Ktoré priority a opatrenia financované EÚ prinášajú Európanom najväčšiu pridanú hodnotu?
V nadchádzajúcich týždňoch bude 150 náhodne vybraných občanov zo všetkých 27 členských štátov EÚ diskutovať o novom dlhodobom rozpočte EÚ, ktorý Komisia navrhne v júli 2025.
Vo chvíli, keď EÚ pripravuje svoj budúci finančný rámec, dochádza k zásadným zmenám, ktoré ovplyvnia našu spoločnosť a bezpečnosť, naše hospodárstvo i našu planétu. Rozpočet EÚ by mal i naďalej prispievať k zlepšovaniu kvality života a životnej úrovne občanov, poľnohospodárov či výskumníkov a k zlepšovaniu podmienok v podnikoch i regiónoch v celej Európe i mimo nej. Zároveň je potrebné riešiť naliehavé priority, ako je obrana a bezpečnosť.
A zatiaľ čo potreba opatrení na úrovni EÚ rastie, samotný rozpočet EÚ má len obmedzené finančné zdroje. Účastníci panelovej diskusie sa preto zamerajú na dve otázky:
- Na aké priority by sa mal v budúcnosti vynakladať rozpočet EÚ?
- Ktoré druhy činností by sa mali podporovať z rozpočtu EÚ, aby sa pomohlo dosiahnuť tieto priority?

Čo môžeme očakávať od panelovej diskusie
Komisia chce o tejto téme diskutovať s členmi panelovej diskusie.
Všetci účastníci budú predkladať svoje názory a nápady ako občania, ktorí čerpajú zo svojich životných skúseností. Budú sa zaoberať víziami spoločnej budúcnosti, identifikovať kľúčové výzvy a príležitosti a diskutovať o prioritách a druhoch opatrení, pri ktorých by financovanie EÚ mohlo mať najväčší dosah. Občania sa napokon dohodnú na politických prioritách a vypracujú návrhy, ako tieto spoločné priority čo najlepšie podporiť.
Výsledkom panelovej diskusie bude zoznam odporúčaní, z ktorých bude čerpať najmä Európska komisia pri príprave budúceho rozpočte EÚ.

Časový rozvrh
Európska panelová diskusia občanov o novom európskom rozpočte sa uskutoční počas troch víkendov od marca do mája 2025.
- 28. – 30. marcaPrvé zasadnutie – Brusel
- Diskusia o prvých nápadoch, ktoré účastníci považujú za najsľubnejšie.
Zoznámenie sa s „novým európskym rozpočtom“.
Záznamy: 28. marca 2025 | 30. marca 2025
- 25. – 27. aprílaDruhé zasadnutie – online
- Vyhodnotenie prvého zasadnutia a spracovanie nápadov podľa tém.
Prvá fáza vypracovania odporúčaní.
- 16. – 18. májaZáverečné zasadnutie – Brusel
- Vypracovanie záverov z diskusií a odporúčaní pre Európsku komisiu.
Vysvetlenie ďalších krokov – dosah na tvorbu politík.
Európsky rozpočet: Čo je v hre?
V európskom dlhodobom rozpočte sa určuje výška rozpočtu a výdavky na niekoľko rokov dopredu. Súčasný dlhodobý rozpočet platí od roku 2021 do roku 2027 a predstavuje 1,2 bilióna eur, čo predstavuje približne 1 % HDP EÚ. Je doplnený o približne 800 miliárd eur z NextGenerationEU, čo je dočasný nástroj na podporu obnovy po pandémii COVID-19.
Európsky rozpočet už v minulosti dokázal, že je prínosom pre občanov. Napríklad tým, že financuje projekty a činnosti na podporu sociálneho a hospodárskeho rozvoja európskych regiónov, podporuje poľnohospodárov a vidiecke oblasti, chráni životné prostredie a bojuje proti zmene klímy, napomáha digitálnej transformácii našej spoločnosti a podporuje výskum a inovácie. A v posledných rokoch sa stal aj životne dôležitým prostriedkom v čase kríz, od pandémie COVID-19 až po ruskú inváziu na Ukrajinu, kde prispel k zvýšeniu našej energetickej nezávislosti a k podpore Ukrajiny.

Photo Gallery
European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget