Можете да добавите изображение (jpg, jpeg или png файл) към вашето мнение на платформата. Към момента не е възможно да добавяте изображения към коментар. Възможно е също така да се добавят хипервръзки към мнения и коментари, например към уеб източник или pdf документ, но това външно съдържание няма да се разглежда за целите на докладването/анализа.
Само авторът на мнението може да прави промени през първите 30 минути след публикуването. След този период мнението е блокирано и не е възможно да се правят допълнителни промени. Възможно е обаче да се оттегли мнението.
Въпреки че не е възможно да се променят отговорите на други граждани, можете да споделяте вижданията си по всички предложения, като използвате функцията „Коментари“.
Коментарите и мненията ще бъдат автоматично преведени и достъпни на всички 24 официални езика на ЕС скоро след публикуването им. Точното време може да варира в зависимост от броя на заявките, подадени в системата.
Броят на темите годишно, както и графикът на всяка от тях ще зависят от решението на Комисията. Няма минимален брой на година и няма определен срок, за който дадена тема ще остане отворена за обсъждане на платформата.
Понастоящем гласуването не е възможно, но тази функция може да бъде активирана за бъдещи дебати. Въпреки това гражданите могат да „подкрепят“ мненията.
Основната цел на платформата за гражданска ангажираност е да се даде възможност на гражданите да допринасят за изготвянето на политиките на ЕС. Освен това другите платформи в рамките на обновения портал „Споделете мнението си“ дават възможност на гражданите да участват в консултации относно съществуващите политики и да подкрепят или/и популяризират европейските граждански инициативи.
Можете да оттеглите коментарите си, като щракнете върху бутона „Оттегляне“. Въпреки това коментарът ще се появява, но ще бъде отбелязан като „оттеглен“. Това означава, че той вече няма да се взема предвид в дебата.
Ако желаете да изтриете окончателно коментарите си от платформата, можете да уведомите екипа по модериране, като изпратите електронно писмо на адрес moderationopensourcepolitics [dot] eu (moderation[at]opensourcepolitics[dot]eu) с обяснение на своето искане.
За момента темите се ръководят от политическата програма на Комисията, тъй като целта е мненията да бъдат значими за текущите процеси на изготвяне на политики. ЕГИ е другият инструмент, чрез който нещо може да бъде включено в дневния ред.
Гражданите ще виждат анализа на мненията на самата платформа. Ако са свързани с присъствен процес на участие, като например европейски граждански панел, мненията ще бъдат включени и в обсъжданията на място. Обратната информация относно въздействието на мненията ще бъде на разположение на платформата, а когато става дума за панел — в граждански доклад, приет с политическата инициатива от колегиума на членовете на Комисията.
Постепенно ще бъдат създадени категории (вж. по-горе относно анализа на приноса). Понастоящем обаче мненията се показват на случаен принцип при всеки нов достъп до платформата, така че да не се дава предимство или да се получават повече гледни точки поради тяхното позициониране.
Както при Конференцията за бъдещето на Европа и предишните европейски граждански панели, докладът за гражданите ще бъде достъпен на платформата.
Да, възможно е да има проучвания и анкети само въз основа на някои въпроси.
Платформата за гражданска ангажираност не е напълно нова платформа. Тя се основава на цифровата платформа на Конференцията за бъдещето на Европа с обновена визуална идентичност, за да се отрази фактът, че сега това е проект на Европейската комисия. Някои функционалности на платформата също бяха подобрени въз основа на поуките, извлечени от онлайн участието по време на Конференцията за бъдещето на Европа.
Платформата за гражданска ангажираност е резултат от успеха на многоезичната цифрова платформа на Конференцията за бъдещето на Европа, която от своя страна се основаваше на платформата за демокрация на участието с отворен код Decidim.
Decidim беше избрана след задълбочен анализ на водещите платформи за участие на граждани и онлайн платформите с отворен код. В анализа бяха оценени пригодността и техническият капацитет на приблизително 20 различни платформи, като се използваше предварително определен набор от критерии, които включваха съвещателен потенциал, инструменти за модериране, анализ и синтез на мненията на участниците, многоезичие, механизми за автентификация на потребителите, потенциал за по-широка приложимост, оперативна съвместимост, достъпност и съответствие с ОРЗД, собственост върху данните, сигурност и модел на лицензиране.
Платформата за гражданска ангажираност се основава на платформата за демокрация на участието с отворен код Decidim: https://decidim.org/ . Decidim е цифрова платформа с висока степен на персонализиране и конфигуриране по отношение на функционалност и външен вид, която предлага широк набор от различни модули за участие, които могат да бъдат допълнително адаптирани и комбинирани, за да се приложи желаният процес на участие.
Автентификацията на участниците в Платформата за гражданска ангажираност се извършва чрез услугата за автентификация EU Login на Европейската комисия. Едно от предимствата на използването на тази услуга е, че тя служи като единна точка за автентификация на потребителите за широк спектър от информационни системи на Комисията. Ако вече имате профил в EU Login от друга служба на Комисията, можете да влезете в портала „Споделете мнението си“, като използвате този профил, и да имате пълен достъп до тази онлайн екосистема, включваща i) Платформата за гражданска ангажираност, ii) Европейската гражданска инициатива и iii) обществените консултации и обратната връзка. За регистрация е необходим само функциониращ електронен адрес, което прави участието на гражданите много лесно.
Почти всички национални правителства в ЕС разполагат със собствена система за автентификация, което прави много трудно прилагането и разчитането на една-единствена система. Освен това националните системи за автентификация, въведени в ЕС, не позволяват безпрепятствен трансграничен достъп. Услугата за автентификация EU Login позволява въвеждането на единна система, която може да се използва от всяко физическо лице, независимо от местоположението или националността.
Платформата е отворена за всички граждани на ЕС. Като събираме мненията и коментарите от толкова широка аудитория и като правим процеса на участие и ангажираност възможно най-достъпен, се стремим да получаваме мнения далеч извън рамките на лобистите. Извършеният анализ на мненията позволява също така да се установи потенциално влияние на лобистки групи.
Платформата разчита на услугата EU login на Европейската комисия за удостоверяване на автентичността на участниците. Дори ако е възможно даден потребител да създаде множество профили в EU Login с различни електронни адреси, когато участва в платформата, при анализа на отговорите е възможно да се установят сходни или дублиращи се мнения, както и потенциално лобистко влияние. Въведена е силна политика на модериране, за да се противодейства на злонамерена дейност, софтуер за спам и други технологични атаки срещу платформата.
Анализът на мненията, представени на платформата (напр. предложения и коментари), се извършва частично с автоматизирани инструменти за извличане на текст с непрекъснато „човешко“ валидиране, т.е. налице е и ръчен анализ. Автоматизираният анализ се основава на:
Категоризации: използване на ключови думи в текста на мнението за класифицирането му по категории, приоритизирани по време на дебата
Клъстерна принадлежност: намиране на групи от свързани мнения.
Идентифициране на почти дублиращи се мнения в помощ на откриването на кампании.
Когато е възможно, се включва извличане на мнения и други подходи за идентифициране на съществена информация, която заслужава да бъде допълнително проучена.
Това е предимно качествен анализ, но в него се взема предвид и броят на одобренията или коментарите като едно от различните анализирани измерения.
Информационни слайдове, представени по време на уебинара на Платформата за гражданска ангажираност, както и допълнителна информация относно оповестяването ще бъдат качени на Платформата за гражданска ангажираност.
Комисията търси начини за достигане до гражданите в Европа. Наред с темите, публикувани на платформата, се провеждат множество други кампании. Насърчаваме също така всеки гражданин да разпространи тази информация и да покани своите семейства и приятели да участват.
Платформата е отворена и достъпна за всички. Поради това организациите могат просто да представят мнения като всеки друг гражданин или, като използват функционалността за прояви, да докладват за обсъжданията по време на техни прояви (както беше направено по време на Конференцията за бъдещето на Европа).
Тези данни са публично достъпни, за да се насърчи участието на гражданите в политическия и социалния живот и да се повиши прозрачността на управлението с цел улесняване на достъпа до информация от обществения сектор и нейното повторно използване. Повече информация за политиките на Европейската комисия в областта на отворените данни можете да намерите на адрес: