Kokią Europą, kuri būtų teisinga visoms dabartinėms ir būsimoms kartoms, siekiame sukurti?

Ateinančiomis savaitėmis 150 atsitiktine tvarka atrinktų piliečių iš visų 27 valstybių narių susiburs diskutuoti apie tai, kaip turėtų atrodyti visoms kartoms teisinga Europos Sąjunga ir kokių veiksmų būtų galima imtis siekiant sukurti ateitį, kurioje klestėtų visos kartos.
Pokyčių ir perėjimo laikotarpiu Europos Sąjunga siekia remtis savo bendra istorija ir kartu žvelgti į tvarią ir įtraukią ateitį. Šiuo tikslu reikia užtikrinti, kad šiandien priimami sprendimai nepakenktų ateities kartoms, kad skirtingo amžiaus žmonės būtų solidaresni ir labiau bendradarbiautų.
Visa tai turint omenyje, dalyvių prašoma apsvarstyti tokius klausimus:
- kaip skatinant solidarumo, tarpusavio paramos ir bendros atsakomybės naratyvą sumažinti kartų atskirtį, kad tai būtų naudinga visiems?
- Kaip suderinti visų amžiaus grupių, įskaitant ateities kartas, poreikius ir interesus?
- Kaip siekiant sukurti teisingesnę ir atsparesnę visuomenę vadovautis ilgalaike perspektyva?
Ko galime tikėtis iš forumo?

Europos Komisija siekia, kad forumo nariai taptų visaverčiais Kartų tarpusavio teisingumo strategijos bendraautoriais.
Visi forumo dalyviai drauge aptars savo, kaip skirtingoms kartoms priklausančių piliečių, požiūrius, remdamiesi savo turtinga ir įvairialype gyvenimo patirtimi. Jie nagrinės teisingesnės ateities visiems vizijas, analizuos galimus būdus toms vizijoms įgyvendinti ir aptars idėjas bei veiksmus, kurie turėtų didžiausią poveikį. Galų gale, piliečiai pirmieji peržiūrės konkrečius politikos pasiūlymus, kuriuos politikos formuotojai, bendradarbiaudami su ekspertais, rengia siekdami skatinti visoms kartoms teisingesnę Europos Sąjungą, ir pateiks savo reakcijas į juos.
Forumo rezultatas bus rekomendacijų, kurios bus įtrauktos į Kartų tarpusavio teisingumo strategiją, sąrašas.
Tvarkaraštis
Europos piliečių forumo kartų tarpusavio teisingumo klausimais sesijos vyks tris savaitgalius 2025 m. rugsėjo–lapkričio mėn.
- Rugsėjo 12–14 d.1-oji sesija Briuselyje
- Įvadas į temą „Kartų tarpusavio teisingumas“.
- Dalyviai dalijasi pirmosiomis idėjomis, kurios, jų nuomone, yra perspektyviausios.
- Spalio 17–19 d.2-oji sesija internetu
- 1-osios sesijos apžvalga ir idėjų plėtojimas pagal temas ir klausimus.
- Pirmasis rekomendacijų rengimo etapas.
- Lapkričio 14–16 d.Baigiamoji sesija Briuselyje
- Daromos diskusijų išvados ir pateikiamos rekomendacijos Europos Komisijai.
- Tolesnių etapų paaiškinimas – koks bus poveikis politikos formavimui.
- Spalis–gruodisBendras strategijos kūrimas
Kaip tai atrodo? Koks mūsų tikslas?
Kartų tarpusavio teisingumas. Kodėl tai svarbu?

Atsižvelgiant į tarptautines iniciatyvas, pavyzdžiui, 2024 m. rugsėjo 22 d. pasaulio vadovų pasirašytą JT ateities paktą, Komisijos 2024–2029 m. politinėse gairėse teigiama, kad kylant „nerimui visuomenėje“, Europos Sąjunga turi užtikrinti, „kad šiandien priimami sprendimai nepakenktų ateities kartoms, kad skirtingo amžiaus žmonės būtų solidaresni ir daugiau bendradarbiautų“.
Atsakomybė už šį darbą patikėta Komisijos nariui Glennui Micallefui, kurio įgaliojamajame rašte prašoma „parengti Kartų tarpusavio teisingumo strategiją, kurioje būtų nustatyta, kaip galėtume sustiprinti kartų bendravimą ir užtikrinti, kad formuojant politiką ir taikant teisėkūros priemones būtų paisoma dabartinės ir būsimų kartų interesų“.