Uključivanje preporuka građana u politiku o rasipanju hrane
Europski panel građana i građanki o smanjenju rasipanja hrane ponovno se okupio u utorak 7. studenog 2023. na događanju za pružanje povratnih informacija u okviru zajedničkog sastanka Platforme EU-a o gubitku i rasipanju hrane (FLW). Dužnosnici Komisije detaljnije su razmotrili trenutačni rad na postizanju konkretnih rezultata politike u skladu s preporukama panela. Kako je objašnjeno, učinak prijedloga građana već je vidljiv u inicijativama kao što su platforma FLW i Okvirna direktiva o otpadu.
Na popisu dokumenata u nastavku dostupno je izvješće o povratnim informacijama, u kojem možete vidjeti kako je Europska komisija uzela preporuke građana u obzir.

Kako djelotvornije smanjiti rasipanje hrane?
U državama članicama dosad nije postignut dovoljan napredak da bi se rasipanje hrane smanjilo u znatnoj, dogovorenoj mjeri.
Utvrđivanjem pravno obvezujućih ciljeva koje je Europska komisija predložila za države članice pridonijet će se smanjenju rasipanja hrane duž lanca opskrbe hranom i u kućanstvima. Od država članica zahtijeva se da poduzmu mjere, ali im se daje sloboda da odaberu najdjelotvornije mjere u skladu sa svojim potrebama.
Države članice moraju smanjiti rasipanje hrane na nacionalnoj razini (do 2030. u odnosu na 2020.):
- za 30 % (po stanovniku) zajednički u maloprodaji i potrošnji (restorani, usluge pripreme i usluživanja hrane i kućanstva)
- za 10 % u preradi i proizvodnji.

Stajališta građana
Panel građana i građanki koji je sazvala Europska komisija dao je 23 preporuke, u kojima je istaknuta potreba za širokim pristupom u koji su uključeni svi akteri i koji jača suradnju u cijelom lancu opskrbe hranom.
Izviješće sa svim preporukama panela dostupno je u odjeljku s dokumentima u nastavku. Objavljeno je zajedno s Komisijinim zakonodavnim prijedlogom. To je prvi konkretan i strukturiran doprinos građana razvoju europskih političkih i zakonodavnih inicijativa kao rezultat participativne demokracije.
U preporukama su navedena tri glavna smjera djelovanja, čiji su ciljevi jačanje suradnje u lancu vrijednosti hrane, poticanje inicijativa u poslovanju s hranom i promjena ponašanja potrošača.

To uključuje:
- povezivanje smanjenja rasipanja hrane s poštenim i pravednim lancem opskrbe hranom u kojem se osigurava solidarnost i suradnja među akterima i u kojem su uspostavljeni mehanizmi za olakšavanje preraspodjele viška hrane onima kojima je potrebna
- potrebu da EU utvrdi opći cilj smanjenja rasipanja hrane, na temelju kojeg bi države članice poduzimale mjere kako bi osigurale da se taj cilj postigne, uz primjenu pristupa utemeljenog na dokazima za usmjeravanje i praćenje ostvarenog napretka
- važnost obrazovanja za razumijevanje i uvažavanje vrijednosti hrane od rane dobi.
Što dalje?
Rezultati rada panela građana i građanki i dalje će se uključivati u sveobuhvatan rad Komisije na pitanju rasipanja hrane.
- Na primjer, građani su potvrdili i podržali potrebu za djelovanjem na razini EU-a u području sprečavanja rasipanja hrane te su preporučili razmjenu podataka i najboljih primjera iz prakse među relevantnim dionicima. Nadalje, kao potrošači žele potporu u donošenju vlastitih utemeljenih odluka o tome kako konzumirati i upotrebljavati hranu u odnosu na datume „upotrijebiti do” i „najbolje upotrijebiti do”.
- U preporukama građana navedeni su i elementi koje treba dodatno razmotriti, kao što je poduzimanje mjera za zabranu uništavanja viškova zdravstveno ispravne hrane. Istraživanje o inovativnoj i održivoj ambalaži još je jedno područje istaknuto u preporukama u kojem je potreban daljnji rad.
- U preporukama su navedena i područja mogućeg budućeg djelovanja Komisije, država članica i drugih dionika, primjerice potreba za poboljšanjem suradnje i uključivanjem građana u cijelom EU-u.
Važno je napomenuti da će rezultati panela poslužiti kao vodič za pomoć državama članicama u postizanju ciljeva.
U tom su kontekstu građani pozvali na uspostavu lokalnih i nacionalnih foruma putem kojih će građani moći aktivno doprinositi smanjenju rasipanja hrane na terenu.
Europska komisija je 7. studenog 2023. građanima pružila povratne informacije o njihovim preporukama te ih proslijedila na raspravu naPlatformi EU-a o gubitku i rasipanju hrane, na kojoj su se države članice i dionici okupili kako bi razmotrili njihovo uključivanje u nacionalne programe za sprečavanje rasipanja hrane.

Rasipanje hrane u brojkama
23 preporuke za što brže smanjenje rasipanja hrane u EU-u
Danas si više od 37 milijuna građana EU-a ne može priuštiti kvalitetan obrok svaki drugi dan, a visoke cijene hrane sve su veći problem. Rasipanje hrane nije samo gospodarski i etički problem, već i pogoršava klimatske promjene i opterećuje ograničene prirodne resurse. Tema prvog panela nove generacije u okviru daljnjeg postupanja nakon Konferencije o budućnosti Europe s ciljem da građani aktivno sudjeluju u EU-ovu procesu donošenja politika bila je kako potaknuti daljnje djelovanje i što brže smanjiti rasipanje hrane u EU-u.
Europski građani i građanke okupljeni na panelu završili su sa svojim radom nakon tri vikenda rasprava. Europskoj komisiji iznesene su 23 preporuke, povezane s tri smjera djelovanja: jačanje suradnje u lancu vrijednosti hrane, poticanje inicijativa u poslovanju s hranom i promjena ponašanja potrošača.

Preporuke građana uzimaju se u obzir u radu Komisije u području rasipanja hrane, uključujući zakonodavni prijedlog za utvrđivanje pravno obvezujućih ciljeva smanjenja na razini EU-a. Zajedno s prijedlogom Komisije objavljeno je izvješće o raspravama i ishodu panela. U okviru ciljane revizije Okvirne direktive o otpadu, koja se odnosi na otpad od tekstila i hrane, predloženi su ciljevi smanjenja rasipanja hrane. Preporuke građana i građanki podijelit će se i o njima će se dodatno raspravljati na Platformi EU-a o gubitku i rasipanju hrane, na kojoj se okupljaju države članice i dionici.
Sve preporuke dostupne su u odjeljku s dokumentima u nastavku.
Vremenski okvir
Sastanci panela o rasipanju hrane održani su od prosinca 2022. do veljače 2023.
- 16. – 18. prosinca 2022.Prvi sastanak – Bruxelles
Na prvom je sastanku bilo potrebno iznijeti ideje te oblikovati i grupirati pristupe o kojima su građani smatrali da bi bilo najbolje dalje raspravljati na idućim zasjedanjima.
- 20. – 22. siječnja 2023.Drugi sastanak – na internetu
Drugi je sastanak održan na internetu od 20. do 22. siječnja 2023. Na temelju pristupa za smanjenje rasipanja hrane dogovorenih na prvom sastanku sastavljeni su nacrti preporuka. Građani su razradili ideje povezane s tri teme:
- suradnjom u lancu vrijednosti hrane – od polja do stola
- inicijativama u poslovanju s hranom
- promjenama ponašanja potrošača.
- 10. – 12. veljače 2023.Završni sastanak – Bruxelles
Na završnom sastanku, održanom od 10. do 12. veljače 2023. u Bruxellesu, Europskoj komisiji predstavljeni su zaključci rasprava i preporuke panela. Konačne preporuke dostupne su u odjeljku s dokumentima u nastavku.
Kako djelotvornije smanjiti rasipanje hrane?
Građani su iznijeli svoje mišljenje.
Građani su održali rasprave i izradili preporuke za mjere koje bi EU, 27 država članica, građani i drugi privatni i javni dionici trebali poduzeti kako bi se što brže smanjilo rasipanje hrane.
Borba protiv rasipanja hrane donosi trojaku korist:
- štedi se hrana za prehranu ljudi
- poljoprivrednicima, poduzećima i potrošačima pomaže se da uštede novac
- smanjuje se utjecaj proizvodnje i potrošnje hrane
na okoliš.
Što je panel zaključio?
Panel je dao popis preporuka, koje će se uzeti u obzir u radu Komisije u području rasipanja hrane, što uključuje zakonodavni prijedlog za utvrđivanje ciljeva EU-a za smanjenje rasipanja hrane. Uz to, panel je izradio i smjernice za pomoć državama članicama u postizanju tih ciljeva.
Mnogo toga ne znamo kad je riječ o otpadu. Ne stvaraju ga samo potrošači. Moramo pronaći rješenja. Naposljetku, svi smo potrošači.
Food waste panel group pictureFood waste panel group picture Citizen pannel - People talking 3Citizen pannel - People talking 3 Citizens panel dotsCitizens panel dots food waste panel votingfood waste panel voting food waste panel Suicafood waste panel Suica food waste session 1food waste session 1 food wastefood waste food waste panel citizensfood waste panel citizens food waste panel participantsfood waste panel participants Citizens panelCitizens panel food waste panel participantfood waste panel participant food waste panel participantsfood waste panel participants food waste panel participantfood waste panel participant Citizens panel speechCitizens panel speech Citizens panel speechCitizens panel speech food waste openingfood waste opening