Svojim unosima na platformi možete dodati sliku (jpg, jpeg ili png datoteka). Komentarima trenutačno ne možete prilagati slike. Iako možete dodavati i poveznice, npr. na neku stranicu ili PDF, taj vanjski sadržaj neće se razmatrati u izvješćima i analizama.
Unose može mijenjati samo autor i to isključivo unutar prvih 30 minuta nakon objave. Nakon tog razdoblja unose više nije moguće mijenjati. Međutim, i dalje ih je moguće ukloniti.
Unose drugih građana nije moguće mijenjati, ali možete uz njih navoditi svoja stajališta i prijedloge. Za to služi funkcija komentiranja.
Komentari i unosi bit će automatski prevedeni i dostupni na sva 24 službena jezika EU-a ubrzo nakon objave. Točno vrijeme može varirati ovisno o broju zahtjeva za prijevod koji se obrađuju u sustavu.
Godišnji broj tema i razdoblje u kojem će neka od njih biti otvorene ovise o odluci Komisije. Ne postoji ni minimalan broj tema ni minimalno razdoblje tijekom kojeg se o temi može raspravljati na platformi.
Glasanje trenutačno nije moguće, ali moguće je da ćemo takvu funkciju aktivirati za buduće rasprave. Međutim, građani mogu „podržati” doprinose.
Glavni je cilj Platforme za građanski angažman omogućiti građanima da doprinesu oblikovanju politika EU-a. To nije i jedina mogućnost: građani imaju priliku sudjelovati u savjetovanjima o postojećim politikama i podupirati europske građanske inicijative i na platformama poboljšanog portala „Iznesite svoje mišljenje”.
Svoj unos možete povući klikom na gumb „Povlačenje”. Unos će i dalje biti vidljiv, ali će biti označen kao „povučen”. To znači da se više neće uzimati u obzir u raspravi.
Ako želite trajno izbrisati svoj unos s platforme, na adresu moderationopensourcepolitics [dot] eu (moderation[at]opensourcepolitics[dot]eu) pošaljite e-poruku moderatorskom timu s obrazloženjem svojeg zahtjeva.
Trenutačno se teme određuju na temelju političkog programa Komisije jer je cilj dobiti smislene doprinose za tekuće procese oblikovanja politika. Kako bi se predložilo razmatranje određene teme, može se iskoristiti i europska građanska inicijativa.
Građani će vidjeti analizu svojih doprinosa na samoj platformi. Ako su materijali koje su dali povezani s nekom participativnom aktivnosti koja se održava uživo, kao što je europski panel građana i građanki, poslužit će i u takvim raspravama. Povratne informacije o učinku materijala bit će načelno dostupne na platformi, a kad je riječ o panelima, postat će dio izvješća građana koje će Kolegij povjerenika donijeti uz političku inicijativu.
Planira se uvođenje kategorija (pogledajte prethodni odgovor o analizi doprinosa). Međutim, doprinosi se zasad prikazuju nasumično poredani svaki put kad se pristupi platformi. Cilj je da nijedan doprinos nema prednost ni više pregleda na temelju njegova smještaja na stranici.
Kao i u slučaju Konferencije o budućnosti Europe i prethodnih europskih panela građana i građanki, izvješće građana bit će dostupno na platformi.
Da, moguće je organizirati ankete za neka pitanja.
Prvo, Platforma za građanski angažman nije baš potpuno nova platforma. Temelji se na digitalnoj platformi Konferencije o budućnosti Europe, pri čemu je vizualni identitet ponešto izmijenjen kako bi se istaknulo da je riječ o projektu Europske komisije. Potom, neke su funkcionalnosti platforme poboljšane na temelju iskustava stečenih iz virtualnog sudjelovanja na Konferenciji o budućnosti Europe.
Platforma za građanski angažman je rezultat uspjeha višejezične digitalne platforme Konferencije o budućnosti Europe, koja se pak temeljila na Decidimu, platformi otvorenog koda za participativnu demokraciju.
Decidim je odabran nakon temeljite analize relevantnih najsuvremenijih i najpopularnijih vlasničkih i otvorenih internetskih platformi za sudjelovanje građana. Analizirano je dvadesetak platformi. Njihovi tehnički kapaciteti i prikladnost ocijenjeni su na temelju unaprijed definiranog skupa kriterija, koji su uključivali potencijal za vođenje rasprava, alate za moderiranje, mogućnosti analize i sintezu doprinosa sudionika, višejezičnost, mehanizme autentifikacije korisnika, prilagodljivost različitim razmjerima, interoperabilnost, pristupačnost, sukladnost s Općom uredbom o zaštiti podataka, vlasništvo nad podacima, sigurnost i model licenciranja.
Platforma za građanski angažman temelji se na platformi otvorenog koda za participativnu demokraciju Decidim: https://decidim.org/ . Decidim je vrlo prilagodljiva digitalna platforma, čije se funkcionalnosti i izgled mogu konfigurirati prema potrebama korisnika. Decidim nudi širok raspon različitih participativnih modula koji se mogu dodatno prilagoditi i kombinirati kako bi se tok sudjelovanja građana organizirao na željeni način.
Autentifikacija sudionika na platformi za građanski angažman temelji se na EU Loginu Europske komisije. Jedna je od prednosti korištenja te usluge je to što je riječ o središnjoj točki za autentifikaciju korisnika za veliki broj informacijskih sustava Komisije. Ako ste već otvorili račun za EU Login zbog neke druge usluge Komisije, s istim se računom možete prijaviti na portal „Iznesite svoje mišljenje” i imati potpuni pristup njegovu internetskom ekosustavu, tj. platformi za građanski angažman, europskoj građanskoj inicijativi i javnim savjetovanjima i slanju mišljenja. Budući da je za registraciju potrebna samo aktivna e-adresa, građanima je vrlo lako sudjelovati.
Gotovo sve nacionalne vlade u EU-u imaju vlastiti sustav autentifikacije. Zbog toga bi bilo vrlo teško integrirati takvu autentifikaciju u jedan sustav i očekivati da će funkcionirati pouzdano. Uz to, nacionalni sustavi autentifikacije u EU-u ne jamče transparentan prekogranični pristup. EU Login znači autentifikaciju jedinstvenim sustavom dostupnim svakom pojedincu, neovisno o lokaciji ili državljanstvu.
Platforma je otvorena svim građanima EU-a. Prikupljamo doprinose i komentare od vrlo velike i raznolike populacije, a prikupljanje smo učinili maksimalno pristupačnim. Time nastojimo dobiti uvid u kojem će utjecaj onoga što žele istaknuti lobisti biti zanemariv. I u analizi doprinosa možemo prepoznati potencijalne utjecaje lobističkih skupina.
Za autentifikaciju sudionika koristi se usluga EU Login Europske komisije. Čak i ako korisnik na temelju različitih e-adresa uspije otvoriti više računa za EU Login, u analizi doprinosa iz njegova sudjelovanju na platformi mogu se prepoznati slični i dvostruki unosi pa i potencijalni utjecaj lobista. Postoje dobro definirana načela za moderiranje kako bi se suzbile zlonamjerne aktivnosti, neželjene objave i drugi tehnološki napadi na platformu.
Analiza materijala podnesenih na platformi (npr. prijedlozi i komentari) djelomično se radi automatiziranim alatima za rudarenje teksta sa stalnom „ljudskom” validacijom, tj. postoji i ručna analiza. Automatizirana analiza temelji se na:
kategorizaciji: doprinos se kategorizira na temelju prisutnosti ključnih riječi u materijalima te mu se u skladu s tim daje prioritet u raspravi
grupiranju: pronalaze se srodni doprinosi pa grupiraju.
prepoznavanju gotovo jednakih doprinosa: time se otkrivaju ciljane kampanje.
Gdje je to moguće, primjenjuje se rudarenje argumenata i drugi pristupi za utvrđivanje značajnih doprinosa koje je potrebno dodatno proučiti.
Iako je primarno riječ o kvalitativnoj analizi, jedan od elemenata analize je broj potpora i komentara.
Na platformi za građanski angažman objavljeni su informativni slajdovi pokazani na internetskom seminaru na temu platforme. Uz njih će biti objavljene i dodatne informacije za upoznavanje javnosti.
Komisija uvijek traži načine za dopiranje do građana u Europi. Uz teme objavljene na platformi vodi se više kampanja. Potičemo sve građane i građanke da šire informacije i da pozivaju svoje obitelji i prijatelje na sudjelovanje.
Platforma je otvorena i dostupna svima. Organizacije stoga mogu jednostavno iznositi mišljenja i slati materijale kao i svi drugi građani. Na raspolaganju su im i funkcije koje se odnose na događanja: preko njih mogu davati informacije o raspravama na svojim događanjima (kao što je bila praksa tijekom Konferencije o budućnosti Europe).
Podaci su javno dostupni kako bi se potaknulo sudjelovanje građana u političkom i društvenom životu te kako bi se povećala transparentnost javnih tijela s ciljem olakšavanja pristupa informacijama i ponovne uporabe informacija javnog sektora. Više informacija o politici otvorenih podataka Europske komisije možete pronaći ovdje