Weź udział w rozmowie na temat sprawiedliwości międzypokoleniowej!
Nasza platforma jest dynamiczna i stale się rozwija. Umożliwia użytkownikom nawiązywanie kontaktów i została pomyślana w taki sposób, aby można było zabrać głos na kolejnych etapach dyskusji. Więcej informacji zamieszczamy na dole strony.
Jak Twoim zdaniem powinny wyglądać dobre relacje między przedstawicielami różnych pokoleń?
Komisarz europejski Glenn Micallef, odpowiedzialny za sprawiedliwość międzypokoleniową, młodzież, kulturę i sport, otrzymał zadanie opracowania strategii na rzecz poprawy komunikacji międzypokoleniowej.
Powinna ona służyć temu, by w unijnej polityce i przepisach były odzwierciedlone interesy zarówno dzisiejszych obywateli, jak i przyszłych pokoleń. Jest to trudne zadanie, ponieważ wymaga zarówno uwzględnienia sytuacji obecnej, jak i perspektyw na przyszłość, we wszystkich obszarach polityki UE.
Wspólnymi siłami możemy jednak zapewnić kolejnym pokoleniom dobrobyt.
W tym celu rozpoczynamy serię dialogów strategicznych z obywatelami, instytucjami i społeczeństwem obywatelskim, aby zebrać opinie, które zostaną wykorzystane przy opracowaniu strategii, i zadbać o to, by każdy zainteresowany mógł się wypowiedzieć. Poniżej wyjaśniamy, jak możesz zabrać głos w dyskusji.

Dlaczego warto wziąć udział w debacie?
Nasza epoka jest pierwszą w historii, kiedy razem żyje wiele pokoleń. Jako że musimy stawić czoła wielu wyzwaniom klimatycznym, gospodarczym i demograficznym, niezwykle ważne jest, aby żadne pokolenie – zarówno współczesne, jak i przyszłe – nie zostało wykluczone z debaty.
Dlatego chcemy, żeby na temat teraźniejszości i przyszłości wypowiedziało się jak najwięcej obywateli Unii.
Europejczycy w każdym wieku i z każdego pokolenia mają prawo żyć w niezanieczyszczonym, dostatnim i sprawiedliwym świecie.
Jeśli już teraz zaczniemy działać wspólnie, taka przyszłość będzie możliwa.

Sprawiedliwość międzypokoleniowa: czemu to takie ważne?
Wszyscy – i młodsi spośród nas, i starsi – pragniemy jak najlepszej przyszłości. Oczywiście to, jak będzie ona wyglądać, wpłynie też na przyszłe pokolenia, te, które jeszcze nie przyszły na świat.
Należy zadbać o to, by uszanować prawa zarówno obecnych, jak i przyszłych pokoleń, dlatego chcielibyśmy usłyszeć opinie osób w każdym wieku, aby odbyła się ważna dyskusja międzypokoleniowa.
Przez cały 2025 r. będziemy kontynuować opracowywanie strategii, która faktycznie uwzględni potrzeby wszystkich pokoleń. Przyszłość jest w Twoich rękach!
Harmonogram
Od lutego do grudnia 2025 r. będziemy opracowywać strategię, którą możesz współtworzyć.
- Luty – kwiecieńOkreślenie zakresu
Jak definiujemy sprawiedliwość międzypokoleniową? Jakie inicjatywy już są realizowane?
- Maj – czerwiecStworzenie wizji
Jak naszym zdaniem powinna wyglądać sprawiedliwość międzypokoleniowa? Jakie cele chcemy osiągnąć?
- Lipiec – wrzesieńOpracowanie strategii
Jakie aspekty, wartości, podstawowe potrzeby i wymogi należy uwzględnić?
- Październik-grudzieńWspólne prace nad strategią
Jak ma wyglądać? Co chcemy osiągnąć?
Chcielibyśmy poznać Twoje zdanie!
Masz czas do końca kwietnia, aby wyrazić, co oznacza dla Ciebie sprawiedliwość międzypokoleniowa. W maju będziemy budować razem wspólną wizję! Będziemy ze sobą rozmawiać, dzielić się pomysłami, opowiadać sobie o tym, jak powinno wyglądać sprawiedliwe społeczeństwo, w którym wszystkie pokolenia zajmują równorzędną pozycję. Stwórzmy razem przyszłość, o jakiej marzymy!
Dlaczego potrzebujemy strategii?
Czy wiesz, że...
- Zaledwie połowa Europejczyków uważa, że społeczeństwo jest sprawiedliwe, a wszyscy ludzie są równi (źródło: Eurobarometr, 2022)
- Kraje, w których jest mniej nierówności związanych z wiekiem, cechuje wyższy poziom ogólnego zadowolenia z życia (źródło: OECD, 2020)
- Rządy, które równoważą potrzeby i interesy obecnych i przyszłych pokoleń, cieszą się wyższym poziomem zaufania społeczeństwa (źródło: OECD, 2023)