Glavni sadržaj
Platforma za građanski angažman
Europski panel građana i građanki o virtualnim svjetovima

Nova faza građanskog angažmana

Postavljanje temelja za konkretne mjere

Predstavljamo nekoliko nedavnih inicijativa Komisije:

  • Razvoj digitalnih vještina: Komisija financira tri velika projekta u okviru rada programa Digitalna Europa za 2024. radi potpore razvoju vještina u području tehnologija virtualnog svijeta (preporuka 2).
  • Praćenje rizika i mogućnosti: Europolov laboratorij za inovacije pokrenuo je opservatorij za praćenje razvoja virtualnih svjetova, prvenstveno s obzirom na rizike i mogućnosti u području izvršavanja zakonodavstva (preporuka 8).
  • Promicanje etičkih XR tehnologija: U okviru projekta XR4Human, koji financira EU, razvijaju se smjernice, kodeks ponašanja i obrazovni materijali za promicanje etičkih i odgovornih XR tehnologija, čime se podupire buduća certifikacija na razini EU-a (preporuke 3, 7, 22 i 23).
  • Povećanje tehnološke suverenosti: Financiraju se 24 projekta za unapređenje istraživanja i primjena XR-a u skladu s europskim vrijednostima. Projekt OPENVERSE usmjeren je na politiku, standarde i uključivost. U pripremi je i Europsko partnerstvo za virtualne svjetove (preporuke 22 i 23).
  • Oblikovanje globalnog upravljanja: Zajedno s poljskim predsjedništvom Vijeća EU-a Komisija je domaćin globalne konferencije na visokoj razini o upravljanju tehnologijom Web 4.0 i virtualnim svjetovima, na kojoj će se analizirati globalni modeli usklađeni s vrijednostima EU-a (preporuka 5).

23 preporuke za pravedne virtualne svjetove u EU-u usmjerene na ljude

Na kojim bi se vizijama, načelima i mjerama trebao temeljiti razvoj poželjnih i pravednih virtualnih svjetova?

Što je panel zaključio?

Panel je donio skup smjernica i mjera za razvoj virtualnih svjetova u EU-u, koje se temelje na iskustvima građana, njihovim percepcijama i njihovim željama za budućnost. Uobličio je preporuke za Europsku komisiju kako bi ih se uključilo u povezane inicijative.

Vremenski okvir

Panel o virtualnim svjetovima održavao se od veljače do travnja 2023.

  1. 24. – 26. veljače 2023.
    Prvi sastanak – Bruxelles

    Tijekom prvog sastanka sudionici su izgradili zajedničku viziju poželjnog i pravednog virtualnog svijeta.

    Sažetak sastanka nalazi se među dokumentima u nastavku.

  2. 10. – 12. ožujka 2023.
    Drugi sastanak – na internetu

    Na drugom su sastanku sudionici utvrdili na kojim bi se vrijednostima i načelima trebali temeljiti virtualni svjetovi te su raspravljali o njima i odredili prioritete. Raspravljali su i o koracima potrebnima za ostvarivanje te vizije.

    Dnevni red nalazi se među dokumentima u nastavku.

  3. 21. – 23. travnja 2023.
    Završni sastanak – Bruxelles

    Na završnom sastanku Europskoj komisiji predstavljeni su zaključci rasprava i preporuke panela. Konačne preporuke dostupne su u odjeljku s dokumentima u nastavku.

Potpisivanje Europske deklaracije o digitalnim pravima i načelima rezultat je naše zajedničke težnje da u digitalnoj transformaciji ljudi budu na prvom mjestu. Prava navedena u našoj deklaraciji zajamčena su svima u Uniji, na internetu i izvan njega, a digitalna načela koja su u njoj zapisana usmjeravat će nas u radu na svim novim inicijativama.

Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije