Diskusijas rezultāti un turpmākie pasākumi
2023. gada paziņojumā “Naidam nav vietas: Eiropa ir vienota savā nostājā pret naidu” aicināts izveidot Eiropas mēroga dialoga telpu diskusijām par to, kā varam pārvarēt naidu un šķelšanos un kopīgi kopt mūsu Eiropas vērtības – vienlīdzību, kā arī cilvēktiesību un cilvēka cieņas ievērošanu. Viena no atbildēm uz šo aicinājumu bija cīņai pret naidu veltītā Eiropas pilsoņu paneļdiskusija.
Tās mērķis bija apzināt politikas pasākumus un visus attiecīgos dalībniekus, kuri būtu jāiesaista dažādos līmeņos, proti, lēmumu pieņēmējus, pilsonisko sabiedrību, privāto sektoru un iedzīvotājus.
Diskusijas dalībnieki formulēja 21 ieteikumu par to, kā stiprināt reakciju uz naida noziegumiem un naida runu, radīt drošu un iekļaujošu vidi tiešsaistē un bezsaistē un izmantot mediju un digitālo rīku potenciālu, lai veicinātu cieņas kultūru.

Pilsoņu ieteikumu iedvesmotās ES iniciatīvas
Reaģējot uz iedzīvotāju ieteikumiem, Eiropas Komisija strādā pie vairākām iniciatīvām ar mērķi pastiprināt ES centienus apkarot naidu un veidot iekļaujošāku un vienlīdzīgāku sabiedrību. Lūk, dažas no tām.
- Pieņemts jauns rīcības kodekss cīņai pret nelikumīgiem naidīgiem izteikumiem tiešsaistē
- Pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” 2025. gada darba programmā iekļauta īpaša pētniecības prioritāte, kas palīdzēs uzlabot izpratni par to, kā sociālā nevienlīdzība izraisa naidu, polarizāciju un radikalizāciju.
2025. gada jūnijā pilsoņiem, kuri piedalījās paneļdiskusijā, būs izdevība piedalīties atsauksmju pasākumā, kurā Eiropas Komisija skaidros, kā tā īstenos pilsoņu ieteikumus, integrējot tos pašreizējās un gaidāmajās politikas iniciatīvās.
Eiropas pilsoņu paneļdiskusija “Pret naidu sabiedrībā”: ieteikumi iesniegti
150 pēc nejaušības principa izraudzīti iedzīvotāji no visām 27 ES dalībvalstīm trijās nedēļas nogalēs apsprieda dažādus naidu izraisošus faktorus ES un dažādās jomas, kurās jārīkojas, lai šos faktorus novērstu.
Kopā viņi nāca klajā ar konkrētiem ieteikumiem, kuri tiks izmantoti turpmāko ES tiesību aktu un Komisijas iniciatīvu izstrādē. Tos varat atrast zemāk redzamajā dokumentu sadaļā.
Jūs joprojām varat piedalīties notiekošajās tiešsaistes debatēs par naida apkarošanu sabiedrībā:

Ko mēs varam darīt, lai cīnītos pret naidu? Un kā mēs varam veicināt savstarpējo cieņu mūsu sabiedrībā?
Kā uz to norāda vairāki avoti, Eiropa šobrīd satraukumu raisošā mērā pieredz naida runas un naida noziegumu izplatīšanos. Visu veidu naids grauj sabiedrību kopumā un apdraud mūsu demokrātijas pamatus. ES vārda brīvība ir pamattiesība, kuru augstu vērtējam. Saskaņā ar starptautiskajām cilvēktiesību normām to tomēr nedrīkst izmantot ļaunprātīgi, lai kūdītu uz naidu un vardarbību.
Cīņai pret naidu sabiedrībā veltītajā Eiropas pilsoņu paneļdiskusijā 150 pēc nejaušības principa atlasīti pilsoņi aplūko naida cēloņus un iespējas tos novērst. Noslēguma ieteikumos viņi iekļaus savas atziņas par to, kā var pārvarēt sašķeltību sabiedrībā.
Paziņojumā “Naidam nav vietas: vienota Eiropas nostāja pret naidu”, kas tika publicēts 2023. gadā, Eiropas Komisija un Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos ierosina divkāršot pūliņus, lai apkarotu naidu visās tā izpausmēs, pastiprinot rīcību dažādās politikas jomās, tostarp drošības, digitālajā, izglītības, kultūras un sporta jomā.

Hronoloģija
Cīņai pret naidu sabiedrībā veltītā Eiropas pilsoņu paneļdiskusija tika aizvadīta trijās nedēļas nogalēs 2024. gada aprīlī un maijā.
- 5.–7. aprīlis1. sesija – Briselē
- Analizējot to, kā naids tiek uztverts, un konkrētus naida gadījumus, tiek veidota vienota izpratne par naidu.
- Tiek identificēti naida cēloņi un virzītājspēki.
- Tiek apspriestas potenciālās darbības jomas, kur var cīnīties pret naidu sabiedrībā.
Ieraksti: 2024. gada 7. aprīlis
- 26.–28. aprīlis2. sesija – tiešsaistē
- Tiek izvērtēta 1. sesija un izstrādātas idejas (pa tematiem un apakštematiem)
- Ieteikumu formulēšanas pirmais posms
Ieraksti: 2024. gada 26. aprīlis | 2024. gada 28. aprīlis
- 17.–19. maijsNoslēguma sesija – Briselē
- Secinājumi pēc diskusijām un ieteikumi Eiropas Komisijai.
- Turpmāko posmu skaidrojums – ietekme uz ES politiku un laiks atsauksmēm
Ieraksti: 2024. gada 17. maijs | 2024. gada 19. maijs
Fotogalerija
Tackling Hatred in Society Panel image 1Tackling Hatred in Society Panel image 1 Tackling Hatred in Society HandoverTackling Hatred in Society Handover Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1Tackling Hatred in Society Sub-plenary 1 Tackling Hatred in Society Panel image 3Tackling Hatred in Society Panel image 3 Tackling Hatred in Society Panel image 5Tackling Hatred in Society Panel image 5 Tackling Hatred in Society Panel image 4Tackling Hatred in Society Panel image 4 Tackling Hatred in Society Panel image 2Tackling Hatred in Society Panel image 2