ELi uut eelarvet käsitlev arutelu on lõppenud

Kodanike kaasamisplatvormil peeti mitme kuu jooksul arutelu ELi uue eelarve üle. Nüüd on arutelu, mille käigus koguti mitmesuguseid seisukohti, lõppenud. Kodanikud kogu Euroopast jagasid mõtteid selle kohta, kuidas igat eelarvesse panustatud eurot kõige paremini ära kasutada ning tagada, et eelarve kajastaks erinevaid vajadusi; samuti selle kohta, kuidas ühiseid probleeme koos lahendada.
Platvormi kaudu esitatud ettepanekud täiendasid Euroopa kodanike paneelarutelu ELi eelarve teemal. Samuti aitavad ettepanekud kujundada seda, kuidas eelarvet tulevikus kasutatakse. Euroopa Komisjon jätkab nende ideede edasiarendamist, et töötada välja oma prioriteedid ja tagada, et eelarvest on kasu kõigil eurooplastel.
Täname kõiki, kes selles olulises arutelus osalesid. Teie arvamus on oluline ja see aitab kujundada otsuseid, mis muudavad Euroopa tulevaste põlvkondade jaoks tugevamaks.
Täieliku arutelu uurimiseks klõpsake valikul „Lisateave“.
Miks me Euroopa eelarvest räägime?

Euroopa elab praegu üle sügavaid muutusi, mis puudutavad meie ühiskonda ja julgeolekut, meie planeeti ja majandust ning meie demokraatiat ja jõukust. Neid ülemaailmseid probleeme saame lahendada ainult kõigi eurooplaste ühise tegutsemise abil. Euroopa eelarve on üks Euroopa liikumapanevaid jõude.
Euroopa eelarvega toetatakse meie poliitilisi prioriteete. Rahaliste vahendite koondamisega saame paremini lahendada ühiseid probleeme ning mõjutada positiivselt ja otseselt kodanike igapäevaelu.
2025. aastal esitab komisjon ettepaneku uue Euroopa pikaajalise eelarve kohta 2028. aastaga algavaks perioodiks. Seejärel peavad Euroopa Parlament ja liikmesriigid selles kokkuleppele jõudma. Euroopa pikaajalise eelarve peavad ühehäälselt heaks kiitma kõik liikmesriigid ja enamik Euroopa Parlamendi liikmeid.
See annab võimaluse leppida kokku tugevas ja tänapäevases Euroopa eelarves, mis sobib meie ambitsioonidega.
Kuidas kavatseb komisjon kogutud ideede põhjal järelmeetmeid võtta?
Nüüd, kus ELi uut eelarvet käsitlev arutelu on lõpule jõudnud, on platvormi kaudu esitatud kodanike ideed aluseks edasistele sammudele. Teie arvamus on oluline, kuna see aitab tagada, et Euroopa eelarve oleks tõeliselt vajaduspõhine ja aitaks ellu viia sisulisi muudatusi. Euroopa Komisjon võtab kogutud seisukohti arvesse ELi uue eelarve ettepaneku ettevalmistamisel.
Ajakava
- Veebruar – maiVeebipõhine arutelu
Osalejad koostavad ja kommenteerivad kodanike kaasamisplatvormil ettepanekuid ning hääletavad nende üle. Seda saab teha kas üksikisiku tasandil või näiteks kaasavatel üritustel tehtud kollektiivse töö tulemusena.
- Märts – maiKodanike paneelarutelu
Veebis tehtud ettepanekuid võetakse arvesse paneelaruteludel ja lõpuks Euroopa poliitika kujundamisel.
- JuuliEttepanek
Komisjon avaldab Euroopa uue eelarve ettepaneku.
Euroopa eelarve – mis on kaalul?

Euroopa pikaajalise eelarvega määratakse kindlaks eelarve suurus ja see, milleks eelarvevahendeid mitme aasta vältel kulutatakse. Praegune pikaajaline eelarve hõlmab aastaid 2021–2027 ja selle suurus on 1,2 triljonit eurot, mis vastab ligikaudu 1%-le ELi SKPst. Sellele lisandub ligikaudu 800 miljardit eurot taasterahastust „NextGenerationEU“, mis on ajutine rahastamisvahend majanduse taastumise toetamiseks COVID-19 pandeemiast.
Euroopa eelarve on näidanud tulemusi seal, kus see on kodanike jaoks kõige olulisem. Näiteks on rahastatud projekte ja meetmeid, millega toetatakse Euroopa piirkondade sotsiaalset ja majanduslikku arengut ning Euroopa põllumajandustootjaid ja maapiirkondi, kaitstakse keskkonda ja võideldakse kliimamuutuste vastu, edendatakse ühiskonna digiüleminekut ning toetatakse teadusuuringuid ja innovatsiooni. Viimastel aastatel on eelarve lisaks aidanud meil välja tulla kriisidest, nagu COVID-19 pandeemia ja Venemaa sissetung Ukrainasse, ning toetanud meie energiasõltumatust ja aidanud pakkuda abi Ukrainale.
Tänu Euroopa eelarvest pakutavale toetusele on:
- aastas välditud 87 miljoni CO2 ekvivalenttonni teket;
- programmis „Erasmus“ alates selle käivitamisest 1987. aastal osalenud 16 miljonit inimest;
- ühise põllumajanduspoliitika raames 2022. aastal saanud otsest rahalist toetust 5,8 miljonit põllumajandustootjat.
Veebipõhine avalik konsultatsioon
Lisaks platvormil toimuvale arutelule korraldati hiljuti täiendavate seisukohtade kogumiseks ka eelarveteemalised avalikud konsultatsioonid.