Přejít na hlavní obsah
Platforma pro účast občanů na tvorbě politik EU
Evropská panelová diskuse občanů k tématu „Virtuální světy“

Nová fáze zapojení občanů

Základy pro konkrétní opatření

Zde jsou některé nedávné iniciativy Komise:

  • Budování digitálních dovedností: Tři významné projekty financované Komisí v rámci pracovního programu Digitální Evropa 2024 na podporu dovedností v oblasti technologií virtuálního světa (doporučení 2).
  • Monitorování rizik a příležitostí: Inovační laboratoř Europolu zřídila středisko pro sledování vývoje virtuálních světů se zaměřením na rizika a příležitosti v oblasti prosazování práva (doporučení 8).
  • Podpora etických technologií XR: Projekt XR4Human financovaný EU vyvíjí pokyny, kodex chování a vzdělávací nástroje na podporu etických a odpovědných technologií XR a podporuje budoucí certifikaci v celé EU (doporučení 3, 7, 22, 23).
  • Podpora technologické suverenity: Financováno je 24 projektů na podporu výzkumu a aplikací XR, které jsou v souladu s evropskými hodnotami. Projekt OPENVERSE se zaměřuje na politiku, normy a inkluzivnost. Připravuje se také Evropské partnerství pro virtuální světy (doporučení 22, 23).
  • Utváření globální správy: Společně s polským předsednictvím Rady EU pořádá Komise globální mnohostrannou konferenci na vysoké úrovni o webu 4.0 a virtuální správě světa s cílem prozkoumat globální modely, které jsou v souladu s hodnotami EU (doporučení 5).

23 doporučení pro spravedlivé virtuální světy v EU, které budou zaměřené na zájmy lidí

Jaká vize, jaké zásady a jaká opatření budou zapotřebí při rozvoji ideálních virtuálních světů?

Jaký byl výsledek panelu?

Výsledkem panelové diskuse je soubor nejdůležitějších zásad a opatření pro rozvoj virtuálních světů v EU, které vycházejí ze zkušeností, vnímání problematiky ze strany občanů a jejich přání do budoucna. Mají podobu doporučení určených Evropské komisi, která jsou podkladem pro iniciativu věnovanou tomuto tématu.

Chronologicky

Panelové diskuse o virtuálních světech probíhají od února do dubna 2023.

  1. 24.–26. února 2023
    Zasedání 1 – Brusel

    Během prvního zasedání účastníci společně formulovali vizi toho, jak by měly ideální virtuální světy vypadat.

    Viz shrnutí zasedání v části Dokumenty níže.

  2. 10.–12. března 2023
    Zasedání 2 – online

    Na druhém zasedání účastníci vybrali, prodiskutovali a seřadili hodnoty a zásady, které by měly být při rozvoji virtuálních světů vodítkem, a začali probírat to, jaké kroky v jakých oblastech činnosti by mohly převést tuto vizi do praxe.

    Podrobný program najdete níže v části „Dokumenty“.

  3. 21.–23. dubna 2023
    Závěrečné zasedání – Brusel

    Na závěrečném zasedání byly Evropské komisi předloženy závěry rozprav spolu s doporučeními. Konečný seznam doporučení je uveden níže v části Dokumenty.

Podpis Evropského prohlášení o digitálních právech a zásadách odráží náš společný cíl, jímž je digitální transformace zaměřená v první řadě na člověka. Práva uvedená v našem prohlášení jsou zaručena všem v EU online stejně tak, jako platí offline. A digitální zásady v něm zakotvené budou vodítkem pro naši práci na všech nových iniciativách.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise