Przejdź do treści głównej
Portal Aktywności Obywatelskiej
Europejski Panel Obywatelski na temat Marnowania Żywności

Nowa faza zaangażowania obywatelskiego

Uwzględnienie zaleceń obywateli w sprawie marnowania żywności

Jak skuteczniej ograniczyć marnowanie żywności? 

Perspektywa obywateli

Są to między innymi:

  • Łączenie ograniczenia marnowania żywności ze sprawiedliwym i uczciwym łańcuchem dostaw żywności, zapewniającym solidarność i współpracę między wszystkimi podmiotami, oraz mechanizmy ułatwiające redystrybucję nadwyżek żywności wśród osób potrzebujących.
  • Konieczność określenia przez UE nadrzędnego celu ograniczenia marnowania żywności oraz podejmowanie przez państwa członkowskie działań zapewniających osiągnięcie tego celu, z wykorzystaniem podejścia opartego na dowodach do wyznaczania kierunków działań i monitorowania postępów.
  • Wiodąca rola edukacji w kształtowaniu zrozumienia i uznania wartości żywności od najmłodszych lat.

Co dalej?

Marnowanie żywności: O co toczy się gra?

58 mln ton
żywności marnowanej rocznie
131 kilogramów
żywności marnowanej rocznie w przeliczeniu na obywatela UE
132 mld euro
żywności marnowanej rocznie

Co zrobić, by marnować mniej żywności w UE?

Komisja uwzględnia zalecenia panelu obywatelskiego w swoich działaniach, między innymi we wniosku ustawodawczym dotyczącym ustanowienia prawnie wiążących docelowych poziomów ograniczenia marnowania żywności w UE. Sprawozdanie z obrad, będące wynikiem prac panelu, opublikowano wraz z wnioskiem Komisji. Docelowe poziomy ograniczenia marnowania żywności zaproponowano w ramach ukierunkowanej zmiany dyrektywy ramowej, dotyczącej zarówno odpadów tekstylnych, jak i żywnościowych. Zalecenia obywateli zostaną przedstawione i omówione na forum Unijnej Platformy ds. Strat i Marnotrawienia Żywności, w której pracach uczestniczą państwa członkowskie i zainteresowane strony.

Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.

Kalendarium

Sesje panelu na temat marnowania żywności odbywały się od grudnia 2022 r. do lutego 2023 r.

  1. 16–18 grudnia 2022 r.
    Sesja 1. – Bruksela

    Pierwsza sesja miała wyłonić pomysły oraz umożliwić stworzenie i pogrupowanie koncepcji, które uznano za najbardziej obiecujące jako podstawę do dalszej dyskusji.

  2. 20-22 stycznia 2023 r.
    Sesja 2. – online

    Druga sesja odbyła się online w dniach 20–22 stycznia 2023 r. Na podstawie uzgodnionych podczas pierwszej sesji koncepcji opracowano wstępne zalecenia dotyczące ograniczenia marnowania żywności. Zaproponowane pomysły układają się w trzy zakresy tematyczne

    • Współpraca w łańcuchu wartości sektora spożywczego – od pola do stołu
    • Inicjatywy branży spożywczej
    • Wspieranie zmiany zachowań konsumenckich.
  3. 10–12 lutego 2023 r.
    Sesja końcowa– Bruksela

    Na ostatnim spotkaniu panelu, które odbyło się w dniach 10–12 lutego 2023 r. w Brukseli, przedstawiono Komisji Europejskiej wnioski z debat oraz wypracowane zalecenia. Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.

Jak skuteczniej ograniczyć marnowanie żywności? 
Perspektywa obywateli

Uczestnicy panelu dyskutowali o tym, jakie działania powinna podjąć UE, 27 państw członkowskich, obywatele i inne podmioty prywatne i publiczne, aby doprowadzić do szybszego ograniczenia marnowania żywności. Wnioski z tej dyskusji przedstawiono w formie zaleceń.

Walka z marnowaniem żywności przynosi potrójne korzyści:

  1. pozwala oszczędzać żywność przeznaczoną do spożycia przez ludzi
  2. pomaga oszczędzać pieniądze rolnikom, firmom i konsumentom
  3. zmniejsza wpływ na środowisko produkcji żywności oraz
    konsumpcji żywności

Jakie były wyniki prac panelu?

Członkowie panelu przedstawili wykaz zaleceń do uwzględnienia w pracach Komisji nad rozwiązaniem problemu marnowania żywności, które obejmują wniosek ustawodawczy dotyczący wyznaczenia docelowych poziomów ograniczenia skali marnowania żywności w UE. Przedstawiono również wytyczne, które mają pomóc państwom członkowskim w osiągnięciu tych celów.

Widać duży brak wiedzy na temat marnowania żywności. Wina leży nie tylko po stronie konsumenta. Musimy znaleźć rozwiązania. W końcu wszyscy jesteśmy konsumentami.

RS, uczestnik panelu obywatelskiego na temat marnowania żywności