Milyen elképzelések és célok vezérelnek bennünket, milyen Európát szeretnénk, ami a jelenlegi és jövő nemzedékeket illeti?

Az elkövetkező hetek során 150, az EU 27 tagállamából véletlenszerűen kiválasztott polgár összeül, hogy megvitassa, milyennek szeretnék látni a jövőt a generációk közötti méltányosság szempontjából, és hogyan lehetne elérni, hogy minden nemzedék jól éljen.
A változás és az átmenet időszakában az Európai Unió arra törekszik, hogy közös történelmére építve megalapozza a fenntartható és inkluzív jövőt. Gondoskodnunk kell arról, hogy a ma meghozott döntésekkel ne ártsunk a jövő nemzedékeinek, és hogy nagyobb legyen a szolidaritás és az összetartás a különböző korosztályok között.
Ennek fényében azt várjuk a vita résztvevőitől, hogy gondolkozzanak el a következő kérdésekről:
- Hogyan szüntethetjük meg a nemzedékek közötti törésvonalakat a közösségvállalás, a kölcsönös támogatás és a megosztott felelősség előmozdításával?
- Hogyan teremthetjük meg az egyensúlyt a különböző korosztályok szükségletei és elvárásai között, szem előtt tartva a jövő nemzedékeinek érdekeit is?
- Hogyan építhetünk ki hosszú távon egy méltányosabb és a mindenkori kihívásokkal szemben ellenállóbb társadalmat?
A vitacsoport feladata

Az Európai Bizottság arra törekszik, hogy a vitacsoport társalkotóként részt vegyen a nemzedékek közötti méltányosságra vonatkozó stratégia kidolgozásában.
A résztvevők – különböző generációkhoz tartozó polgárokként, gazdag és sokszínű élettapasztalataikból merítve – megvitatják majd nézeteiket, elképzeléseiket. Lehetséges forgatókönyveket fognak kidolgozni arra vonatkozóan, hogyan tehetjük méltányosabbá a jövőt mindenki számára, és meg fogják vitatni, hogy az egyes javasolt intézkedések várhatóan mekkora hatást érnek majd el. Később a polgárok elsőként fognak lehetőséget kapni arra, hogy visszajelzést adjanak azokról a konkrét javaslatokról, amelyeket a szakpolitikai döntéshozók szakértőkkel együttműködve dolgoznak ki a nemzedékek közötti méltányosság javítására.
Munkája eredményeként a vitacsoport ajánlásokat fog benyújtani, melyek beépülnek majd a nemzedékek közötti méltányosságra vonatkozó stratégiába.
Időrendi áttekintés
A nemzedékek közötti méltányossággal foglalkozó polgári vitacsoport 2025. szeptember és november között három hétvégén ül össze.
- Szeptember 12–14.1. ülésszak – Brüsszel
- Bevezetés a nemzedékek közötti méltányosság témakörébe
- Első eszmecsere azokról az ötletekről, amelyeket a résztvevők e kérdéskört illetően a legígéretesebbnek tartanak
- Október 17–19.2. ülésszak – online
- Az 1. ülésszak kiértékelése, valamint az egyes témákkal kapcsolatos ötletek továbbfejlesztése
- Az ajánlások kidolgozásának első szakasza
- November 14–16.Záró ülésszak – Brüsszel
- A viták következtetéseinek levonása és ajánlások az Európai Bizottság számára
- A következő lépések ismertetése – hatásgyakorlás a szakpolitikai döntéshozatalra
- Október–decemberA stratégia közös létrehozása
Milyen formát öltsön? Hova akarunk eljutni?
Nemzedékek közötti méltányosság: beszéljenek a számok!

Olyan nemzetközi kezdeményezéseket követően, mint az ENSZ jövőről szóló paktuma, melyet a világ országainak vezetői 2024. szeptember 22-én írtak alá, a Bizottság a 2024–2029-es időszakra vonatkozó politikai iránymutatásában kimondja, hogy az Európai Uniónak a „társadalomban tapasztalható nyugtalanság” közepette gondoskodnia kell arról, hogy „a ma meghozott döntésekkel ne ártsunk a jövő generációinak, és hogy a különböző korú emberek között nagyobb legyen a szolidaritás és az elkötelezettség”.
Az ezzel kapcsolatos munka irányítása Glenn Micallef biztos feladata lett, aki a megbízólevelében felkérést kapott „egy olyan stratégia kidolgozására, amely feltérképezi, hogy miként erősíthetjük meg a nemzedékek közötti kommunikációt, és hogyan biztosíthatjuk, hogy szakpolitikai és jogalkotási döntéshozatalunk során a jelenlegi és jövőbeli generációk érdekeit egyaránt figyelembe vegyük”.