Jak zahamować spadek liczby dzikich owadów zapylających?
Spadek liczebności owadów zapylających zagraża produkcji żywności, przyrodzie i gospodarce. Instytucje UE, a także wiele europejskich krajów, regionów i miast realizują różne inicjatywy w tej dziedzinie. Wciąż jednak nie znaleziono rozwiązań wielu problemów.
Jak możemy skuteczniej wdrażać konkretne działania?
To nie jest łatwe pytanie, dlatego warto szukać na nie odpowiedzi w ramach szerokiej debaty. To zadanie powierzono 100 losowo wybranym Europejczykom w wieku 18–29 lat. Od września 2025 r. do marca 2026 r. będą oni uczestniczyli w Young Citizens Assembly, opracowując rozwiązania i zalecenia polityczne.
Ponieważ jednak ten problem dotyczy nas wszystkich, chcemy zaprosić do udziału w debacie publicznej wszystkich pozostałych zainteresowanych.
Sprawdź, jak możesz wziąć udział w dyskusji i dlaczego ma ona tak duże znaczenie.

Dlaczego owady zapylające są tak potrzebne?
Dzikie owady zapylające to pszczoły samotnice, trzmiele, motyle, ćmy, osy, a nawet chrząszcze! Te niepozorne stworzenia mają dużo większe znaczenie dla ludzi i przyrody, niż można by sądzić po ich niewielkich rozmiarach. Około 80 proc. upraw i dziko kwitnących roślin rozmnaża się tylko dlatego, że owady zapylające pomagają im w tym, przenosząc pyłek.
Te owady odgrywają również ważną rolę w zwalczaniu szkodników i ochronie gleby, a także stanowią niezbędny element łańcucha żywnościowego.
Gdy ich liczba spada – ze względu na zmianę w użytkowaniu gruntów, intensywną gospodarkę rolną i stosowanie pestycydów, zanieczyszczenie środowiska, obecność inwazyjnych gatunków obcych lub zmiany klimatu – odbija się to negatywnie na całych ekosystemach, a co za tym idzie na różnorodności biologicznej, produkcji żywności i gospodarce. Cierpi na tym oczywiście również człowiek. Dlatego ochrona owadów zapylających obejmuje wiele wyzwań społecznych i środowiskowych.

Dlaczego to takie ważne?
Ponieważ los owadów zapylających jest ściśle związany z poziomem życia człowieka, decyzje o tym, co należy zrobić, powinny być przedmiotem szerokiej debaty publicznej.
Bezpieczeństwo żywnościowe jest kwestią przetrwania, ale istotne skutki kulturowe i gospodarcze ma również to, jaką żywność produkujemy i w jaki sposób. Ochrona owadów zapylających wpłynie również na sposób zarządzania obszarami zielonymi – od naszych prywatnych ogrodów, przez zieleńce miejskie, po rezerwaty przyrody. Podobnie jak wiele innych aspektów kryzysu środowiskowego spadek liczebności owadów zapylających skłania nas do tego, by głębiej zastanowić się nad szeroko pojętą relacją między człowiekiem a przyrodą
Młodzi ludzie powinni być szczególnie zainteresowani tą tematyką. To właśnie oni przez większą część swojego życia będą ponosić skutki kryzysu i płacić cenę za decyzje, które teraz podejmiemy, albo za to, że ich nie podejmiemy. Dlatego w dyskusji Young Citizens Assembly uczestniczy młodzież. Ponieważ jednak dyskusja ta ma znaczenie dla nas wszystkich, na naszej platformie znajdzie się miejsce dla szerszej wymiany poglądów, z udziałem wszystkich zainteresowanych.

Harmonogram
- Czerwiec–wrzesień 2025Debata internetowa
Rozszerzenie zakresu debaty poprzez zaproszenie zainteresowanych do zgłaszania uwag
- 26–28 września 2025Pierwsza sesja w Brukseli
Analiza tematu i wyznaczenie kierunku debaty
- Październik–listopad 2025Debata internetowa
Burza mózgów i gromadzenie przykładów
- 5–7 grudnia 2025Druga sesja w Brukseli
Omówienie wariantów i analiza wyzwań, rozpoczęcie prac nad zaleceniami
- Styczeń – luty 2026Debata internetowa
Analiza wstępnych propozycji
- 6–8 marca 2026Trzecia sesja w Brukseli
Opracowanie ostatecznej wersji zaleceń
Do udziału w dyskusji zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
W ciągu najbliższych kilku miesięcy w tym portalu zainteresowani z całej Europy mogą dzielić się opiniami i doświadczeniami. Zależy nam, żeby to forum debaty było interaktywne w pełnym tego słowa znaczeniu.
Każdy może wziąć udział w dyskusji i wyrazić swoje zdanie na temat zgłoszonych pomysłów. Zależy nam również na tym, żeby na tym forum znalazło się miejsce dla jak najróżnorodniejszych postaw, opinii i punktów widzenia.
Dyskusja na portalu będzie powiązana z obradami Young Citizens Assembly, tak aby oba procesy mogły przebiegać równolegle i wzajemnie się inspirować.
Zapraszamy do śledzenia dyskusji i zabierania głosu w Portalu Aktywności Obywatelskiej!

Jak wyglądają obrady Young Citizens Assembly?
Na początku młodzi uczestnicy dowiedzą się, jakie są najważniejsze wyzwania związane z ochroną gatunków owadów zapylających.
Większość czasu poświęcą jednak na dyskusje o różnych wariantach, rozwiązaniach i nowym podejściu do tego tematu.
Aby lepiej poznać kontekst polityczny i społeczny, członkowie Young Citizens Assembly będą również rozmawiać z politykami, zainteresowanymi stronami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.
Na koniec opracują zalecenia dla instytucji UE i innych polityków, a także zainteresowanych stron.
Celem Young Citizens Assembly jest także zastanowienie się nad tym, jaką rolę może odgrywać młodzież w zarządzaniu kwestiami ochrony środowiska na poziomie UE, wraz z instytucjami europejskimi, w perspektywie długoterminowej.

Więcej informacji
Więcej informacji na temat owadów zapylających i czyhających na nie zagrożeń można znaleźć w poświęconym im opracowaniu oraz w innych materiałach informacyjnych.
Dowiedz się, jakie działania UE podejmuje w tej dziedzinie.
Zobacz, jak wyglądałby nasz świat bez owadów zapylających: Pollinator Park.