Jakie priorytety i działania finansowane przez UE przynoszą Europejczykom największą wartość dodaną?
W najbliższych tygodniach 150 losowo wybranych obywateli ze wszystkich 27 państw członkowskich UE będzie dyskutować na temat nowego długoterminowego budżetu UE, który Komisja zaproponuje w lipcu 2025 r.
Planując przyszłość, musimy wziąć pod uwagę, że w UE zachodzą głębokie zmiany mające wpływ na nasze społeczeństwo, nasze bezpieczeństwo, naszą gospodarkę i naszą planetę. Budżet UE powinien nadal poprawiać jakość i poziom życia obywateli, rolników i naukowców oraz kondycję przedsiębiorstw i regionów w całej Europie i na świecie. Jednocześnie należy zająć się priorytetami, takimi jak obronność i bezpieczeństwo.
I choć coraz bardziej potrzebne są działania na szczeblu Unii, należy pamiętać o tym, że budżet UE nie jest nieograniczony. W związku z tym uczestnicy panelu skupią się na dwóch pytaniach:
- Na jakie priorytety powinien być wydatkowany budżet UE w przyszłości?
- Jakie rodzaje działań powinny być wspierane z budżetu UE, aby pomóc w realizacji tych priorytetów?

Zadania panelu
Komisja liczy na to, że dyskusja z uczestnikami panelu pozwoli zobaczyć niektóre tematy w nowym świetle.
Wszyscy uczestnicy będą mogli wyrazić swoje poglądy i pomysły, opierając się na swoich doświadczeniach życiowych. Przeanalizują różne wizje wspólnej przyszłości, określą główne wyzwania i szanse oraz omówią priorytety i rodzaje działań, w przypadku których finansowanie ze środków UE może mieć największy pozytywny wpływ. Ostatecznym celem jest osiągniecie porozumienia co do priorytetów politycznych i pomysłów na to, jak najlepiej je wspierać.
Efektem prac Panelu będzie lista zaleceń, które znacząco wesprą przyszłe działania Komisji Europejskiej związane z budżetem UE.

Kalendarium
Europejski panel obywatelski na temat nowego budżetu europejskiego zaplanowano na trzy weekendy w okresie od marca do maja 2025 r.
- 28–30 marcaI sesja – w Brukseli
- Wymiana pierwszych pomysłów, które uczestnicy uznają za najbardziej obiecujące.
Wprowadzenie do „nowego budżetu europejskiego”.
Nagrania:28 marca 2025 | 30 marca 2025
- 25–27 kwietniaII sesja – w trybie online
- Podsumowanie I sesji oraz dalsza dyskusja nad pomysłami, w podziale na tematy i zagadnienia.
Pierwszy etap opracowywania zaleceń.
Nagrania:25 kwietnia 2025 | 27 kwietnia 2025
- 16–18 majaSesja końcowa – w Brukseli
- Wyciągnięcie wniosków z dyskusji i zalecenia dla Komisji Europejskiej.
Wyjaśnienie kolejnych kroków – wpływ na proces kształtowania polityki.
Budżet europejski: dlaczego jest taki ważny?
W europejskim budżecie długoterminowym określa się wielkość budżetu i cele, na jakie będzie wydatkowany przez kilka lat. Obecny budżet długoterminowy obejmuje lata 2021–2027, a jego wysokość wynosi 1,2 biliona euro, co stanowi około 1 proc. PKB Unii. Kwota ta została powiększona o około 800 mld euro z NextGenerationEU – tymczasowego instrumentu na rzecz odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19.
Od lat widzimy, że budżet europejski przynosi realne korzyści obywatelom. Z budżetu tego finansowane są na przykład projekty i działania, które wspierają: rozwój społeczny i gospodarczy regionów europejskich, działalność rolniczą i obszary wiejskie, ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianie klimatu, transformację cyfrową społeczeństwa oraz badania naukowe i innowacje. W ostatnich latach był też naszą deską ratunku na czasy kolejnych kryzysów, od pandemii COVID-19 po rosyjską inwazję na Ukrainę, kiedy to wspomógł niezależność energetyczną Europy i finansowano z niego wsparcie dla Ukrainy.

Photo Gallery
European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget