Koji prioriteti i djelovanja koje financira EU Europljanima donose najveću dodanu vrijednost?
Sljedećih će tjedana 150 nasumično odabranih građana i građanki iz svih 27 država članica EU-a raspravljati o novom dugoročnom proračunu EU-a, koji će Komisija predložiti u srpnju 2025.
EU se priprema za budućnost uzimajući u obzir korjenite promjene kroz koje prolaze naše društvo, sigurnost, gospodarstvo i planet. Europski proračun treba i dalje doprinositi kvaliteti života i izvora prihoda građana, poljoprivrednika, istraživača, poduzetnika i regija u Europi i šire. Sredstva je istodobno potrebno namijeniti i za glavne prioritete kao što su obrana i sigurnost.
Iako je potreba za djelovanjem EU-a sve veća, proračun EU-a je ograničen. S obzirom na to sudionici će uglavnom raspravljati o dva pitanja:
- Na koje prioritete treba trošiti proračun EU-a u budućnosti?
- Koje vrste aktivnosti treba podržati proračun EU-a kako bi pomogao u ostvarenju tih prioriteta?

Što možemo očekivati od panela?
Komisija želi sudjelovati u raspravi s članovima panela.
Svi sudionici iznosit će svoja stajališta i ideje kao građani koji govore iz svojeg životnog iskustva. Analizirat će vizije zajedničke budućnosti, utvrditi glavne poteškoće i prilike i raspravljati o prioritetima i vrstama mjera kod kojih bi financijska sredstva EU-a mogla imati najveći učinak. Na kraju će se građani dogovoriti o političkim prioritetima i oblikovati ideje o tome kako najbolje doprinijeti tim zajedničkim prioritetima.
Konačni ishod panela bit će popis preporuka, koje će Europska komisija uzeti u obzir pri izradi proračuna EU-a. Te će preporuke poslužiti kao smjernice za djelotvornu raspodjelu sredstava EU-a za financiranje zajedničkih europskih ambicija.

Vremenski okvir
Europski panel građana i građanki o novom europskom proračunu održat će se tijekom tri vikenda od ožujka do svibnja 2025.
- 28. – 30. ožujkaPrvi sastanak – Bruxelles
- Prva razmjena ideja sudionikâ i odabir najperspektivnijih ideja
Uvod u „novi europski proračun”
Snimke: 28. ožujka 2025 | 30. ožujka 2025
- 25. – 27. travnjaDrugi sastanak – na internetu
- Analiza prvog sastanka i razrađivanje ideja po temama
Prva faza izrade preporuka
- 16. – 18. svibnjaZavršni sastanak – Bruxelles
- Sastavljanje zaključaka rasprava i izrada preporuka za Europsku komisiju
Objašnjenje idućih koraka – učinak na oblikovanje politika
Europski proračun i njegov značaj
U okviru europskog dugoročnog proračuna definira se njegova veličina i na što će se trošiti tijekom nekoliko godina. Trenutačni dugoročni proračun obuhvaća razdoblje 2021. – 2027. i iznosi 1,2 bilijuna EUR, što je oko 1 % BDP-a EU-a. Tome se dodaje još oko 800 milijardi EUR iz privremenog instrumenta NextGenerationEU za pomoć u oporavku od pandemije bolesti COVID-19.
Europski proračun dokazano donosi koristi za građane. Primjeri su toga financiranje projekata i aktivnosti za potporu socioekonomskom razvoju europskih regija, potporu za poljoprivrednike i ruralna područja, zaštitu okoliša i borbu protiv klimatskih promjena, promicanje digitalne tranzicije naših društava i potporu za istraživanja i inovacije. Posljednjih je godina proračun nezamjenjiv i kao izvor sredstava u raznim kriznim situacijama, od pandemije bolesti COVID-19 do ruske invazije na Ukrajinu, za povećanje naše energetske neovisnosti i potporu Ukrajini.

Photo Gallery
European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget