Nustatyti pagrindus konkretiems veiksmams
Europos piliečių forume virtualiųjų pasaulių klausimais pateikta europiečių pageidaujamos virtualios aplinkos vizija. Europos Komisija 23 rekomendacijomis rėmėsi nustatydama strategiją dėl ketvirtosios kartos saityno ir virtualiųjų pasaulių. Šia strategija siekiama orientuoti būsimas technologines permainas, kartu užtikrinant atvirą, saugią, sąžiningą ir įtraukią aplinką piliečiams, įmonėms ir viešojo administravimo institucijoms.
Rekomendacijos turėjo įtakos pagrindinėms Komisijos iniciatyvoms, numatytoms strategijoje dėl virtualiųjų pasaulių, daugiausia dėmesio skiriant žmonių įgalėjimui, įgūdžių ugdymui ir virtualioms viešosioms paslaugoms. Būsimos iniciatyvos apima virtualiųjų pasaulių priemonių rinkinįskaitmeninės tapatybės dėklę, virtualiųjų pasaulių standartizacijos tyrimą ir jų poveikio sveikatai ir gerovei mokslinius tyrimus.

Toliau nurodyti keli naujausių Komisijos iniciatyvų pavyzdžiai.
- Skaitmeninių įgūdžių ugdymas. Komisijos finansuojamais trimis pagrindiniais projektais pagal 2024 m. Skaitmeninės Europos darbo programą siekiama remti įgūdžius virtualiųjų pasaulių technologijų srityje (2 rekomendacija).
- Rizikos ir galimybių stebėsena. Europolo inovacijų laboratorija įsteigė virtualiųjų pasaulių raidos stebėjimo centrą, kuris daugiausia dėmesio skiria teisėsaugai kylančiai rizikai ir atsiveriančioms galimybėms (8 rekomendacija).
- Etiškų XR technologijų skatinimas. Pagal ES finansuojamą projektą „XR4Human“ rengiamos gairės, elgesio kodeksas ir švietimo priemonės, kuriomis siekiama skatinti etiškas ir atsakingas XR technologijas, remiant būsimą ES masto sertifikavimą (3, 7, 22, 23 rekomendacijos).
- Technologinio suverenumo stiprinimas. Finansuojami 24 projektai, kuriais skatinami su Europos vertybėmis suderinti XR moksliniai tyrimai ir taikomosios programos. Įgyvendinant projektą OPENVERSE daugiausia dėmesio skiriama politikai, standartams ir įtraukumui. Taip pat rengiama Europos partnerystė virtualiųjų pasaulių srityje (22, 23 rekomendacijos).
- Pasaulinio valdymo formavimas. Kartu su ES Tarybai pirmininkaujančia Lenkija Komisija rengia pasaulinę įvairių suinteresuotųjų subjektų aukšto lygio konferenciją dėl ketvirtosios kartos saityno ir virtualiųjų pasaulių valdymo, siekdama išnagrinėti pasaulinius modelius, suderintus su ES vertybėmis (5 rekomendacija).
23 rekomendacijos dėl sąžiningų ir į žmones orientuotų virtualiųjų pasaulių ES
Balandžio 21–23 d. Komisija Briuselyje surengė Europos piliečių virtualiųjų pasaulių forumo baigiamąją sesiją, per kurią piliečiai galėjo pateikti rekomendacijų dėl vertybių ir veiksmų, kurių reikia siekiant sukurti patrauklius ir sąžiningus Europos virtualius pasaulius. Šiomis rekomendacijomis bus grindžiamas Komisijos darbas, susijęs su virtualiaisiais pasauliais ir interneto ateitimi.
Po tris savaitgalius trukusių svarstymų piliečiai pateikė 23 rekomendacijas dėl lūkesčių, susijusių su principais ir veiksmais, kuriais siekiama užtikrinti, kad virtualieji pasauliai ES būtų sąžiningi ir aktualūs piliečiams. Šios rekomendacijos grindžiamos aštuoniomis vertybėmis ir principais: pasirinkimo laisvė, tvarumas, dėmesys žmogui, sveikata, švietimas, sauga ir saugumas, skaidrumas ir įtrauktis.
Visą rekomendacijų rinkinį galima rasti tolesniame skirsnyje „Dokumentai“.

Kokia vizija, principais ir veiksmais turėtų būti vadovaujamasi kuriant pageidaujamus ir sąžiningus virtualiuosius pasaulius?
Daugelis žmonių mano, kad virtualiųjų pasaulių, taip pat vadinamų metavisatomis, atsiradimas gali lemti pokyčius, panašius į tuos, kuriuos paskatino interneto atsiradimas, ir kad ateityje jie pakeis mūsų darbo ir bendradarbiavimo būdus. Per pastaruosius porą metų, ypač po COVID-19 pandemijos, daug viešųjų ir privačiųjų subjektų daug investavo į šias „išplėstąsias ir papildytąsias realybes“, kurios paspartino pokyčius mūsų darbo vietose ir įpročių pokyčius.
Nepaisant šio didesnio dėmesio, tokia transformacija nebus staigi. Prireiks daug metų, kad virtualieji pasauliai taptų aukštos kokybės, realistiška skaitmenine aplinka, ir kol kas neaišku, kokia galėtų ir turėtų būti metavisata.
ES ir jos valstybės narės yra įsipareigojusios išnaudoti šios transformacijos potencialą, suprasti jos teikiamas galimybes, taip pat su ja susijusią riziką ir iššūkius, kartu apsaugant Europos piliečių teises. Todėl Europos Komisija nusprendė sušaukti piliečių forumą, kad jis parengtų rekomendacijas dėl virtualiųjų pasaulių kūrimo.
Daugiau informacijos pateikta informacijos rinkinyje skirsnyje „Dokumentai“.

Kokie buvo forumo rezultatai?
Forumo rezultatai – tai pagrindiniai virtualiųjų pasaulių plėtojimo ES principai ir veiksmai, atsižvelgiant į piliečių patirtį, suvokimą ir pageidavimus ateičiai. Tai yra Europos Komisijai skirtos rekomendacijos, kuriomis bus remiamasi rengiant iniciatyvą šia tema.
Įvykių seka
Virtualiųjų pasaulių forumo sesijos vyko 2023 m. vasario–balandžio mėn.
- 2023 m. vasario 24–26 d.1-oji sesija Briuselyje
Per pirmąją sesiją dalyviai nustatė bendrą viziją, kokie turėtų būti pageidaujami ir sąžiningi virtualieji pasauliai.
Sesijos santrauką žr. skirsnyje „Dokumentai“.
- 2023 m. kovo 10–12 d.2-oji sesija internetu
Antrojoje sesijoje dalyviai nustatė ir aptarė vertybes ir principus, kuriais turėtų būti vadovaujamasi ir kuriems turėtų būti teikiamas prioritetas plėtojant virtualiuosius pasaulius, taip pat pradėjo nagrinėti veiksmų sritis, kad ši vizija taptų tikrove.
Išsamią darbotvarkę galima rasti skirsnyje „Dokumentai“.
- 2023 m. balandžio 21–23 d.Baigiamoji sesija Briuselyje
Baigiamojoje sesijoje Europos Komisijai pateiktos forumo diskusijų išvados ir darbo grupių rekomendacijos. Galutinį rekomendacijų sąrašą galima rasti tolesniame skirsnyje „Dokumentai“.
Europos deklaracijos dėl skaitmeninių teisių ir principų pasirašymas atspindi mūsų bendrą tikslą – skaitmeninę transformaciją, kuri būtų orientuota į žmogų. Mūsų deklaracijoje nurodytos teisės visiems ES piliečiams užtikrinamos internete, kaip ir realiame gyvenime. Be to, deklaracijoje įtvirtintais skaitmeniniais principais vadovausimės vykdydami su visomis naujomis iniciatyvomis susijusią veiklą.
Citizens panel on virtual worlds - 3 group photoCitizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 ballot boxCitizens panel on virtual worlds - 3 ballot box Panel on virtual worlds 3 - plenary 1Panel on virtual worlds 3 - plenary 1 Citizens panel on virtual worlds - 3 flip chartCitizens panel on virtual worlds - 3 flip chart Citizens panel on virtual worlds - 3 voteCitizens panel on virtual worlds - 3 vote Citizens panel on virtual worlds - 3 participantCitizens panel on virtual worlds - 3 participant Panel on virtual worlds 3 ViolaPanel on virtual worlds 3 Viola Panel on virtual worlds 3 - plenary audiencePanel on virtual worlds 3 - plenary audience Virtual Worlds Panel session one voteVirtual Worlds Panel session one vote Virtual Worlds Session 1 VR rescueVirtual Worlds Session 1 VR rescue Virtual Worlds Panel session one wallVirtual Worlds Panel session one wall Virtual Worlds Panel session one stageVirtual Worlds Panel session one stage Virtual Worlds Session 1 DebateVirtual Worlds Session 1 Debate Virtual Worlds Session 1 VRVirtual Worlds Session 1 VR Virtual Worlds Panel session one debateVirtual Worlds Panel session one debate Virtual Worlds session one 1Virtual Worlds session one 1 Virtual Worlds session one 3Virtual Worlds session one 3 Virtual Worlds session one 2Virtual Worlds session one 2 Virtual Worlds Group picture FridayVirtual Worlds Group picture Friday