Kako možemo preokrenuti trend smanjenja broja divljih kukaca oprašivača?
Smanjenje broja kukaca oprašivača ugrožava dostupnost hrane, prirodu, kao i naše buduće blagostanje. Institucije EU-a i mnoge europske zemlje, regije i gradovi pokrenuli su više inicijativa u tom području, ali i dalje postoje brojni problemi.
Kako riješiti probleme u provedbi i preći na konkretne mjere?
Nema jednostavnog odgovora, već je to ambiciozno pitanje za raspravu. Ta je misija povjerena 100 nasumično odabranih mladih Europljana u dobi od 18 do 29 godina koji će se pridružiti Skupštini od rujna 2025. do ožujka 2026. kako bi osmislili rješenja i preporuke o politikama.
Međutim, budući da taj problem utječe na sve, želimo otvoriti raspravu svim građanima.
U nastavku pročitajte kako možete sudjelovati u raspravi i zašto je to važno.

Zašto su oprašivači važni?
Divlji kukci oprašivači uključuju pčele samice, bumbare, pršilice, leptire, moljce i druge muhe, ose, pa čak i kornjaše! Te neupadljive životinje mnogo su važnije za ljudske zajednice i prirodu nego što bi njihova veličina dala naslutiti. Otprilike četiri od pet usjeva i divljih cvjetnih biljaka oslanjaju se na oprašivače kako bi prenijeli pelud i pomogli im u razmnožavanju.
Osim te uloge, kukci su važni i za suzbijanje nametnika i zdravlje tla te su nužan dio prehrambenog lanca.
Kad se zbog prenamjene zemljišta, intenzivne poljoprivrede i upotrebe pesticida, onečišćenja okoliša, invazivnih stranih vrsta i klimatskih promjena broj tih životinja smanji, učinci se šire kroz cijele ekosustave, čime se ugrožavaju bioraznolikost, proizvodnja hrane, gospodarstvo i, u konačnici, dobrobit ljudi. Stoga zaštita kukaca oprašivača znači suočavanje sa složenom mrežom društvenih i okolišnih izazova.

Što to znači za građane?
Budući da je naš život duboko isprepleten sa sudbinom oprašivača, odluke o tome što poduzeti trebale bi biti predmet široke javne rasprave.
Sigurnost opskrbe hranom pitanje je opstanka, a odluke o tome kako i koju vrstu hrane proizvodimo imaju uz to važne kulturne i gospodarske posljedice. Zaštita tih kukaca utjecat će i na način na koji upravljamo zelenim površinama, od privatnih vrtova, preko javnih parkova do prirodnih rezervata. Kao i mnogi drugi aspekti ekološke krize, smanjenje broja kukaca oprašivača potiče nas da dodatno razmotrimo širi odnos između naših društava i živog svijeta.
Mladi zasigurno imaju velik interes u toj raspravi jer će veći dio života živjeti s posljedicama spomenute krize i odluka koje danas donesemo (ili ne donesemo). Zbog toga će Skupština okupiti mlade građane. Međutim, s obzirom na to da je tema relevantna za sve nas, platforma će biti prostor za raspravu u koju se svi mogu uključiti.

Vremenski okvir
- Od lipnja do rujna 2025.Internetska rasprava
Proširenje rasprave prikupljanjem iskustava i problema koji brinu građane
- Od 26. do 28. rujna 2025.Prvi sastanak Skupštine – u Bruxellesu
Istraživanje teme i određivanje smjera
- Listopad/studeni 2025.Internetska rasprava
Razmjena ideja i prikupljanje primjera
- Od 5. do 7. prosinca 2025.Drugi sastanak Skupštine – u Bruxellesu
Rasprava o opcijama i promišljanje o problemima, početak rada na preporukama
- Od siječnja do veljače 2026.Internetska rasprava
Razmatranje početnih prijedloga Skupštine
- Od 6. do 8. ožujka 2026.Treći sastanak Skupštine – u Bruxellesu
Finaliziranje preporuka
Svi su pozvani da se pridruže raspravi!
Tijekom sljedećih nekoliko mjeseci naša će platforma omogućiti građanima iz cijele Europe da razmjenjuju svoja stajališta i iskustva kako bi stvorili pravi interaktivni prostor za raspravu.
Svi će moći sudjelovati u raspravi i doprinijeti promišljanjima o idejama koje se razvijaju. Na taj način možemo osigurati da uzimamo u obzir najširi mogući skup problema koji brinu građane, potreba i perspektiva.
Rasprava na platformi bit će povezana s vijećanjem Skupštine kako bi se ostvarila sinergija između ta dva postupka.
Moći ćete sudjelovati ovdje – na platformi za građanski angažman – stoga pratite novosti na ovoj stranici!

Što možete očekivati od Skupštine?
Za početak će mladi članovi Skupštine dobiti informacije o glavnim problemima koji utječu na očuvanje oprašivača.
Većina će vremena ipak biti posvećena razmatranju različitih perspektiva, razmjeni ideja o rješenjima i raspravi o novim pristupima za rješavanje tih problema.
Kako bi bolje razumjeli politički i društveni kontekst, članovi Skupštine surađivat će i s političarima, dionicima i akterima civilnog društva.
Naposljetku će izraditi preporuke za institucije EU-a i druge donositelje odluka te relevantne dionike.
Skupština je također prilika za promišljanje o ulozi koji mladi imaju, zajedno s europskim institucijama, u upravljanju pitanjima okoliša na razini EU-a koje je u skladu s dugoročnom vizijom.

Saznajte više
Više o oprašivačima, njihovoj važnosti i prijetnjama s kojima se suočavaju pročitajte u sažetku o oprašivačima i drugim izvorima informacija.
Saznajte više o dosadašnjem radu EU-a.
Otkrijte kako bi naš svijet izgledao bez kukaca oprašivača: Park oprašivača.