21 priporočil, kako lahko priložnosti za učenje v tujini postanejo dostopne vsem

Po treh vikendih razprav je državljanski forum prejšnjo nedeljo Evropski komisiji predstavil seznam 21 priporočil, da bi učna mobilnost v Evropi postala bolj dostopna in bi bili z njo bolje seznanjeni vsi učeči se in izobraževalci.
Priporočila zajemajo različne teme – od potrebe po krepitvi obveščanja, komuniciranja in usmerjanja za vse ciljne skupine in spodbujanja učenja jezikov do zagotavljanja finančne podpore in razširitve programov učne mobilnosti za ljudi vseh starosti, socialno-ekonomskih okolij in poklicnih skupin.
Rezultate foruma bo Komisija pozneje uporabila pri pripravi predloga politike za priporočilo Sveta o spodbujanju učne mobilnosti za vse v evropskem izobraževalnem prostoru.
Kaj so evropski državljanski forumi?

Državljanski forumi postajajo reden pojav demokratičnega življenja v Evropski uniji (EU). Na njih se zberejo naključno izbrani državljani in državljanke iz vseh 27 držav članic, da bi na evropski ravni razpravljali o ključnih predlogih, ki zadevajo vse nas.
Na evropskih državljanskih forumih udeleženci in udeleženke razpravljajo v majhnih skupinah (v vsaki je približno 12 oseb) in vsi skupaj (na plenarnih zasedanjih). Pri delu jih podpirajo moderatorji.Državljani in državljanke na podlagi razprav pripravijo priporočila, ki jih Evropska komisija upošteva pri opredeljevanju politik in pobud.
Od sredine decembra 2022 do konca aprila 2023 bodo trije evropski državljanski forumi – v vsakem bo približno 150 udeležencev in udeleženk – lahko pripravili konkretna priporočila za nekatere ključne pobude iz delovnega programa Evropske komisije za leto 2023. Prvi sklop forumov bo obravnaval živilske odpadke, virtualne svetove in učno mobilnost.
Zaključeni forumi
Food waste
Katere ukrepe bi morali sprejeti države članice EU, akterji v verigi preskrbe s hrano, državljani in državljanke ter drugi zasebni in javni deležniki, da bi okrepili prizadevanja za zmanjšanje živilskih odpadkov?
Virtual worlds
Katere vizije, načela in ukrepi bi morali usmerjati razvoj zaželenih in pravičnih virtualnih svetov?
Learning Mobility
V žarišču

Po treh vikendih razprav je državljanski forum pripravil 23 priporočil za prihodnja načela in ukrepe za zagotovitev, da bodo virtualni svetovi v EU pravični in relevantni za državljane.
Priporočila temeljijo na osmih vrednotah in načelih: svoboda izbire, trajnostnost, osredotočenost na človeka, zdravje, izobraževanje, varnost in zaščita, transparentnost in vključevanje.
Komisija trenutno pripravlja novo pobudo o virtualnih svetih, ki bo predstavila vizijo Evrope v skladu z evropskimi digitalnimi pravicami in načeli.
Kako deluje državljanski forum?
- Prvo zasedanjeOblikovanje zamisli
Cilj prvega zasedanja je oblikovati zamisli in sklope pristopov, ki se državljankam in državljanom zdijo najbolj obetavni za nadaljnjo razpravo na naslednjih zasedanjih.
- Drugo zasedanjePregled in izpopolnitev
Cilj tega zasedanja je nadgraditi pristope, dogovorjene na prvem zasedanju, ter pripraviti prva priporočila državljank in državljanov. Državljani in državljanke v delovni skupini postopoma medsebojno pregledujejo in nadgrajujejo delo ter tako prispevajo k zamislim. Te so podlaga za oblikovanje končnih priporočil foruma na zaključnem zasedanju.
- Zaključno zasedanjeZaključek
Na zaključnem zasedanju se razprave strnejo, sklepne ugotovitve pa se skupaj s priporočili foruma predložijo Evropski komisiji kot del svežnja, priloženega zadevnim predlogom.
Udeleženci in udeleženke nove generacije državljanskih forumov so izbrani naključno. Potencialne udeležence pokličemo po telefonu, za pridobitev naključno izbranih, veljavnih telefonskih številk (vključno z mobilnimi in fiksnimi) pa se uporabljajo posebna orodja. Tako je mogoče oblikovati raznoliko in reprezentativno skupino. Da bi forumi v največji možni meri odražali socialno-demografsko sestavo EU, postopek zagotavlja reprezentativnost izbora.
Za izbor se uporabljajo podatki iz naslednjih virov:
- Eurobarometer, letna javnomnenjska raziskava Evropske unije in
- Eurostat, statistični urad EU
Sistem kvot zagotavlja uravnoteženo zastopanost spolov v forumu in določa, da mladi v starosti od 16 do 25 let predstavljajo tretjino foruma. Druge socialno-demografske značilnosti, ki jih upoštevamo, se nanašajo na:
- raven izobrazbe
- geografsko lokacijo
- poklic
Udeleženci iz vsake države članice so izbrani sorazmerno s številom prebivalstva te države članice, pri čemer se zagotovi tudi sorazmerna zastopanost različnih skupin. Pri manjših državah z manj udeleženci so te skupine porazdeljene v posamezne forume, tako da so tudi manjše države primerno zastopane.
Postopek izbora se za vsak nov forum v celoti izvede znova.
Reprezentativni in raznoliki forumi so bistveni za spodbujanje živahnih razprav in zagotavljanje, da te razprave odražajo najrazličnejše poglede in mnenja.
Fotogalerija
Citizens' Panel on learning mobility - final group picture Learning mobility session 3 plenary presentation Learning mobility session 3 participant asking Learning mobility session 3 plenary voting Learning mobility session 3 plenary group Learning mobility session 3 plenary participant Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 Moderation Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 opening Citizens' Panel on learning mobility - Session 3 participant Learning mobility session 3 plenary group Citizens panel on virtual worlds - 3 group photo Citizens panel on virtual worlds - 3 working group Citizens panel on virtual worlds - 3 participant Panel on virtual worlds 3 - plenary 1 Citizens panel on virtual worlds - 3 ballot box Citizens panel on virtual worlds - 3 flip chart Citizens panel on virtual worlds - 3 vote Panel on virtual worlds 3 - plenary audience Panel on virtual worlds 3 Viola Learning mobility session 1 Question