Energiatõhususe teemaline Euroopa kodanike paneelarutelu on esitanud oma soovitused Euroopa Komisjonile.
Paneelarutelu viimase istungi lõpus tutvustasid kodanikud oma soovitusi Euroopa Komisjoni Euroopa rohelise kokkuleppe eest vastutavale juhtivale asepresidendile Maroš Šefčovičile.
Kolme nädalavahetuse jooksul tuli kokku 150 juhuslikult valitud kodanikku kõigist 27 ELi liikmesriigist, et arutada kõige asjakohasemaid energiatõhususega seotud probleeme ja hüvesid.
Koos panid nad kokku loetelu konkreetsetest soovitustest, mis aitavad kaasa tulevaste ELi õigusaktide kujundamisele ja annavad panuse komisjoni tulevastesse algatustesse. See hõlmab ka komisjoni kavandatud ettepanekut, mis käsitleb energiatõhususe esikohale seadmise põhimõtet.
Kuidas saab Euroopa Liit tuua energiatõhususe abil kasu kodanikele, riigiasutustele ja ettevõtetele?
Energiatõhususe teemalisel Euroopa kodanike paneelarutelul osales 150 Euroopa kodanikku, et arutada, kuidas energiat ELis kasutatakse ja kuidas energiasüsteem tulevikus muutuda võib. See oli väga ajakohane, võttes arvesse hiljutist energiakriisi, mis kinnitas vajadust puhtama ja turvalisema ELi energiasüsteemi järele.
Osalejad keskendusid energiatõhususe eri aspektidele, millega me võime kokku puutuda kodus, kogukondades või töökohal. Muu hulgas kuulusid teemade hulka see, kuidas me oma hooneid kütame, milliseid kodumasinaid ostame ja millist transporti kasutame.
Paneelarutelu tulemused ja järelmeetmed
Tuginedes Euroopa Komisjoni varasemale ja käimasolevale tööle, koostas eksperdirühm loetelu soovitustest, mida kasutada tulevastes ELi algatustes, nagu energiatõhususe esikohale seadmise põhimõte, et tagada järgmine:
- toodame vaid energiat, mida tegelikult vajame;
- investeerime elujõulistesse projektidesse;
- kasutame vähem energiat ja haldame seda kulutõhusalt.
Euroopa Komisjon kavatseb avaldada oma esimese ettepaneku energiatõhususe esikohale seadmise põhimõtet käsitleva soovituse kohta 2024. aasta lõpus.
Läbipaistvuse ja vastutuse tagamiseks korraldatakse hiljem tagasisideüritus, kus komisjoni poliitikakujundajad annavad aru, kuidas on kodanike soovitusi arvesse võetud.
Ajakava
Euroopa kodanike energiatõhususe teemaline paneelarutelu toimus kolmel nädalavahetusel ajavahemikus 2024. aasta veebruar kuni aprill.
- 23.–25. veebruar1. aruteluvoor – Brüssel
- Osalejate arvates kõige paljutõotavamate esimeste ideede vahetamine.
- Sissejuhatus „energiatõhususse“: mida see tähendab ja mida juba tehakse selle parandamiseks nii riiklikul kui ka ELi tasandil.
- Teha kindlaks energiatõhususe mõju meie igapäevaelule ning viisid, kuidas sellest täit kasu saada.
Salvestised 23. veebruar 2024 | 25. veebruar 2024
- 15.–17. märts2. aruteluvoor – veebis
- Esimese aruteluvooru kokkuvõte ning ideede arendamine teemade ja valdkondade kaupa.
- Soovituste väljatöötamise esimene etapp.
Salvestised 15. märts 2024 | 17. märts 2024
- 12.–14. aprillLõppkohtumine – Brüssel
- Järelduste tegemine aruteludest ja soovitused Euroopa Komisjonile.
- Järgmiste sammude selgitus – mõju poliitikakujundamisele ja tagasiside andmise hetk.
Salvestised 12. aprill 2024 | 14. aprill 2024