Полагане на основите за конкретни действия
Европейският граждански панел относно виртуалните светове предостави визия за виртуалните среди, които хората в Европа желаят. 23-те препоръки пряко вдъхновиха стратегията на Европейската комисия за Web 4.0 и виртуалните светове. Целта на тази стратегия е да се направлява следващият технологичен преход, като същевременно се гарантира отворена, сигурна, справедлива и приобщаваща среда за гражданите, предприятията и публичните администрации.
Препоръките оказаха влияние върху ключови инициативи на Комисията в областта на стратегията за виртуалните светове, като се съсредоточиха върху овластяването на хората, изграждането на умения и виртуалните обществени услуги. Предстоящите инициативи включват инструментариум за виртуални светове, портфейл за цифрова самоличност, проучване относно стандартизацията на виртуалните светове и научни изследвания относно тяхното въздействие върху здравето и благосъстоянието.

Ето някои неотдавнашни инициативи на Комисията:
- Изграждане на цифрови умения: Три големи финансирани от Комисията проекта в рамките на работната програма „Цифрова Европа“ за 2024 г. в подкрепа на уменията в областта на виртуалните световни технологии (препоръка 2).
- Наблюдение на рисковете и възможностите: Лабораторията за иновации на Европол — обсерватория за проследяване на развитието на виртуалните светове с акцент върху рисковете и възможностите в областта на правоприлагането (препоръка 8).
- Насърчаване на етични технологии за разширена реалност: Финансираният от ЕС проект XR4Human разработва насоки, кодекс за поведение и образователни инструменти за насърчаване на етични, отговорни технологии за разширена реалност в подкрепа на бъдещото сертифициране в целия ЕС (препоръки 3, 7, 22, 23).
- Повишаване на технологичния суверенитет: Финансирани са 24 проекта за напредък в областта на изследванията на технологии за разширена реалност и приложения, съобразени с европейските ценности. Проектът OPENVERSE е съсредоточен върху политиката, стандартите и приобщаването. В процес на подготовка е и европейско партньорство в областта на виртуалните светове (препоръки 22, 23).
- Оформяне на глобалното управление: Заедно с полското председателство на Съвета на ЕС Комисията е домакин на световна многостранна конференция на високо равнище за Web 4.0 и управлението на виртуални светове, за да проучи глобалните модели, съобразени с ценностите на ЕС (препоръка 5).
23 препоръки за справедливи и ориентирани към хората виртуални светове в ЕС
От 21 до 23 април Комисията беше домакин на заключителната сесия на Европейския граждански панел относно виртуалните светове в Брюксел. Гражданите имаха възможност да отправят препоръки относно ценностите и действията, необходими за създаването на привлекателни и справедливи европейски виртуални светове. Тези препоръки ще подкрепят работата на Комисията в областта на виртуалните светове и бъдещето на интернет.
След три уикенда на разисквания гражданите направиха 23 препоръки относно очакванията за принципите и действията, чрез които да се гарантира, че виртуалните светове в ЕС са справедливи и подходящи за гражданите. Тези препоръки са структурирани около осем ценности и принципа: свобода на избор, устойчивост, ориентираност към човека, здравеопазване, образование, безопасност и сигурност, прозрачност и приобщаване.
Пълният набор от препоръки може да бъде намерен в раздела с документи по-долу.

Каква визия, принципи и действия следва да насочват развитието на желани и справедливи виртуални светове?
Според много хора виртуалните светове, наричани също метавселени, може да представляват промяна, сравнима с появата на интернет, и ще преобразят начина, по който работим и общуваме помежду си в бъдеще. През последните няколко години — и особено след пандемията от COVID-19 — множество публични и частни участници инвестират масово в т.нар. „разширени и добавени реалности“, ускорявайки промените в работните места и навиците ни.
Въпреки повишения интерес подобна трансформация няма да се осъществи внезапно. Ще са нужни още много години, за да могат виртуалните светове да се превърнат във висококачествена и реалистична цифрова среда, и все още не е ясно какво биха могли и следва да бъдат метавселените.
ЕС и държавите членки са поели ангажимент да използват потенциала на тази трансформация, да разберат нейните възможности, но също така и свързаните с нея рискове и предизвикателства, като същевременно защитават правата на европейските граждани. Поради това Европейската комисия реши да свика граждански панел, който да формулира препоръки за развитието на виртуалните светове.
Научете повече от информационния пакет, който е на разположение в раздела с документи по-долу.

Какъв беше резултатът от работата на панела?
Панелът предложи набор от ръководни принципи и действия за развитието на виртуалните светове в ЕС въз основа на опита, възприятията и желанията на гражданите за бъдещето. Това е под формата на препоръки към Европейската комисия, които да бъдат взети предвид в инициатива по темата.
График
Сесиите на панела относно виртуалните светове се проведоха между февруари и април 2023 г.
- 24—26 февруари 2023 г.Сесия 1 — Брюксел
По време на първата сесия участниците изградиха обща визия за това какво трябва да представляват желаните и справедливи виртуални светове.
Моля, вижте резюмето за сесията в раздела с документи по-долу.
- 10—12 март 2023 г.Сесия 2 — онлайн
По време на втората сесия участниците определиха, обсъдиха и подредиха по важност ценностите и принципите, които следва да ръководят развитието на виртуалните светове, и започнаха да проучват области на действие, за да превърнат тази визия в реалност.
Подробният дневен ред може да бъде намерен в раздела с документи по-долу.
- 21—23 април 2023 г.Заключителна сесия — Брюксел
По време на заключителната сесия на Европейската комисия бяха представени заключенията от разискванията, заедно с препоръките на панелите. Окончателният списък с препоръки може да бъде намерен в раздела с документи по-долу.
Подписването на Европейската декларация за цифровите права и принципи отразява нашата обща цел за цифрова трансформация, която поставя хората на първо място. Правата, представени в нашата декларация, са гарантирани онлайн за всички в ЕС по същия начин, по който това се прави офлайн. Цифровите принципи, залегнали в декларацията, ще ни ръководят в работата ни по всички нови инициативи.
Citizens panel on virtual worlds - 3 group photoCitizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 ballot boxCitizens panel on virtual worlds - 3 ballot box Panel on virtual worlds 3 - plenary 1Panel on virtual worlds 3 - plenary 1 Citizens panel on virtual worlds - 3 flip chartCitizens panel on virtual worlds - 3 flip chart Citizens panel on virtual worlds - 3 voteCitizens panel on virtual worlds - 3 vote Citizens panel on virtual worlds - 3 participantCitizens panel on virtual worlds - 3 participant Panel on virtual worlds 3 ViolaPanel on virtual worlds 3 Viola Panel on virtual worlds 3 - plenary audiencePanel on virtual worlds 3 - plenary audience Virtual Worlds Panel session one voteVirtual Worlds Panel session one vote Virtual Worlds Session 1 VR rescueVirtual Worlds Session 1 VR rescue Virtual Worlds Panel session one wallVirtual Worlds Panel session one wall Virtual Worlds Panel session one stageVirtual Worlds Panel session one stage Virtual Worlds Session 1 DebateVirtual Worlds Session 1 Debate Virtual Worlds Session 1 VRVirtual Worlds Session 1 VR Virtual Worlds Panel session one debateVirtual Worlds Panel session one debate Virtual Worlds session one 1Virtual Worlds session one 1 Virtual Worlds session one 3Virtual Worlds session one 3 Virtual Worlds session one 2Virtual Worlds session one 2 Virtual Worlds Group picture FridayVirtual Worlds Group picture Friday