Kako bi izgledala Europa kakvu želimo, pravedna za sve sadašnje i buduće generacije?

U tjednima pred nama okupit će se 150 nasumično odabranih građana iz svih 27 država članica EU-a i raspravljati o tome kako bi trebala izgledati međugeneracijska pravednost u Europskoj uniji i koje se mjere mogu poduzeti da bi se oblikovala budućnost u kojoj se štite interesi svih generacija Europljana.
U turbulentnom razdoblju tranzicije Europska unija na temeljima svoje zajedničke povijesti gradi održivu i uključivu budućnost. Pritom moramo osigurati i da današnje odluke ne naštete budućim generacijama i da se zahvaljujući većoj solidarnosti ljudi različitih dobnih skupina bolje povežu.
U tom kontekstu sudionike pozivamo da razmisle o sljedećim pitanjima:
- Kako premostiti generacijske razlike promičući ideju solidarnosti, uzajamne potpore i zajedničke odgovornosti?
- Kako uravnotežiti potrebe i interese svih dobnih skupina, uključujući i buduće generacije?
- Što možemo učiniti dugoročno za izgradnju pravednijeg i otpornijeg društva?
Zadaci panela

Europska komisija smatra članove panela punopravnim partnerima u donošenju Strategije za međugeneracijsku pravednost.
Svi će sudionici zajedno raspravljati o svojim stajalištima iz perspektive različitih generacija oslanjajući se na svoja široka i raznolika životna iskustva. Razmotrit će vizije pravednije budućnosti za sve, istražiti moguće načine za njihovo ostvarivanje i raspravljati o idejama i mjerama koje mogu dati najbolje rezultate. Konačno, građani će prvi imati priliku preispitati i komentirati konkretne prijedloge politika koje osmišljavaju oblikovatelji politika u suradnji sa stručnjacima kako bi Europa postala pravednija za sve generacije.
Konačni ishod panela bit će popis preporuka koje će Europska komisija uzeti u obzir pri izradi Strategije za međugeneracijsku pravednost.
Vremenski okvir
Europski panel građana i građanki o međugeneracijskoj pravednosti održat će se tijekom tri vikenda od rujna do studenog 2025.
- 12. – 14. rujna:Prvi sastanak – Bruxelles
- Uvod u temu međugeneracijske pravednosti
- Razmjena prvih najperspektivnijih ideja među sudionicima
- 17. – 19. listopadaDrugi sastanak – na internetu
- Pregled zaključaka prvog sastanka i razrada ideja po temama
- Prva faza izrade preporuka
- 14. – 16. studenogZavršni sastanak – Bruxelles
- Priprema zaključaka rasprava i preporuka Europskoj komisiji
- Objašnjenje idućih koraka – učinak na oblikovanje politika
- Listopad – prosinacZajednička izrada strategije
Koji su glavni elementi? Koji nam je cilj?
Međugeneracijska pravednost – zašto je važna?

U kontekstu međunarodnih inicijativa kao što je UN-ov Pakt za budućnost potpisan 22. rujna 2024., u političkim smjernicama Komisije za razdoblje 2024. – 2029. navodi se da „u društvu vlada nelagoda” i Europska unija mora osigurati „ da današnje odluke ne naštete budućim generacijama i da se poveća solidarnost i angažman među ljudima različitih dobnih skupina”.
Odgovornost za taj rad dodijeljena je povjereniku Glennu Micallefu, od kojeg se u mandatnom pismu traži da pripremi Strategiju za međugeneracijsku pravednost kako bismo utvrdili kako možemo ojačati međugeneracijsku komunikaciju i osigurati da se interesi sadašnjih i budućih generacija uzimaju u obzir u svim našim politikama i pri izradi zakonodavstva.