Konkreetsetele meetmetele aluse panemine
Virtuaalmaailmasid käsitlev Euroopa kodanike paneelarutelu andis visiooni virtuaalkeskkonnast, mida inimesed Euroopas soovivad. 23 soovitust inspireerisid otseselt Euroopa Komisjoni veebi 4.0 ja virtuaalmaailmasid käsitlevat strateegiat“. Strateegia eesmärk on suunata järgmist tehnoloogilist üleminekut, tagades samal ajal kodanikele, ettevõtjatele ja haldusasutustele avatud, turvalise, õiglase ja kaasava keskkonna.
Soovitused on mõjutanud komisjoni peamisi algatusi virtuaalmaailmade strateegias, keskendudes inimeste mõjuvõimu suurendamisele, oskuste arendamisele ja virtuaalsetele avalikele teenustele. Tulevased algatused hõlmavad virtuaalmaailma tööriistu, digiidentiteedikukrut, uuringut virtuaalmaailma standardimise kohta ning teadusuuringuid nende mõju kohta tervisele ja heaolule.

Allpool on esitatud mõned hiljutised komisjoni algatused.
- Digioskuste arendamine. Kolm suurt komisjoni rahastatud projekti „Digitaalse Euroopa“ 2024. aasta tööprogrammi raames, et toetada oskusi virtuaalmaailma tehnoloogiate valdkonnas (soovitus 2).
- Riskide ja võimaluste seire. Europoli innovatsioonilabor käivitas vaatluskeskuse virtuaalmaailmade arengu jälgimiseks, keskendudes õiguskaitsega seotud riskidele ja võimalustele (soovitus 8).
- Eetiliste XR-tehnoloogiate edendamine. ELi rahastatud projekti XR4Human raames töötatakse välja suunised, käitumisjuhend ja õppevahendid eetiliste ja vastutustundlike XR-tehnoloogiate edendamiseks, toetades tulevast kogu ELi hõlmavat sertifitseerimist (soovitused 3, 7, 22, 23).
- Tehnoloogilise suveräänsuse suurendamine. Rahastatakse 24 projekti, et edendada XR-teadusuuringuid ja rakendusi, mis on kooskõlas Euroopa väärtustega. Projekt OPENVERSE keskendub poliitikale, standarditele ja kaasavusele. Ettevalmistamisel on ka virtuaalmaailma käsitlev Euroopa partnerlus (soovitused 22, 23).
- Ülemaailmse juhtimise kujundamine. Koos ELi nõukogu eesistujariigi Poolaga korraldab komisjon ülemaailmse mitut sidusrühma hõlmava kõrgetasemelise konverentsi veebi 4.0 ja virtuaalmaailma juhtimise teemal, et uurida ELi väärtustega kooskõlas olevaid ülemaailmseid mudeleid (soovitus 5).
23 soovitust, mis käsitlevad õiglasi ja inimkeskseid virtuaalmaailmasid ELis
Komisjon korraldas 21.–23. aprillil Brüsselis Euroopa kodanike virtuaalmaailmade teemalise paneelarutelu lõppistungi, mis võimaldas kodanikel esitada soovitusi väärtuste ja meetmete kohta, mida on vaja atraktiivsete ja õiglaste Euroopa virtuaalmaailmade loomiseks. Need soovitused toetavad komisjoni tööd virtuaalmaailmade ja interneti tuleviku valdkonnas.
Pärast kolm nädalavahetust kestnud arutelusid esitasid kodanikud 23 soovitust põhimõtete ja meetmete kohta, millega tagada, et virtuaalmaailmad ELis oleksid õiglased ja kodanikele asjakohased. Need soovitused on rajatud kaheksale väärtusele ja põhimõttele: valikuvabadus, kestlikkus, inimkesksus, tervis, haridus, ohutus ja turvalisus, läbipaistvus ja kaasamine.
Kõik soovitused on esitatud allolevas dokumentide jaotises.

Milline visioon, põhimõtted ja meetmed peaksid suunama soovitud ja õiglaste virtuaalmaailmade arengut?
Paljud inimesed usuvad, et virtuaalmaailmad, mida nimetatakse ka metaversumiteks, võivad kaasa tuua muutused, mis on võrreldavad interneti kasutuselevõtuga ja mis kujundavad ümber meie töö- ja suhtlusviisi tulevikus. Viimasel paaril aastal – ja eelkõige pärast COVID-19 pandeemiat – on paljud avaliku ja erasektori osalejad teinud suuri investeeringuid nendesse nn laiendatud ja liitreaalsustesse, kiirendades muutusi töökohtadel ja harjumustes.
Vaatamata sellele suurendatud tähelepanule ei toimu sellised muutused ootamatult. Läheb aastaid, enne kui virtuaalreaalsustest kujuneb kvaliteetne ja realistlik digitaalne keskkond, ning veel ei ole selge, millisteks metaversumid võiksid ja peaksid muutuma.
EL ja selle liikmesriigid soovivad selle muutuse potentsiaali täiel määral ära kasutada, mõista selle võimalusi, aga ka olla valmis sellega kaasnevateks ohtudeks ja probleemideks, kaitstes samal ajal Euroopa kodanike õigusi. Seepärast on Euroopa Komisjon otsustanud kutsuda kokku kodanike paneelarutelu, et sõnastada soovitused virtuaalmaailmade arenguks.
Lisateave on teabepaketis, mis on kättesaadav allpool jaotises „Dokumendid“.

Millised olid paneeli töö tulemused?
Paneelarutelu tulemused on ELi virtuaalmaailmade arendamise juhtpõhimõtted ja meetmed, mis põhinevad kodanike kogemustel, arusaamadel ja tulevikusoovidel. Need esitatakse soovitustena Euroopa Komisjonile, et anda panus selleteemalisse algatusse.
Ajakava
Virtuaalmaailmade paneeli istungid toimuvad 2023. aasta veebruarist aprillini.
- 24.–26. veebruar 20231. aruteluvoor – Brüssel
Esimeses aruteluvoorus kujundasid osalejad ühise nägemuse sellest, milline peaks olema soovitud ja õiglane virtuaalmaailm.
Vt aruteluvooru kokkuvõtet allpool osas „Dokumendid“.
- 10.–12. märts 20232. aruteluvoor – veebis
Teises aruteluvoorus määrasid osalejad kindlaks, arutasid ja prioriseerisid väärtusi ja põhimõtteid, millest virtuaalmaailmade areng peaks lähtuma, ning alustasid väljaselgitamist, missugustes valdkondades tuleks võtta meetmeid, et muuta see visioon reaalsuseks.
Üksikasjalik päevakord on esitatud allpool jaotises „Dokumendid“.
- 21.–23. aprill 2023Lõppkohtumine – Brüssel
Lõppkohtumisel esitati Euroopa Komisjonile arutelude järeldused ja paneelarutelude soovitused. Lõplik loetelu soovitustest on esitatud allolevas dokumentide jaotises.
Digiõiguste ja -põhimõtete Euroopa deklaratsiooni allkirjastamises kajastub meie ühine eesmärk, milleks on inimesi esikohale seadev digipööre. Deklaratsioonis esitatud õigused on ELis tagatud kõigile võrgus samamoodi nagu reaalses maailmas. Deklaratsioonis sätestatud põhimõtted juhivad meie tööd kõigi uute algatuste puhul.
Citizens panel on virtual worlds - 3 group photoCitizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 ballot boxCitizens panel on virtual worlds - 3 ballot box Panel on virtual worlds 3 - plenary 1Panel on virtual worlds 3 - plenary 1 Citizens panel on virtual worlds - 3 flip chartCitizens panel on virtual worlds - 3 flip chart Citizens panel on virtual worlds - 3 voteCitizens panel on virtual worlds - 3 vote Citizens panel on virtual worlds - 3 participantCitizens panel on virtual worlds - 3 participant Panel on virtual worlds 3 ViolaPanel on virtual worlds 3 Viola Panel on virtual worlds 3 - plenary audiencePanel on virtual worlds 3 - plenary audience Virtual Worlds Panel session one voteVirtual Worlds Panel session one vote Virtual Worlds Session 1 VR rescueVirtual Worlds Session 1 VR rescue Virtual Worlds Panel session one wallVirtual Worlds Panel session one wall Virtual Worlds Panel session one stageVirtual Worlds Panel session one stage Virtual Worlds Session 1 DebateVirtual Worlds Session 1 Debate Virtual Worlds Session 1 VRVirtual Worlds Session 1 VR Virtual Worlds Panel session one debateVirtual Worlds Panel session one debate Virtual Worlds session one 1Virtual Worlds session one 1 Virtual Worlds session one 3Virtual Worlds session one 3 Virtual Worlds session one 2Virtual Worlds session one 2 Virtual Worlds Group picture FridayVirtual Worlds Group picture Friday