Do swojej wypowiedzi na portalu możesz dodać obraz (plik jpg, jpeg lub png). Nie jest natomiast obecnie możliwe dołączanie obrazów do komentarzy. W wypowiedziach i komentarzach możesz też umieścić linki prowadzące np. do źródła internetowego lub dokumentu w PDF. Pamiętaj jednak, że zewnętrzne treści nie będą brane pod uwagę do celów sprawozdawczości/analizy.
Wypowiedź może zmienić tylko jej autor w ciągu pierwszych 30 minut od publikacji. Po upływie tego czasu wypowiedź zostaje zablokowana do edycji. Nadal możesz ją jednak usunąć.
Nie możesz modyfikować wypowiedzi innych użytkowników. Skorzystaj z funkcji komentarzy, aby wyrazić swoją opinię lub podzielić się uwagami dotyczącymi dowolnej propozycji.
Komentarze i wypowiedzi są tłumaczone automatycznie i udostępniane we wszystkich 24 językach urzędowych UE krótko po ich zamieszczeniu. Czas trwania zależy od liczby tłumaczeń przetwarzanych w danym momencie przez system.
To Komisja decyduje o liczbie tematów rocznie oraz harmonogramie każdego z nich. Nie ustalono minimalnej liczby zagadnień na rok ani czasu trwania dyskusji na portalu.
Funkcja głosowania obecnie nie istnieje, ale może pojawić się przy przyszłych dyskusjach. Użytkownicy mogą za to „wyrażać poparcie” dla wypowiedzi.
Portal Aktywności Obywatelskiej ma przede wszystkim umożliwić obywatelom kształtowanie polityki UE. Oprócz niego istnieje również odświeżony niedawno portal „Wyraź swoją opinię”, dzięki któremu obywatele mogą uczestniczyć w konsultacjach poświęconych obowiązującym przepisom oraz wspierać europejskie inicjatywy obywatelskie.
Wypowiedzi mają być brane pod uwagę w trakcie tworzenia przepisów, dlatego też tematy pokrywają się z programem politycznym Komisji. Obywatele mogą wpływać na jego kształt za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Obywatele będą mieli dostęp do analizy swoich wypowiedzi bezpośrednio na portalu. Jeżeli wypowiedzi są związane z wydarzeniami takimi jak europejskie panele obywatelskie, to staną się również materiałem do dyskusji na miejscu. Podsumowanie wpływu wypowiedzi będzie dostępne na portalu, a w przypadku paneli – w sprawozdaniu obywatelskim przyjętym wraz z inicjatywą polityczną kolegium komisarzy.
Kategorie zostaną utworzone w odpowiednim czasie (zob. analiza odpowiedzi powyżej). Obecnie wypowiedzi są wyświetlane losowo przy każdym ponownym wejściu do portalu. Ma to zapobiec wysokiej liczbie wyświetleń wynikającej z uprzywilejowanego pozycjonowania.
Podobnie jak w przypadku Konferencji w sprawie przyszłości Europy i poprzednich europejskich paneli obywatelskich sprawozdanie obywatelskie będzie dostępne na portalu.
Tak, niewykluczone jest przeprowadzanie ankiet i sondaży wyłącznie na podstawie niektórych pytań.
Portalu Aktywności Obywatelskiej nie stworzono od zupełnych podstaw. Opiera się on na platformie cyfrowej Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Posiada jednak odświeżoną szatę graficzną, aby odzwierciedlić fakt, że jest to obecnie projekt Komisji Europejskiej. Na podstawie wniosków wyciągniętych z informacji zebranych online podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy ulepszono również niektóre funkcje portalu.
Portal aktywności obywatelskiej powstał dzięki sukcesowi wielojęzycznej platformy cyfrowej stworzonej w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy, która z kolei opierała się na platformie demokracji uczestniczącej Decidim stworzonej na bazie otwartego oprogramowania.
Decidim wybrano po dogłębnej analizie wiodących internetowych platform aktywności obywatelskiej, które są oparte na zamkniętym i otwartym oprogramowaniu. W ramach analizy oceniono odpowiedniość i możliwości techniczne około 20 różnych platform. Wykorzystano do tego wcześniej określony zestaw kryteriów, które obejmowały możliwości konfrontacji poglądów, narzędzia moderacji, analizę i syntezę wypowiedzi użytkowników, wielojęzyczność, mechanizmy uwierzytelniania użytkownika, skalowalność, interoperacyjność, dostępność, zgodność z RODO, własność danych, bezpieczeństwo i model licencjonowania.
Portal Aktywności Obywatelskiej jest oparty na platformie demokracji uczestniczącej Decidim bazującej na otwartym oprogramowaniu: https://decidim.org/. Funkcje i wygląd Decidim mogą być w dużym stopniu dostosowywane i modyfikowane. Platforma oferuje szeroki zakres różnych modułów uczestnictwa, które można personalizować i łączyć ze sobą, aby stworzyć własny proces uczestnictwa.
Użytkownicy Portalu Aktywności Obywatelskiej dokonują uwierzytelnienia za pomocą systemu EU Login udostępnionego przez Komisję Europejską. Jedną z jego zalet jest to, że służy on jako pojedynczy punkt uwierzytelniania użytkownika dla szerokiej gamy systemów informatycznych Komisji. Jeżeli posiadasz już konto EU Login w innym serwisie Komisji, możesz za jego pomocą zalogować się do portalu „Wyraź swoją opinię” i uzyskać pełny dostęp do ekosystemu cyfrowego, który obejmuje: (i) Portal Aktywności Obywatelskiej, (ii) europejską inicjatywę obywatelską oraz (iii) portal konsultacji publicznych. Udział obywateli jest prosty, ponieważ do rejestracji wymagany jest tylko aktualny adres e-mail.
Prawie wszystkie kraje UE posiadają własne systemy uwierzytelniania, co bardzo utrudnia stworzenie jednego niezawodnego systemu. Krajowe systemy uwierzytelniania wykorzystywane w UE nie umożliwiają ponadto bezproblemowego dostępu transgranicznego. Usługa uwierzytelniania EU Login umożliwia wykorzystanie jednego systemu, z którego może korzystać każda osoba, niezależnie od lokalizacji czy narodowości.
Platforma jest dostępna dla wszystkich obywateli UE. Zbierając wypowiedzi i komentarze od tak szerokiego grona odbiorców, a także dbając o jak najszerszy dostęp do procesów przekazywania opinii i uczestnictwa obywatelskiego, dążymy do uzyskania informacji od znacznie szerszego grona niż lobbyści. Analiza wypowiedzi pozwala również zidentyfikować potencjalny wpływ grup lobbystów.
Użytkownicy portalu dokonują uwierzytelnienia za pośrednictwem serwisu EU Login Komisji Europejskiej. Nawet jeżeli użytkownik utworzy wiele kont w systemie EU Login, korzystając z różnych adresów e-mail, analiza wypowiedzi zamieszczanych na portalu pomoże zidentyfikować podobne lub podwójne zgłoszenia, a także potencjalny wpływ lobbystów. Aby przeciwdziałać szkodliwej aktywności, spamowi i innym atakom przy użyciu różnego rodzaju technologii, treści na portalu są w dużym stopniu moderowane.
Analizę wypowiedzi zamieszczonych na portalu (np. propozycji i komentarzy) przeprowadza się częściowo za pomocą automatycznych narzędzi do analizy tekstów, a częściowo ręcznie, ponieważ dane pozyskane automatycznie są stale weryfikowane przez człowieka. Automatyczna analiza opiera się na:
klasyfikacji: aby skategoryzować wypowiedzi, analizowane jest użycie słów kluczowych, które mają priorytetowe znaczenie dla debaty
tworzeniu grup tematycznych: wyszukuje się grupy powiązanych wypowiedzi
identyfikacji skrajnie podobnych wypowiedzi, co ma pomóc w wykrywaniu kampanii.
Aby zidentyfikować treści, które zasługują na większą uwagę, w niektórych przypadkach wykorzystuje się inne podejścia, m.in. eksplorację tekstów w poszukiwaniu argumentów.
Mimo że jednym z analizowanych elementów jest tam liczba wyrazów poparcia lub komentarzy, to jest to przede wszystkim analiza jakościowa.
Na Portalu Aktywności Obywatelskiej będzie można znaleźć slajdy informacyjne, które wykorzystano podczas webinarium na portalu, oraz bardziej szczegółowe informacje na temat sposobów promocji inicjatywy.
Komisja cały czas szuka sposobów dotarcia do obywateli w Europie. Oprócz publikowania tematów na portalu równolegle prowadzone są też liczne kampanie. Zachęcamy również wszystkich Europejczyków do szerzenia wiedzy o portalu i zaangażowania do udziału rodzin i przyjaciół.
Portal jest dostępny dla wszystkich. Oznacza to, że organizacje mogą po prostu zamieszczać swoje wypowiedzi jak każdy inny obywatel lub informować o dyskusjach, które organizują, za pomocą funkcji „Wydarzenia” (jak to miało miejsce w trakcie Konferencji w sprawie przyszłości Europy).
Dane te są publicznie dostępne, aby wspierać udział obywateli w życiu politycznym i społecznym oraz zwiększać przejrzystość administracji w celu ułatwienia dostępu do informacji sektora publicznego i ich ponownego wykorzystywania. Więcej informacji na temat polityki Komisji Europejskiej w zakresie otwartych danych można znaleźć tutaj.