Sudjelujte u razgovoru o međugeneracijskoj pravednosti!
Naša dinamična platforma s interaktivnim fazama, koja se stalno modernizira, omogućuje korisnicima da se povežu i iznesu svoje mišljenje ne samo jednom, nego tijekom cijelog procesa. Na dnu stranice pronađite dodatne informacije.
Kako zamišljate pravednu budućnost?
Povjerenik EU-a za međugeneracijsku pravednost, mlade, kulturu i sport Glenn Micallef ima zadatak osmisliti strategiju za bolju međugeneracijsku komunikaciju.
Strategija bi trebala stvoriti uvjete za to da se interesi građana današnjeg i budućeg svijeta odražavaju u politikama i zakonodavstvu EU-a. Zahtjevan je to zadatak jer se odnosi i na sadašnjost i na budućnost, a i na sve politike EU-a.
Međutim, zajedničkim snagama možemo osigurati blagostanje svih generacija, pa i budućih.
S tim na umu održat ćemo niz strateških dijaloga s građanima, institucijama i civilnim društvom kako bismo pridonijeli toj budućoj strategiji tako da se sva mišljenja uzmu u obzir. U nastavku saznajte na koji način možete dati svoj obol.

Zašto sudjelovati u raspravi?
Ovo je presudan trenutak u povijesti čovječanstva s obzirom na to da nikad nije ovoliko različitih generacija zajedno živjelo. S obzirom na klimatske, gospodarske i demografske izazove s kojima se suočavamo, od izuzetne je važnosti da ne zapostavimo nijednu sadašnju ni buduću generaciju.
Zato želimo da što veći broj građana EU-a izrazi svoje mišljenje o sadašnjosti i budućnosti.
Građani svih dobnih skupina i generacija imaju pravo živjeti u čistom, prosperitetnom i pravednom svijetu.
Ako se sad udružimo, možemo to i ostvariti.

Međugeneracijska pravednost – što je na kocki
Svi mi, i mlađi i stariji, želimo najbolju moguću budućnost. Isto vrijedi i za buduće generacije koje se tek trebaju roditi.
Kako bismo osigurali da se poštuju prava sadašnjih građana i onih koji se tek trebaju roditi, zanima nas mišljenje svih dobnih skupina i dionika pa želimo ostvariti konstruktivni međugeneracijski dijalog.
Cijelu 2025. godinu nastavit ćemo surađivati na osmišljavanju strategije koja istinski odražava potrebe svih generacija. Budućnost je u vašim rukama!
Raspored
Od veljače do prosinca 2025. zajedno ćemo osmišljavati i izraditi strategiju.
- Veljača – travanjUtvrđivanje područja primjene
Što se podrazumijeva pod međugeneracijskom pravednosti? Koje inicijative već postoje?
- Svibanj – lipanjVizija
Kakva želimo da bude? U koju svrhu?
- Srpanj – rujanOsmišljavanje strategije
Koje bi aspekte, vrijednosti, ključne potrebe i zahtjeve trebalo uzeti u obzir?
- Listopad – prosinacZajednička izrada strategije
Koji su glavni elementi? Koji nam je cilj?
Zanima nas vaše mišljenje.
Recite nam do kraja travnja što je za vas međugeneracijska pravednost. Pripremite se za uzbudljivu fazu u svibnju – osmišljavanje vizije! Zajedno ćemo u razgovoru i priči osmisliti viziju pravednog društva za sve generacije. Ostvarimo budućnost kakvu želimo!
Zašto vas pitamo za mišljenje?
Jeste li znali da
- manje od polovine Europljana smatra da živi u pravednom i ravnopravnom društvu (izvor: Eurobarometar, 2022.)
- građani zemalja s manjom razinom međugeneracijske nejednakosti općenito su zadovoljniji životom (izvor: OECD, 2020.)
- veće povjerenje uživaju vlade koje mogu uravnotežiti potrebe i interese sadašnjih i budućih generacija (izvor: OECD, 2023.)