Направо към основното съдържание
Платформа за гражданска ангажираност
Европейски граждански панел относно виртуалните светове

Нов етап на ангажираност на гражданите

Полагане на основите за конкретни действия

Ето някои неотдавнашни инициативи на Комисията:

  • Изграждане на цифрови умения: Три големи финансирани от Комисията проекта в рамките на работната програма „Цифрова Европа“ за 2024 г. в подкрепа на уменията в областта на виртуалните световни технологии (препоръка 2).
  • Наблюдение на рисковете и възможностите: Лабораторията за иновации на Европол — обсерватория за проследяване на развитието на виртуалните светове с акцент върху рисковете и възможностите в областта на правоприлагането (препоръка 8).
  • Насърчаване на етични технологии за разширена реалност: Финансираният от ЕС проект XR4Human разработва насоки, кодекс за поведение и образователни инструменти за насърчаване на етични, отговорни технологии за разширена реалност в подкрепа на бъдещото сертифициране в целия ЕС (препоръки 3, 7, 22, 23).
  • Повишаване на технологичния суверенитет: Финансирани са 24 проекта за напредък в областта на изследванията на технологии за разширена реалност и приложения, съобразени с европейските ценности. Проектът OPENVERSE е съсредоточен върху политиката, стандартите и приобщаването. В процес на подготовка е и европейско партньорство в областта на виртуалните светове (препоръки 22, 23).
  • Оформяне на глобалното управление: Заедно с полското председателство на Съвета на ЕС Комисията е домакин на световна многостранна конференция на високо равнище за Web 4.0 и управлението на виртуални светове, за да проучи глобалните модели, съобразени с ценностите на ЕС (препоръка 5).

23 препоръки за справедливи и ориентирани към хората виртуални светове в ЕС

Каква визия, принципи и действия следва да насочват развитието на желани и справедливи виртуални светове?

Какъв беше резултатът от работата на панела?

Панелът предложи набор от ръководни принципи и действия за развитието на виртуалните светове в ЕС въз основа на опита, възприятията и желанията на гражданите за бъдещето. Това е под формата на препоръки към Европейската комисия, които да бъдат взети предвид в инициатива по темата.

График

Сесиите на панела относно виртуалните светове се проведоха между февруари и април 2023 г.

  1. 24—26 февруари 2023 г.
    Сесия 1 — Брюксел

    По време на първата сесия участниците изградиха обща визия за това какво трябва да представляват желаните и справедливи виртуални светове.

    Моля, вижте резюмето за сесията в раздела с документи по-долу.

  2. 10—12 март 2023 г.
    Сесия 2 — онлайн

    По време на втората сесия участниците определиха, обсъдиха и подредиха по важност ценностите и принципите, които следва да ръководят развитието на виртуалните светове, и започнаха да проучват области на действие, за да превърнат тази визия в реалност.

    Подробният дневен ред може да бъде намерен в раздела с документи по-долу.

  3. 21—23 април 2023 г.
    Заключителна сесия — Брюксел

    По време на заключителната сесия на Европейската комисия бяха представени заключенията от разискванията, заедно с препоръките на панелите. Окончателният списък с препоръки може да бъде намерен в раздела с документи по-долу.

Подписването на Европейската декларация за цифровите права и принципи отразява нашата обща цел за цифрова трансформация, която поставя хората на първо място. Правата, представени в нашата декларация, са гарантирани онлайн за всички в ЕС по същия начин, по който това се прави офлайн. Цифровите принципи, залегнали в декларацията, ще ни ръководят в работата ни по всички нови инициативи.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия