Energiatõhusust käsitleva arutelu kokkuvõte
Pärast kuid kestnud sisukaid arutelusid ja seisukohtade jagamist on kodanike kaasamise platvormi esimene arutelu jõudmas lõpule. Alates veebruarist on kodanikud üle kogu Euroopa jaganud oma seisukohti selle kohta, kuidas suurendada energiatõhusust, vähendada kulusid ja vältida energia raiskamist.
Kodanike poolt platvormil esitatud ideed võeti aluseks Euroopa kodanike energiatõhususe teemalise paneeli aruteludel. Lisaks esitatakse peagi eraldi aruanne veebipõhise arutelu täielike tulemuste kohta. Euroopa Komisjon võtab nende põhjal järelmeetmeid, millest omakorda juhindutakse komisjoni tulevastes algatustes.
Arutelu tulemuste lõpparuanne on esitatud allolevas dokumentide jaotises.

Mis on energiatõhusus?
Iga Euroopa Liidu elanik kasutab iga päev palju energiat. Kui me oleme energia tootmisel tõhusad, saame kasutada samu või suuremaid mugavusi, kasutades vähem energiat.
Energiatõhususe suurenemine tähendab suuremat energiasäästu ja väiksemaid arveid kõigi jaoks. See võib tähendada vähesema energia kasutamist pesu pesemisel tänu tõhusamale pesumasinale, kohalike omavalitsuste algatusi üldkasutatavate hoonete renoveerimiseks või tõhusamate seadmete paigaldamist suurettevõtetele.
Kuidas muuta ELi energiatõhusamaks?
Soovisime kuulda teie ideid energiatõhususe suurendamise kohta. Suurem energiatõhusus võib nii kodus, ettevõttes või töökohal avalduda mitmes erinevas vormis, näiteks:
- hoonete valgustus, kütmine või jahutamine;
- igapäevaseadmete kasutamine;
- eri transpordiliikide kasutamine.
Rohkem kui kolme kuu jooksul oli teil võimalus jagada oma ettepanekuid ja tutvuda teiste seisukohtadega.

Energiatõhususe esikohale seadmise põhimõte
Euroopa energiajuhtimise juhtpõhimõte on energiatõhususe esikohale seadmine. Ootasime kodanike arvamusi selle põhimõtte rakendamise kohta energiapoliitika kujundamisel.
Energiatõhususe esikohale seadmine tähendab erinevate alternatiivide kaalumist erinevate võimalike energia tootmise, jaotamise ja tarbimise meetmete vahel, et võimaldada lõpptarbijatel saavutada sama tulemus vähesema energiaga, maksimeerides samal ajal ühiskonnale saadavat lisakasu. Selle põhimõtte eesmärk on tagada, et:
- toodetakse vaid tegelikult vajalikku energiat;
- välditakse investeeringuid ebatõhusatesse tehnoloogiatesse;
- energianõudlust vähendatakse ja seda hallatakse kulutõhusal viisil.
Hiljutised Euroopa seadusandlikud algatused on andnud sellele kaugeleulatuvale põhimõttele suurema rolli poliitika kujundamisel, kavandamisel ja investeerimisotsuste tegemisel.

Kodanike vaatenurk
Energiatõhusus toob meie ellu kasu mitmel viisil:
- vähenevad energiaarved;
- heitkoguste vähendamise teel paraneb õhu kvaliteet ja tervis;
- suurendatakse väikeettevõtjate konkurentsivõimet;
- luuakse uusi keskkonnahoidlikke töökohti;
- vähendatakse sõltuvust fossiilkütuste impordist.
Teie osalus selles lõppenud arutelus mõjutab ELi poliitika kujundamist, aidates suurendada tõhusust, vähendada kulusid ja hoida ära energia raiskamist.

Energiatõhususe teemaline Euroopa kodanike paneelarutelu on esitanud oma soovitused Euroopa Komisjonile.
Paneelarutelu viimase istungi lõpus tutvustasid kodanikud oma soovitusi Euroopa Komisjoni Euroopa rohelise kokkuleppe eest vastutavale juhtivale asepresidendile Maroš Šefčovičile.
Kolme nädalavahetuse jooksul tuli kokku 150 juhuslikult valitud kodanikku kõigist 27 ELi liikmesriigist, et arutada energiatõhususega seotud probleeme ja hüvesid.
Koos panid nad kokku loetelu konkreetsetest soovitustest, mis aitavad kaasa tulevaste ELi õigusaktide kujundamisele ja annavad panuse komisjoni tulevastesse algatustesse. See hõlmab ka komisjoni kavandatud soovituse ettepanekut, mis käsitleb energiatõhususe esikohale seadmise põhimõtet.

Ajakava
Euroopa Komisjon ootas kodanikelt üle kogu ELi soovitusi selle kohta, kuidas suurendada energiatõhusust.
- Veebruar–aprill 2024Veebipõhised ettepanekud
Osalejad koostavad ja kommenteerivad kodanike kaasamisplatvormil ettepanekuid ning kinnitavad need. Komisjon analüüsib neid ettepanekuid ja avaldab aruanded.
- Veebruar–aprill 2024Euroopa kodanike paneelarutelu
Kodanike arvamusi võetakse arvesse paneelarutelus. Paneelaruteludel arutatakse ja esitatakse soovitusi Euroopa Komisjonile.
- Mai–sügis 2024Kodanike paneelarutelude soovituste kohaste meetmete võtmine
Euroopa Komisjon võtab järelmeetmeid platvormi raames saadud ettepanekute ja paneelarutelu soovituste põhjal.
- Sügis 2024Tagasiside tulemuste kohta
Kodanikke teavitatakse poliitikameetmetest, mille puhul on arvesse võetud nende ettepanekuid ja soovitusi.