Как да обърнем тенденцията към намаляване на броя на дивите насекоми опрашители?
Намаляващият брой на насекомите опрашители е заплаха за наличието на храна, за нашето бъдещо благоденствие и природата. Институциите на ЕС, както и много европейски държави, региони и градове въведоха няколко инициативи за справяне с това, но продължават да съществуват много проблеми.
Как да се справим с предизвикателствата пред изпълнението и да постигнем напредък чрез конкретни действия?
Въпросът не е лесен, но си заслужава да бъде обсъден! Това е задачата, възложена на 100 избрани на случаен принцип млади европейци на възраст между 18 и 29 години, които ще участват в Асамблеята с цел формулиране на решения и политически препоръки от септември 2025 г. до март 2026 г.
Но тъй като този проблем засяга всички, искаме дебатът да е отворен за всички граждани.
Вижте как можете да се присъедините към дискусията и защо тя е важна.

Защо опрашителите имат значение?
Дивите насекоми опрашители включват самотни пчели, земни пчели, сирфидни мухи, пеперуди, молци и други мухи, оси, дори бръмбари! Тези незабележими животни са много по-важни за човешките общества и природата, отколкото може да се предположи въз основа на малкия им размер. Близо 4 от 5 култури и диви цъфтящи растения разчитат на опрашителите да пренасят цветен прашец и да им помагат да се размножават.
Освен това насекомите са важни и за контрола на вредителите и здравето на почвите, а също така са необходима част от хранителната верига.
Когато броят на тези животни намалява — поради промени в земеползването, интензивно селскостопанско управление и използване на пестициди, замърсяване на околната среда, инвазивни чужди видове и изменение на климата — последиците засягат цели екосистеми, като подкопават биологичното разнообразие, производството на храни, икономиката и, в крайна сметка, благосъстоянието на хората. Следователно опазването на насекомите опрашители означава справяне със сложна система от социални и екологични предизвикателства.

Какъв е залогът за гражданите?
Тъй като животът ни е тясно свързан със съдбата на опрашителите, решенията за това какво да се направи би трябвало да бъдат предмет на широк обществен дебат.
Продоволствената сигурност е изключително важен въпрос, но това каква храна произвеждаме и по какъв начин има значителни културни и икономически последици. Защитата на тези насекоми ще повлияе и на начина, по който управляваме зелените площи — от нашите частни градини, през обществените паркове до природните резервати. Както много други аспекти на екологичната криза, намаляването на броя на насекомите опрашители ни кара да размишляваме по по-общите въпроси относно отношенията между нашите общества и природата.
Младите хора със сигурност изпитват особен интерес към този дебат, тъй като ще живеят по-голямата част от живота си с последиците от кризата и решенията, които вземаме (или не вземаме) днес. Затова Асамблеята ще събере млади граждани. Но тъй като тази дискусия е от значение за всички нас, тази платформа ще създаде пространство за по-широкомащабен обмен на мнения с всички желаещи.

Хронология
- Юни — септември 2025 г.Онлайн дебат
Разширяване на обхвата на дебата чрез събиране на информация за опита и опасенията на гражданите
- 26—28 септември 2025 г.Първа сесия на Асамблеята — в Брюксел
Проучване на темата и определяне на посоката
- Октомври — ноември 2025 г.Онлайн дебат
Генериране на идеи и събиране на примери
- 5—7 декември 2025 г.Втора сесия на Асамблеята — в Брюксел
Обсъждане на варианти и обмисляне на предизвикателствата, започване на работа по препоръките
- Януари — февруари 2026 г.Онлайн дебат
Обсъждане на първоначалните предложения на Асамблеята
- 6—8 март 2026 г.Трета сесия на Асамблеята — в Брюксел
Финализиране на препоръките
Всички са поканени да участват в дискусията!
През следващите няколко месеца тази платформа ще даде възможност на граждани от цяла Европа да обменят мнения и опит, за да се създаде едно наистина интерактивно пространство за дебати.
Всички ще могат да участват в дискусиите и в обсъждането на разработваните идеи. По този начин ще можем да вземем предвид възможно най-широк набор от опасения, нужди и перспективи.
Дискусията на платформата ще бъде обвързана с разискванията на Асамблеята, за да се осигури оптимално взаимодействие между двата процеса.
Ще можете да дадете своя принос тук — на Платформата за гражданска ангажираност — така че следете какво се случва на нея!

Какво да очакваме от Асамблеята?
Младите членове на Асамблеята ще започнат работата си, научавайки за основните предизвикателства пред опазването на опрашителите.
Но по-голямата част от времето им ще бъде посветена на обсъждането на различни гледни точки, генериране на идеи за решения и обсъждането на нови подходи за справяне с предизвикателствата.
За да разберат по-добре политическия и социалния контекст, членовете на Асамблеята ще работят и с политици, заинтересовани страни и участници от гражданското общество.
Накрая те ще разработят препоръки за институциите на ЕС и други участници в процеса на вземане на решения, както и за съответните заинтересовани страни.
Асамблеята също така е повод за размисъл за ролята на младежта в управлението на екологичните въпроси на равнище ЕС, заедно с европейските институции, с дългосрочна визия.

Научете повече
Прочетете повече за опрашителите, тяхното значение и заплахите, пред които са изправени, в информационния бюлетин за опрашителите и други информационни ресурси.
Научете повече за вече предприетите от ЕС мерки.
Вижте как би изглеждал нашият свят без насекоми опрашители: Парк на опрашителите.