Debatų dėl naujo ES biudžeto pabaiga

Po mėnesius trukusių įvairiausių dalyvių nuomonių ir diskusijų Piliečių dalyvavimo platformoje buvo užbaigti debatai dėl naujo ES biudžeto. Piliečiai iš visos Europos dalijosi idėjomis, kaip kuo geriau išnaudoti kiekvieną eurą, užtikrinti, kad biudžetas atspindėtų įvairius poreikius, ir kartu spręsti bendrus uždavinius.
Platformoje pateikti pasiūlymai papildė Europos piliečių forumo ES biudžeto klausimais svarstymus ir padės nustatyti, kaip biudžetas bus naudojamas ateityje. Europos Komisija ir toliau remsis šiomis įžvalgomis, nustatydama savo prioritetus ir užtikrindama, kad biudžetas būtų naudingas visiems europiečiams.
Dėkojame visiems šių svarbių diskusijų dalyviams. Jūsų balsas yra svarbus ir padeda formuoti sprendimus, kurie sustiprins Europą ateinančioms kartoms.
Norėdami susipažinti su visa diskusija, spustelėkite „Sužinoti daugiau“.
Kodėl diskutuojame apie Europos biudžetą?

Europa išgyvena esminių – mūsų visuomenės ir saugumo, planetos ir ekonomikos, demokratijos ir gerovės – pokyčių laikus. Šiuos pasaulinius iššūkius galime įveikti tik bendrais visų europiečių veiksmais, o Europos biudžetas yra viena iš Europos veiksmų varomųjų jėgų.
Europos biudžeto paskirtis – remti mūsų politinius prioritetus. Sutelkdami finansinius išteklius galime geriau spręsti bendrus uždavinius ir užtikrinti teigiamą bei tiesioginį poveikį kasdieniam piliečių gyvenimui.
2025 m. Komisija pateiks pasiūlymą dėl naujo Europos ilgalaikio biudžeto (jis bus pradėtas vykdyti 2028 m.), dėl kurio sprendimą priims Europos Parlamentas ir valstybės narės. Europos ilgalaikiam biudžetui turi vieningai pritarti visos jos valstybės narės ir Europos Parlamento narių dauguma.
Tai galimybė susitarti dėl mūsų užmojus atitinkančio tvirto ir modernaus Europos biudžeto.
Kaip Komisija imsis tolesnių su surinktomis idėjomis susijusių veiksmų?
Pasibaigus diskusijoms dėl naujo ES biudžeto, platformoje piliečių pateiktos idėjos padės imtis tolesnių veiksmų. Jūsų įžvalgos yra labai svarbios užtikrinant, kad Europos biudžetu būtų tenkinami realūs poreikiai ir skatinami prasmingi pokyčiai. Europos Komisija į jas atsižvelgs rengdama pasiūlymą dėl naujo ES biudžeto.
Tvarkaraštis
- Vasario – gegužės mėn.Debatai internete
Piliečiai rengia, komentuoja atsiliepimus ir dėl jų balsuoja Piliečių dalyvavimo platformoje. Tai gali būti individualūs atsiliepimai arba kolektyvinio darbo, tokio kaip dalyvaujamasis renginys, rezultatai.
- Kovo – gegužės mėn.Piliečių forumas
Į internetinius atsiliepimus atsižvelgiama per podiumo diskusijas ir galiausiai formuojant Europos politiką.
- Liepos mėn.Pasiūlymas
Komisija paskelbia pasiūlymą dėl naujo Europos biudžeto.
Europos biudžetas – kodėl tai svarbu?

Europos ilgalaikiame biudžete nustatomas biudžeto dydis ir kam jo lėšos bus leidžiamos kelerius metus. Dabartinis ilgalaikis 2021–2027 m. biudžetas siekia 1,2 trln. EUR, t. y. apie 1 proc. ES BVP. Jį papildo maždaug 800 mlrd. EUR pagal laikiną priemonę „NextGenerationEU“, skirtą atsigavimui po COVID-19 pandemijos paskatinti.
Kad Europos biudžetas naudingas piliečiams, jau buvo įrodyta, pavyzdžiui, finansuojant projektus ir veiklą, kuriais remiamas Europos regionų socialinis ir ekonominis vystymasis, remiami ūkininkai ir kaimo vietovės, saugoma aplinka ir kovojama su klimato kaita, skatinama mūsų visuomenės skaitmeninė pertvarka ir remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos. Pastaraisiais metais jis tapo mums gyvybiškai svarbus krizių metu – nuo COVID-19 pandemijos iki Rusijos invazijos į Ukrainą, remiant mūsų energetinę nepriklausomybę ir Ukrainą.
Dėl iš Europos biudžeto teikiamos paramos:
- per metus išvengiama 87 mln. tonų anglies dioksido ekvivalento;
- nuo programos „Erasmus“ sukūrimo 1987 m. joje dalyvavo 16 mln. žmonių;
- 2022 m. 5,8 mln. ūkininkų pasinaudojo tiesiogine finansine parama pagal bendrą žemės ūkio politiką.
Viešos internetinės konsultacijos
Be debatų šioje platformoje, siekiant gauti daugiau informacijos neseniai šia tema buvo surengtos viešos konsultacijos.