Milline peaks olema Euroopa, mis on õiglane kõigi praeguste ja tulevaste põlvkondade suhtes?

Lähinädalatel osaleb 150 juhuslikult valitud kodanikku kõigist 27 liikmesriigist põlvkondadevahelises dialoogis. Nad arutavad, milline võiks olla kõikide põlvkondade jaoks õiglane Euroopa Liit ja mida saaks teha selleks, et luua tulevik, kus kõik põlvkonnad saavad olla edukad.
Muutuste ja ülemineku perioodil on Euroopa Liidu eesmärk tugineda oma ühisele ajaloole, püüdes samal ajal luua kestlikku ja kaasavat tulevikku. Selleks peame praegu tegema otsuseid, mis ei kahjusta tulevasi põlvkondi, ning tagama, et igas vanuses inimeste vahel oleks suurem solidaarsus ja nad oleks paremini kaasatud.
Seepärast palume osalistel arutada järgmisi küsimusi.
- Kuidas ületada põlvkondadevahelised lõhed nii, et õiglasest ühiskonnast saavad suurema solidaarsuse, vastastikuse toetuse ja jagatud vastutuse kaudu kasu kõik põlvkonnad?
- Kuidas saame hoolitseda tasakaalustatult kõigi vanuserühmade, sealhulgas tulevaste põlvkondade vajaduste ja huvide eest?
- Mida peaksime tegema, et luua pikaajaliselt õiglasema ja vastupidavama ühiskond?
Mida võime paneelarutelult oodata?

Euroopa Komisjon soovib muuta paneelarutelu liikmed põlvkondadevahelise õigluse strateegia täieõiguslikeks kaasautoriteks.
Kõik eri põlvkondadesse kuuluvad kodanikud arutavad oma seisukohti koos, tuginedes oma rikkalikule ja mitmekesisele elukogemusele. Nad uurivad kõigi jaoks õiglasema tuleviku visioone, võimalusi nende visioonide elluviimiseks ning püüavad leida ideid ja meetmeid, mille abil saavutada suurim mõju. Lõpuks on kodanikud esimesed, kes vaatavad läbi konkreetsed poliitikaettepanekud, mida poliitikakujundajad koostöös ekspertidega kavandavad, et edendada kõigi põlvkondade suhtes õiglasemat Euroopa Liitu, ja annavad nende kohta tagasisidet.
Paneelarutelu tulemuseks on loetelu soovitustest, mida kaalutakse põlvkondadevahelise õigluse strateegia väljatöötamisel.
Ajakava
Põlvkondade vahelist õiglust käsitlev Euroopa kodanike paneelarutelu toimub kolmel nädalavahetusel ajavahemikus 2025. aasta septembrist kuni novembrini.
- 12.–14. september1. aruteluvoor – Brüsselis
- Sissejuhatus teemasse „Põlvkondadevaheline õiglus“
- Osalejate arvates kõige paljutõotavamate esimeste ideede vahetamine
- 17.–19. oktoober2. aruteluvoor – veebis
- Esimese aruteluvooru kokkuvõte ning ideede arendamine teemade ja valdkondade kaupa
- Soovituste väljatöötamise esimene etapp
- 14.–16. novemberLõppkohtumine – Brüsselis
- Järelduste tegemine aruteludest ja soovitused Euroopa Komisjonile
- Selgitus järgmiste sammude kohta – mõju poliitikakujundamisele
- Oktoober–detsemberÜheskoos strateegia loomine
Kuidas see välja näeb? Kuhu me tahame jõuda?
Põlvkondadevaheline õiglus: mis on kaalul?

Järgides rahvusvahelisi algatusi, nagu ÜRO tulevikupakti, mille üleilmsed liidrid allkirjastasid 22. septembril 2024, märgitakse komisjoni 2024.–2029. aasta poliitilistes suunistes, et pärast „ebakindlust ühiskonnas“ peab Euroopa Liit tagama, „et praegused otsused ei tooks kahju tulevastele põlvkondadele ning et eri vanuses inimesed oleksid omavahel rohkem solidaarsed ja teeksid enam koostööd“.
Selle töö eest vastutab volinik Glenn Micallef, kellel palutakse talle esitatud missioonikirjas valmistada ette põlvkondadevahelise õigluse strateegia, milles määratakse kindlaks, kuidas tihendada põlvkondadevahelist suhtlust ning tagada, et meie poliitikas ja õigusloomes austatakse praeguste ja tulevaste põlvkondade huve.