Pāriet uz galveno saturu
Pilsoņu iesaistes platforma
Eiropas pilsoņu paneļdiskusijas

Jauns pilsoņu iesaistes posms

Turpinās Eiropas pilsoņu paneļdiskusija “Naids sabiedrībā”

Eiropas pilsoņu paneļdiskusijā par energoefektivitāti sagatavotie ieteikumi ir iesniegti Eiropas Komisijai.

Kas ir Eiropas pilsoņu paneļdiskusijas?

Kā norisinās pilsoņu paneļdiskusija?

  1. Pirmā sesija
    Ideju ģenerēšana

    Pirmā sesija ir veltīta ideju ģenerēšanai un tam, lai formulētu un sagrupētu daudzsološākās pieejas, kuru apspriešana turpināsies nākamajās sesijās.

  2. Otrā sesija
    Pārskatīšana un precizēšana

    Otrās sesijas mērķis ir turpināt apspriest pirmajā sesijā apzinātās pieejas un sagatavot sākotnējos pilsoņu ieteikumus. Iedzīvotāji turpina strādāt grupās, pārskatot un papildinot cits cita darbu un turpinot attīstīt piedāvātās idejas. Uz šī pamata paneļdiskusijas dalībnieki noslēguma sesijā izstrādās galīgos ieteikumus.

  3. Noslēguma sesija
    Secinājumi

    Noslēguma sesijas laikā Eiropas Komisijai tiek iesniegti apspriežu secinājumi un paneļdiskusijas dalībnieku izstrādātie ieteikumi (attiecīgos priekšlikumus papildinošās paketes ietvaros).

Kā tiek izraudzīti paneļdiskusijas dalībnieki?

Icon random people

Aptuveni 150pēc nejaušības principa atlasītipilsoņi no visām 27 dalībvalstīm

Icon Diversity

Viņi atspoguļo ES daudzveidību – gan ģeogrāfiski (lauki/pilsētas), gan pēc dzimuma, vecuma, izglītības līmeņa un sociālekonomiskās izcelsmes

Icon young people

Trešdaļa dalībnieku ir 16–25 gadus veci jaunieši

Dalībnieki jaunās paaudzes pilsoņu paneļdiskusijām tiek izraudzīti pēc nejaušības principa. Ar iespējamiem dalībniekiem sazinās pa tālruni. Atlases dienests izmanto rīkus, ar kuriem ģenerē derīgus mobilo un fiksēto tīklu tālruņa numurus. Šādā veidā iespējams izveidot daudzveidīgu un reprezentatīvu dalībnieku grupu. Lai garantētu, ka paneļdiskusijā pēc iespējas precīzāk tiek atspoguļots ES iedzīvotāju sociāldemogrāfiskais sastāvs, process nodrošina reprezentatīvu atlasi.

Atlasāmo iedzīvotāju skaita noteikšanai tiek izmantoti dati no:

  • Eirobarometra, proti, Eiropas Savienības ikgadējās sabiedriskās domas aptaujas, un
  • ES Statistikas biroja Eurostat.

Kvotu sistēma nodrošina dzimumu līdzsvaru paneļdiskusijas grupā un precizē, ka trešdaļai dalībnieku jābūt jauniešiem vecumā no 16 līdz 25 gadiem. Atlasē tiek ņemti vērā arī citi sociāldemogrāfiski aspekti:

  • izglītības līmenis,
  • ģeogrāfiskā atrašanās vieta,
  • profesija.

No katras dalībvalsts uzaicināto dalībnieku skaits ir proporcionāls šīs valsts iedzīvotāju skaitam, un atlasē tiek nodrošināta proporcionāla pārstāvība no dažādām iedzīvotāju grupām. Mazajām valstīm ar mazāku dalībnieku skaitu šīs grupas tiek aptvertas vairāku paneļdiskusiju ietvaros, lai arī šīs valstis tiktu pienācīgi pārstāvētas.

Atlases process pirms katras paneļdiskusijas tiek atjaunināts.

Reprezentatīvas un daudzveidīgas dalībnieku grupas izveide ir svarīga, lai sekmētu dinamiskas diskusijas, kas atspoguļo plašu perspektīvu un viedokļu dažādību.

 

Noslēgtās paneļdiskusijas

food waste fridge

Kādi pasākumi būtu jāveic ES dalībvalstīm, pārtikas piegādes ķēdes dalībniekiem, iedzīvotājiem un citām privātām un publiskām ieinteresētajām personām, lai panāktu, ka tiek ierobežota pārtikas izšķērdēšana?