Závěr diskuse o novém rozpočtu EU

Po měsících jednání a příspěvků od různých zúčastněných stran uzavřela Platforma aktivního občanství diskusi o novém rozpočtu EU. Občané z celé Evropy sdíleli na platformě svůj názor ohledně toho, jak rozpočtové prostředky co nejlépe využít a zajistit, aby rozpočet zohledňoval potřeby všech a umožnil nám řešit naše výzvy společně.
Návrhy předložené prostřednictvím platformy byly zohledněny při jednání evropské panelové diskuse občanů o rozpočtu EU, a pomohou tak utvářet, jak budou prostředky v budoucnu využívány. Evropská komise bude z těchto poznatků i nadále vycházet při řízení svých priorit a zajištění toho, aby rozpočet fungoval pro všechny Evropany.
Děkujeme proto všem, kteří se této důležité diskuse zúčastnili. Váš názor nás zajímá – a pomáhá nám při přijímání rozhodnutí, která zajistí odolnost Evropy pro budoucí generace.
Kliknutím na „Více informací“ si můžete prohlédnout celou diskusi.
Proč chceme vést o evropském rozpočtu diskusi?

Evropa se nachází v éře hlubokých změn, které se dotýkají naší společnosti a bezpečnosti, naší planety a hospodářství, naší demokracie a prosperity. Tyto globální výzvy můžeme řešit pouze společným postupem všech Evropanů. A jednou z hnacích sil evropské spolupráce je právě evropský rozpočet.
Účelem evropského rozpočtu je pomáhat nám prosazovat naše politické priority. Spojením finančních zdrojů můžeme lépe čelit společným výzvám a pozitivně a přímo ovlivňovat každodenní život občanů.
V roce 2025 předloží Komise návrh nového evropského dlouhodobého rozpočtu na období od roku 2028, který musí posléze schválit Evropský parlament a členské státy. K jeho přijetí je nutný jednomyslný souhlas všech členských států a většiny poslanců Evropského parlamentu.
Otevírá se nám tak příležitost dohodnout se na výkonném, moderním evropském rozpočtu, který bude odpovídat našim ambicím.
Jak Komise s vašimi nápady naloží?
Poté, co diskuse o novém rozpočtu EU skončila, se náměty předložené občany na platformě využití při dalších krocích. Vaše postřehy jsou důležité pro to, aby evropský rozpočet naplňoval skutečné potřeby obyvatel a přispěl k vytvoření smysluplných změn. Evropská komise tyto příspěvky zohlední při přípravě návrhu nového rozpočtu EU.
Časový plán
- únor – květenOnline diskuze
Občané uveřejňují příspěvky na Platformě aktivního občanství, vyjadřují se k příspěvkům ostatních a hlasují o nich. Zasílat mohou buď individuální příspěvky, nebo se účastnit na základě společné činnosti například ve formě participativní akce.
- březen – květenPanelová diskuse občanů
Online příspěvky se promítají do panelových diskusí a nakonec i do tvorby evropské politiky
- červenecNávrh rozpočtu
Komise zveřejňuje návrh nového evropského rozpočtu.
Evropský rozpočet: Co je v sázce?

Evropský dlouhodobý rozpočet určuje výši rozpočtu a výdaje na několik let dopředu. Současný dlouhodobý rozpočet platí od roku 2021 do roku 2027 a činí 1,2 bilionu eur, což představuje přibližně 1 % HDP EU. Je doplněn přibližně 800 miliardami eur z NextGenerationEU, což je dočasný nástroj na podporu hospodářského oživení po pandemii covidu-19.
Již v minulosti se prokázalo, že evropský rozpočet přináší občanům EU užitek. Například tím, že financuje projekty a činnosti podporující sociální a hospodářský rozvoj evropských regionů, podporuje zemědělce a venkovské oblasti, chrání životní prostředí a bojuje proti změně klimatu, napomáhá digitální transformaci naší společnosti a přispívá k výzkumu a inovacím. A v posledních letech se stal i životně důležitým prostředkem v krizových situacích, od pandemie covidu-19 po ruskou invazi na Ukrajinu, kdy přispěl ke zvýšení naší energetické nezávislosti a podpoře Ukrajiny.
Díky podpoře poskytované z evropského rozpočtu:
- se ročně zabránilo vypuštění 87 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého.
- se programu Erasmus od jeho vzniku v roce 1987 zúčastnilo 16 milionů lidí.
- využilo v roce 2022 přímé finanční podpory ze společné zemědělské politiky 5,8 milionu zemědělců.
Veřejné online konzultace
Kromě diskuse na této platformě byly na toto téma nedávno uspořádány veřejné konzultace s cílem získat další podněty.