Za kakšno Evropo, pravično do vseh sedanjih in prihodnjih generacij, si prizadevamo?

V prihodnjih tednih bo 150 naključno izbranih državljank in državljanov iz vseh 27 držav članic skupaj razpravljalo o tem, kakšna bi morala biti medgeneracijska pravična Evropska unija in katere ukrepe bi lahko sprejeli za oblikovanje prihodnosti, v kateri bodo lahko uspevale vse generacije.
V obdobju sprememb in prehoda namerava Evropska unija graditi na svoji skupni zgodovini, hkrati pa si prizadevati za trajnostno in vključujočo prihodnost. Zato moramo zagotoviti, da danes sprejete odločitve ne bodo škodovale prihodnjim generacijam ter da se bosta povečala solidarnost in sodelovanje med ljudmi različnih starosti.
Glede na navedeno naj bi udeleženci in udeleženke razmislili o naslednjih vprašanjih:
- Kako lahko premostimo generacijske vrzeli v korist vseh s spodbujanjem diskurza o solidarnosti, vzajemni podpori in skupni odgovornosti?
- Kako lahko uravnotežimo potrebe in interese vseh starostnih skupin, tudi prihodnjih generacij?
- Kako bi lahko dolgoročno zgradili pravičnejšo in odpornejšo družbo?
Kaj lahko pričakujemo od foruma

Evropska komisija si prizadeva, da bi člani foruma postali polnopravni soustvarjalci strategije za medgeneracijsko pravičnost.
Vsi udeleženci in udeleženke bodo skupaj razpravljali o svojih stališčih kot državljani in državljanke različnih generacij, pri čemer bodo izhajali iz svojih bogatih in raznolikih življenjskih izkušenj. Preučili bodo vizije za pravičnejšo prihodnost za vse, raziskali možne poti za uresničitev teh vizij ter razpravljali o zamislih in ukrepih, s katerimi bi dosegli največji učinek. Nazadnje bodo državljani in državljanke prvi, ki bodo pregledali in se odzvali na konkretne politične predloge, ki jih oblikovalci politik v sodelovanju s strokovnjaki oblikujejo za spodbujanje Evropske unije, ki bo pravičnejša do vseh generacij.
Rezultat foruma bo seznam priporočil, ki bodo vključena v strategijo za medgeneracijsko pravičnost.
Časovnica
Evropski državljanski forum o medgeneracijski pravičnosti bo potekal tri konce tedna med septembrom in novembrom 2025.
- 12.–14. septemberPrvo zasedanje – Bruselj
- Uvod v temo „medgeneracijska pravičnost“.
- Izmenjava prvih zamisli, ki so po mnenju udeležencev najbolj obetavne.
- 17.–19. oktoberDrugo zasedanje – na spletu
- Pregled stanja po prvem zasedanju in oblikovanje zamisli po temah in vprašanjih.
- Prva faza priprave priporočil.
- 14.–16. novemberSklepno zasedanje – Bruselj
- Priprava zaključkov razprav in priporočil Evropski komisiji.
- Obrazložitev naslednjih korakov – vpliv na oblikovanje politik
- Oktober – decemberSoustvarjanje strategije
Kako to izgleda? Kaj si želimo doseči?
Medgeneracijska pravičnost: za kaj gre?

Po mednarodnih pobudah, kot je pakt ZN za prihodnost, ki so ga svetovni voditelji in voditeljice podpisali 22. septembra 2024, je v političnih usmeritvah Komisije za obdobje 2024–2029 zapisano, da mora Evropska unija po „nelagodju v družbi“ zagotoviti, „da danes sprejete odločitve ne bodo v škodo prihodnjim generacijam ter da se bosta povečala solidarnost in sodelovanje med ljudmi različnih starosti“.
Odgovornost za to delo je bila zaupana komisarju Glennu Micallefu, ki je bil v poslanici pozvan, naj „pripravi strategijo za medgeneracijsko pravičnost, da bi opredelili, kako lahko okrepimo komunikacijo med generacijami in zagotovili, da bodo interesi sedanjih in prihodnjih generacij spoštovani pri oblikovanju vseh naših politik in zakonodaje“.