Tworzenie podstaw dla konkretnych działań
W czwartek 1 lutego 2024 r. odbyło się ponowne internetowe spotkanie uczestników europejskiego panelu obywatelskiego ds. światów wirtualnych poświęcone podsumowaniu wyników prac. Przedstawiciele Komisji wyjaśnili, jaki wpływ mają zalecenia panelu – stworzyły one podstawy dla konkretnych działań i wzbudziły zainteresowanie na arenie międzynarodowej. W szczególności niektóre zalecenia panelu zostały uwzględnione w komunikacie Komisji z lipca 2023 r. pt. „Inicjatywa UE w sprawie technologii Web 4.0 i światów wirtualnych: dobra pozycja wyjściowa na drodze ku kolejnej transformacji technologicznej”.
Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.
23 zalecenia dotyczące sprawiedliwych światów wirtualnych w UE, w których człowiek jest zawsze na pierwszym miejscu
W dniach 21–23 kwietnia w Brukseli w Komisji odbyła się sesja końcowa europejskiego panelu obywatelskiego ds. światów wirtualnych. Jej uczestnicy sformułowali zalecenia dotyczące wartości i działań niezbędnych do stworzenia atrakcyjnych i sprawiedliwych europejskich światów wirtualnych. Zalecenia te pomogą Komisji w jej pracach w obszarze wirtualnych światów i przyszłości internetu.
Po trzech weekendach obrad panel obywatelski sformułował 23 zalecenia dotyczące zasad i działań, dzięki którym wirtualne światy w UE będą sprawiedliwe i będą stawiać na pierwszym miejscu dobro ludzi. Zalecenia są oparte na ośmiu wartościach i zasadach. Są to: wolność wyboru, zrównoważony rozwój, człowiek na pierwszym miejscu, zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo i ochrona, przejrzystość i włączenie społeczne.
Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.
Jaka wizja, zasady i działania powinny przyświecać rozwojowi dopasowanych do potrzeb i sprawiedliwych światów wirtualnych?
Zdaniem wielu osób światy wirtualne, określane również jako metawersum, mogą stanowić przełom porównywalny z tym, jaki nastąpił wraz z pojawieniem się internetu. Uważają one, że metawersum może zmienić sposób, w jaki będziemy wykonywać naszą pracę i współpracować z sobą w przyszłości. W ciągu ostatnich kilku lat – zwłaszcza od czasu pandemii COVID-19 – wiele podmiotów publicznych i prywatnych inwestuje w tzw. „poszerzone rzeczywistości”, w szybkim tempie przeobrażając nasze miejsca pracy i zmieniając nasze przyzwyczajenia.
Pomimo zainteresowania, jakie ten temat wzbudza, transformacja nie nastąpi z dnia na dzień. Potrwa jeszcze wiele lat, zanim światy wirtualne stworzą realistyczne środowisko cyfrowe wysokiej jakości. Nie potrafimy jeszcze dokładnie sobie wyobrazić, jakie metawersum może powstać i na jakich zasadach powinno ono funkcjonować.
UE i jej państwa członkowskie są zdecydowane wykorzystać potencjał tej transformacji, zrozumieć związane z nią możliwości, ale także zagrożenia i wyzwania, chroniąc przy tym prawa mieszkańców Europy. W związku z tym Komisja Europejska postanowiła zwołać panel obywatelski, którego zadaniem będzie opracowanie zaleceń dotyczących rozwoju światów wirtualnych.
Więcej informacji znajdziesz w sekcji „Dokumenty” poniżej.
Jakie były wyniki prac panelu?
Efektem prac panelu było opracowanie zestawu zasad przewodnich i działań dotyczących rozwoju światów wirtualnych w Unii w oparciu o doświadczenia, poglądy i nadzieje na przyszłość jego uczestników. W ten sposób powstały zalecenia skierowane do Komisji Europejskiej, które mają jej pomóc w realizacji inicjatywy w tej dziedzinie.
Kalendarium
Sesje panelu ds. światów wirtualnych odbyły się między lutym a kwietniem 2023 r.
- 24–26 lutego 2023I sesja – w Brukseli
Podczas pierwszej sesji uczestnicy wypracowali wspólną wizję dopasowanych do potrzeb i sprawiedliwych światów wirtualnych.
Podsumowanie sesji znajdziesz w sekcji „Dokumenty” poniżej.
- 10–12 marca 2023 r.II sesja – w trybie online
W trakcie drugiej sesji uczestnicy omówili wartości i zasady mające przyświecać rozwojowi światów wirtualnych i uszeregowali je według ważności. Rozpoczęli również dyskusję na temat działań, jakie należy podjąć, aby urzeczywistnić tę wizję.
Szczegółowy program znajduje się w sekcji „Dokumenty” poniżej.
- 21–23 kwietnia 2023Sesja końcowa w Brukseli
Na ostatnim spotkaniu panelu przedstawiono Komisji Europejskiej wnioski z debat oraz wypracowane zalecenia. Pełny wykaz zaleceń można znaleźć poniżej w sekcji „Dokumenty”.