Jak zvrátit úbytek volně žijícího opylujícího hmyzu?
Úbytek opylujícího hmyzu ohrožuje nejen samotnou rovnováhu v přírodě, ale i dostupnost potravin, a tím budoucí prosperitu naší společnosti. Evropská unie i mnoho evropských zemí, regionů a měst se pokoušejí tuto situaci řešit a již za tímto účelem přijaly nejrůznější iniciativy. Nicméně řada problémů stále přetrvává.
Jak řešit problémy spojené s realizací iniciativ a začít podnikat konkrétní kroky?
Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, a proto je třeba o ni diskutovat! Tohoto úkolu se má ujmout 100 náhodně vybraných mladých Evropanů a Evropanek ve věku 18 až 29 let, kteří se stanou součástí Shromáždění mladých občanů a v období od září 2025 do března 2026 budou pracovat na formulaci možných řešení a politických doporučení.
Tento problém se dotýká nás všech, a proto chceme účast v diskusi umožnit všem občanům.
Níže se dozvíte, jak se zapojit a proč je třeba se otázkou úbytku opylovačů intenzivně zabývat.

Proč jsou vlastně opylovači tak důležití?
K volně žijícímu opylujícímu hmyzu patří samotářské včely, čmeláci, pestřenky, motýli, můry, mouchy, vosy i brouci! Tito nenápadní živočichové mají pro lidskou společnost a přírodu mnohem větší význam, než bychom vzhledem k jejich velikosti řekli. Opylují totiž přibližně čtyři pětiny plodin a planě rostoucích kvetoucích rostlin, a pomáhají tak při jejich reprodukci.
Kromě toho je hmyz důležitý při ochraně plodin proti škůdcům a dále pro zachování zdraví půdy. Zároveň tvoří nezbytnou součást potravinového řetězce.
K úbytku opylujícího hmyzu dochází v důsledku změn ve využívání půdy, intenzivního hospodaření se zemědělskými produkty, používání pesticidů, dále kvůli změně klimatu, znečištění životního prostředí a šíření invazních nepůvodních druhů. To má dopad na celé ekosystémy, způsobuje pokles biologické rozmanitosti, ohrožuje produkci potravin, má negativní vliv na hospodářství a v konečném důsledku i na životní podmínky lidí. Ochrana opylujícího hmyzu proto souvisí s řešením komplexního souboru vzájemně propojených sociálních a environmentálních výzev.

Co je v sázce pro každého z nás?
Vzhledem k tomu, že náš život a lidská existence jsou s osudem opylovačů hluboce provázány, měla by být otázka, jak tuto současnou krizi řešit, předmětem široké veřejné diskuse.
Zajištění dostatku potravin je pro lidstvo otázkou existenční. Nicméně jaký druh potravin produkujeme a jakým způsobem, má významné kulturní i hospodářské důsledky. Chceme-li zajistit ochranu opylujícího hmyzu, je třeba rovněž správně zvolit způsob, jakým se staráme o zeleň, ať už jde o soukromé zahrady, veřejné parky nebo přírodní rezervace. Stejně jako mnoho dalších projevů environmentální krize nám úbytek opylujícího hmyzu připomíná, že je třeba se zamyslet nad vztahem naší společnosti a živé přírody.
Pro mladé lidi je tato otázka zvláště důležitá, neboť s důsledky rozhodnutí, která dnes učiníme, nebo naopak neučiníme, se budou potýkat po zbytek svého života. Shromáždění mladých občanů proto apeluje na mládež, aby se k této otázce vyjádřila. Vzhledem k tomu, že tato diskuse má význam pro nás pro všechny, bude na této platformě dán prostor širšímu sdílení názorů – diskuse se tak bude moci zúčastnit kdokoli.

Harmonogram
- červen – září 2025Online diskuze
Širší diskuse – zkušenosti a obavy občanů
- 26.–28. září 2025První plenární zasedání – Brusel
Zkoumání tématu a stanovení směru
- říjen–listopad 2025Online diskuze
Sdílení nápadů, shromažďování příkladů
- 5.–7. prosince 2025Druhé plenární zasedání – Brusel
Diskuse o možných řešeních a výzvách, zahájení práce na doporučeních
- leden – únor 2026Online diskuze
Projednání prvotních návrhů shromáždění
- 6.–8. března 2026Třetí plenární zasedání – Brusel
Finalizace doporučení
Do diskuse se mohou zapojit všichni!
V příštích několika měsících tato platforma umožní občanům z celé Evropy sdílet své zkušenosti a vyjádřit se k dané otázce, a vytvoří se tak skutečně interaktivní prostor pro diskusi.
Zapojit se a přispět k úvahám o připravovaných návrzích řešení tak může kdokoli. Tímto způsobem můžeme zajistit, že bude brán ohled na co nejširší okruh občanů a jejich perspektiv, obav a potřeb.
Diskuse na platformě bude navázána na jednání Shromáždění mladých občanů, aby se zajistila vzájemná inspirace.
Do diskuse se budete moci zapojit zde – tedy na Platformě aktivního občanství. Sledujte tedy pozorně veškerý vývoj!

Co lze od diskuzí v rámci Shromáždění mladých občanů očekávat?
Členové shromáždění se nejprve dozvědí více o klíčových problémech a výzvách ochrany opylovačů.
Většinou však povedou diskusi o různých aspektech této problematiky a zúčastní se brainstormingových aktivit a debat o nových přístupech k řešení problému úbytku opylovačů.
V zájmu lepšího pochopení politického a sociálního kontextu budou rovněž hovořit s politiky, zúčastněnými stranami a zástupci občanské společnosti.
Na závěr vypracují doporučení určená orgánům EU a dalším subjektům s rozhodovací pravomocí, jakož i příslušným zúčastněným stranám.
Shromáždění nabízí rovněž příležitost k zamyšlení nad úlohou mladých lidí v rámci správy environmentálních otázek na úrovni EU, spolu s evropskými institucemi a na základě dlouhodobé vize.

Další informace
Další informace o opylovačích, jejich významu a hrozbách, jimž čelí, najdete v informačním dokumentu Pollinator Brief a v dalších informačních zdrojích.
Informace o tom, co EU v této oblasti již podniká.
Podívejte se, jak by náš svět vypadal bez opylujícího hmyzu: Pollinator Park (Park opylovačů)