Каква Европа, справедлива за всички настоящи и бъдещи поколения, искаме да изградим?

През следващите седмици 150 произволно избрани граждани от всички 27 държави членки ще се съберат, за да обсъдят как би трябвало да изглежда един Европейски съюз, основан на справедливост между поколенията, и какви действия могат да бъдат предприети за изграждане на бъдеще, в което всички поколения европейци могат да просперират.
В период на промени и преход Европейският съюз се стреми да надгражда върху общата история, като същевременно гледа напред към устойчиво и приобщаващо бъдеще. За целта трябва да се уверим, че взетите днес решения не вредят на бъдещите поколения и че има по-голяма солидарност и повече взаимодействие между хората от различни възрасти.
В този контекст участниците се приканват към размисъл по следните въпроси:
- Как можем да преодолеем разделението между поколенията, което ще е от полза на всички, чрез насърчаване на послание за солидарност, взаимна подкрепа и споделена отговорност?
- Как можем да постигнем баланс между нуждите и интересите на всички възрастови групи, включително тези на бъдещите поколения?
- Как можем да създадем дългосрочна визия за изграждането на по-справедливо и по-устойчиво общество?
Какво можем да очакваме от панела?

Европейската комисия иска членовете на панела да участват пълноправно в съвместното създаване на стратегията за справедливост между поколенията.
Всички участници ще обсъдят заедно вижданията си като граждани, принадлежащи към различни поколения, черпейки от богатия си и разнообразен житейски опит. Те ще анализират визии за по-справедливо бъдеще за всички, ще проучат възможните пътища за осъществяването им и ще обсъдят идеи и действия, чрез които да се постигне максимално въздействие. Гражданите ще бъдат първите, които ще разгледат и ще отговорят на конкретните предложения за политики, които създателите на политики, в сътрудничество с експерти, разработват с цел насърчаване на по-справедлив за всички поколения Европейски съюз.
Резултатът от работата на панела ще бъде списък с препоръки, които ще бъдат включени в стратегията за справедливост между поколенията.
Хронология
Европейският граждански панел по въпросите на справедливостта между поколенията ще се проведе в рамките на три уикенда между септември и ноември 2025 г.
- 12-14 септемвриСесия 1 — Брюксел
- Въведение в темата „Справедливост между поколенията“.
- Обмен на първите идеи, които участниците смятат за най-обещаващи за това начинание.
- 17-19 октомвриСесия 2 — онлайн
- Преглед на сесия 1 и разработване на идеите по теми и подтеми.
- Първи етап от изготвянето на препоръки.
- 14-16 ноемвриЗаключителна сесия — Брюксел
- Изготвяне на заключения от дебатите и препоръки към Европейската комисия.
- Обяснение на следващите стъпки — въздействие върху създаването на политики.
- октомври—декемвриСъвместно съставяне на стратегията
Как да изглежда тя? Какво искаме да постигнем?
Справедливост между поколенията: какъв е залогът?

Следвайки международни инициативи като Пакта на ООН за бъдещето, подписан от световните лидери на 22 септември 2024 г., в политическите насоки на Комисията за периода 2024—2029 г. се посочва, че в резултат от „безпокойство в обществото“ Европейският съюз трябва да гарантира, че „взетите днес решения не вредят на бъдещите поколения и че ще има по-голяма солидарност и повече взаимодействие между хората от различни възрасти“.
Отговорността за това бе възложена на комисар Глен Микалеф, който в писмото за определяне на ресора се приканва да „изготви стратегия за справедливост между поколенията, като се набележи как да подобрим комуникацията между поколенията и да гарантираме, че интересите на настоящите и бъдещите поколения се зачитат при изготвянето на политиките и законите.“