošināšanu, prasmju veidošanu un virtuālajiem sabiedriskajiem pakalpojumiem. Gaidāmās iniciatīvas ietver virtuālo pasauļu rīkkopu, digitālās identitātes maku, pētījumu par virtuālo pasauļu standartizāciju un to ietekmi uz veselību un labklājību.

Zemāk uzskaitītas dažas no nesen pieņemtajām Komisijas iniciatīvām.
- Digitālo prasmju veidošana: Komisija ir finansējusi trīs apjomīgus projektus, kas iekļauti programmas “Digitālā Eiropa” 2024. gada darba programmā un atbalsta prasmes virtuālās pasaules tehnoloģiju jomā (ieteikums Nr. 2).
- Risku un iespēju uzraudzība: Eiropola Inovācijas laboratorija ir izveidojusi novērošanas centru, kas seko virtuālo pasauļu attīstībai, galveno uzmanību pievēršot tiesībaizsardzības riskiem un iespējām (ieteikums Nr. 8).
- Ētisku paplašinātās realitātes (XR) tehnoloģiju popularizēšana: ES finansētā projekta “XR4Human” ietvaros tiek izstrādāti norādījumi, rīcības kodekss un izglītojoši rīki ētisku, atbildīgu XR tehnoloģiju popularizēšanai. Projekts atbalsta arī ES mēroga sertifikācijas ieviešanu nākotnē (ieteikumi Nr. 3, Nr. 7, Nr. 22 un Nr. 23).
- Tehnoloģiskās suverenitātes stiprināšana: tiek finansēti 24 projekti ar mērķi veicināt XR tehnoloģiju izpēti un lietojumus, kas atbilst Eiropas vērtībām. Projekts “OPENVERSE” ir vērsts uz politiku, standartiem un iekļautību. Tiek gatavota arī Eiropas partnerība virtuālo pasauļu jomā (ieteikumi Nr. 22 un Nr. 23).
- Globālās pārvaldības veidošana: lai apzinātu un pētītu globālos modeļus, kas atbilst ES vērtībām (ieteikums Nr. 5), Komisija kopā ar ES Padomes prezidentvalsti Poliju rīko globālu augsta līmeņa daudzpusēju ieinteresēto personu konferenci par tīmekli 4.0 un virtuālo pasauļu pārvaldību.
23 ieteikumi taisnīgām un uz cilvēkiem orientētām virtuālajām pasaulēm ES
No 21. līdz 23. aprīlim Briselē norisinājās Komisijas rīkotā Eiropas pilsoņu paneļdiskusijas par virtuālajām pasaulēm noslēguma sesija, kurā iedzīvotājiem bija iespēja nākt klajā ar ieteikumiem par vērtībām un darbībām, kas ir svarīgas pievilcīgu un taisnīgu Eiropas virtuālo pasauļu radīšanai. Šie ieteikumi atbalstīs Komisijas darbu saistībā ar virtuālajām pasaulēm un interneta nākotni.
Pēc debatēm, kuras norisinājās trijās nedēļas nogalēs, iedzīvotāji iesniedza 23 ieteikumus par principiem un darbībām, kas, viņuprāt, palīdzētu nodrošināt, ka virtuālās pasaules Eiropas Savienībā ir taisnīgas un orientētas uz cilvēkiem. Šie ieteikumi ir sagrupēti atbilstoši šādām astoņām vērtībām un principiem: izvēles brīvība, ilgtspēja, orientācija uz cilvēkiem, veselība, izglītība, drošums un drošība, pārskatāmība un iekļautība.
Ieteikumu saraksts ir atrodams sadaļā “Dokumenti”.

Kādam vajadzētu būt redzējumam, principiem un darbībām, veidojot pievilcīgas un taisnīgas virtuālās pasaules?
Daudzi cilvēki uzskata, ka virtuālās pasaules, ko dēvē arī par metaversiem, varētu nest pārmaiņas – līdzīgi kā tas savulaik notika līdz ar interneta parādīšanos – un ietekmēt to, kā mēs nākotnē strādāsim un sadarbosimies. Pēdējo pāris gadu laikā, jo īpaši kopš Covid-19 pandēmijas, daudzi publiskā un privātā sektora dalībnieki ir masveidā veikuši ieguldījumus šajā tā sauktajā “paplašinātajā un papildinātajā realitātē”, paātrinot pārmaiņas mūsu darbavietās un paradumos.
Kaut arī šim jautājumam pievērsta pastiprināta uzmanība, šāda pārkārtošanās nenotiks pēkšņi. Būs vajadzīgi daudzi gadi, lai virtuālajās pasaulēs izveidotu kvalitatīvu un reālistisku digitālo vidi, turklāt pagaidām nav skaidra priekšstata, par ko metaversi varētu kļūt un par ko tiem vajadzētu kļūt.
ES un tās dalībvalstis ir apņēmušās izmantot šīs pārkārtošanās potenciālu, izprast tās sniegtās iespējas, kā arī ar to saistītos riskus un problēmas, vienlaikus aizsargājot Eiropas iedzīvotāju tiesības. Tāpēc Eiropas Komisija ir nolēmusi noorganizēt pilsoņu paneļdiskusiju, lai formulētu ieteikumus virtuālo pasauļu izveidei.
Plašāku informāciju atradīsiet informatīvajā materiālā, kas pieejams sadaļā “Dokumenti”.

Kāds bija paneļdiskusijas rezultāts?
Paneļdiskusijas rezultātā ir izveidots uz iedzīvotāju pieredzi, priekšstatiem un nākotnes vēlmēm balstīts pamatprincipu un darbību kopums, kas izmantojams virtuālo pasauļu veidošanā Eiropas Savienībā. Tie ir Eiropas Komisijai adresēti ieteikumi, kuri tiks iekļauti šim jautājumam veltītajā iniciatīvā.
Hronoloģija
Paneļdiskusija par virtuālajām pasaulēm notika no 2023. gada februāra līdz aprīlim.
- 2023. gada 24.–26. februāris1. sesija – Briselē
Pirmajā sesijā dalībnieki izveidoja kopīgu redzējumu par to, kādām vajadzētu būt pievilcīgām un taisnīgām virtuālajām pasaulēm.
Sesijas kopsavilkumu skatiet sadaļā “Dokumenti”.
- 2023. gada 10.–12. marts2. sesija – tiešsaistē
Otrajā sesijā dalībnieki apzināja un apsprieda virtuālo pasauļu izveidē vērā ņemamās vērtības un principus, šajā saistībā noteica prioritātes, kā arī sāka pētīt darbības jomas šī redzējuma īstenošanai.
Detalizētu darba kārtību atradīsiet sadaļā “Dokumenti”.
- 2023. gada 21. un 23. aprīlisNoslēguma sesija – Briselē
Noslēguma sesijā debašu secinājumi un paneļdiskusijas dalībnieku izstrādātie ieteikumi tika iesniegti Eiropas Komisijai. Ieteikumu saraksts ir atrodams sadaļā “Dokumenti”.
Eiropas Deklarācijas par digitālajām tiesībām un principiem parakstīšana atspoguļo mūsu kopīgo mērķi – digitālo pārkārtošanos, kas priekšplānā izvirza cilvēkus. Mūsu deklarācijā izceltās tiesības ir garantētas visiem ES iedzīvotājiem gan tiešsaistē, gan bezsaistē. Turklāt deklarācijā nostiprinātie digitālie principi mums kalpos par orientieri mūsu darbā pie visām jaunajām iniciatīvām.
Citizens panel on virtual worlds - 3 group photoCitizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 ballot boxCitizens panel on virtual worlds - 3 ballot box Panel on virtual worlds 3 - plenary 1Panel on virtual worlds 3 - plenary 1 Citizens panel on virtual worlds - 3 flip chartCitizens panel on virtual worlds - 3 flip chart Citizens panel on virtual worlds - 3 voteCitizens panel on virtual worlds - 3 vote Citizens panel on virtual worlds - 3 participantCitizens panel on virtual worlds - 3 participant Panel on virtual worlds 3 ViolaPanel on virtual worlds 3 Viola Panel on virtual worlds 3 - plenary audiencePanel on virtual worlds 3 - plenary audience Virtual Worlds Panel session one voteVirtual Worlds Panel session one vote Virtual Worlds Session 1 VR rescueVirtual Worlds Session 1 VR rescue Virtual Worlds Panel session one wallVirtual Worlds Panel session one wall Virtual Worlds Panel session one stageVirtual Worlds Panel session one stage Virtual Worlds Session 1 DebateVirtual Worlds Session 1 Debate Virtual Worlds Session 1 VRVirtual Worlds Session 1 VR Virtual Worlds Panel session one debateVirtual Worlds Panel session one debate Virtual Worlds session one 1Virtual Worlds session one 1 Virtual Worlds session one 3Virtual Worlds session one 3 Virtual Worlds session one 2Virtual Worlds session one 2 Virtual Worlds Group picture FridayVirtual Worlds Group picture Friday