Jaké priority a opatření financovaná z EU mají pro naši společnou budoucnost největší přidanou hodnotu?
V nadcházejících týdnech bude 150 náhodně vybraných občanů ze všech 27 členských států EU diskutovat o novém dlouhodobém rozpočtu EU, který Komise navrhne v červenci 2025.
Ve chvíli, kdy EU připravuje svůj budoucí finanční rámec, dochází k podstatným změnám, které ovlivní naši společnost a bezpečnost, naše hospodářství a planetu. Rozpočet EU by měl i nadále zlepšovat kvalitu života a existenční jistoty občanů, zemědělců, výzkumných pracovníků, podniků a regionů v celé Evropě i mimo ni. Zároveň je třeba řešit naléhavé priority, jako je obrana a bezpečnost.
A zatímco potřeba opatření na úrovni EU roste, samotný rozpočet EU má jen omezené finanční zdroje. Účastníci diskuse se proto zaměří na dvě otázky:
- Jaké priority by měly být rozpočtem EU podporovány?
- Která opatření by měla být z rozpočtu EU financována, aby se tyto priority naplnily?

Co lze od panelové diskuse očekávat
Komise chce o tomto tématu vést se členy panelu diskusi.
Všichni účastníci budou předkládat své názory a náměty coby občané čerpající ze svých životních zkušeností. Budou se zabývat vizemi společné budoucnosti, identifikovat klíčové výzvy i příležitosti a diskutovat o prioritách a typech opatření, u nichž by financování z EU mohlo mít největší dopad. Nakonec se občané dohodnou na politických prioritách a vypracují návrhy, jak tyto společné priority co nejlépe podpořit.
Výsledkem panelové diskuse bude seznam doporučení, z nichž bude především čerpat Evropská komise při přípravě budoucího rozpočtu EU.

Časový plán
Evropská panelová diskuse občanů o novém evropském rozpočtu se bude konat během tří víkendů od března do května 2025.
- 28.–30. března1. zasedání – Brusel
- První výměna úvah mezi účastníky a výběr těch, které jsou podle nich pro tuto diskusi nejslibnější.
Seznámení s „novým evropským rozpočtem“.
Záznamy: 28. března 2025 | 30. března 2025
- 25.–27. dubna2. zasedání – online
- Bilance prvního zasedání a rozpracování úvah podle témat a námětů.
První fáze formulace doporučení.
- 16.–18. květnaZávěrečné zasedání – Brusel
- Stanovení závěrů diskusí a doporučení a jejich předání Evropské komisi.
Vysvětlení dalších kroků – dopad na tvorbu politik.
Evropský rozpočet: Co je v sázce?
Evropský dlouhodobý rozpočet určuje výši rozpočtu a výdaje na několik let dopředu. Současný dlouhodobý rozpočet platí od roku 2021 do roku 2027 a činí 1,2 bilionu eur, což představuje přibližně 1 % HDP EU. Je doplněn přibližně 800 miliardami eur z NextGenerationEU, což je dočasný nástroj na podporu hospodářského oživení po pandemii covidu-19.
Již v minulosti se prokázalo, že evropský rozpočet přináší občanům EU užitek. Například tím, že financuje projekty a činnosti podporující sociální a hospodářský rozvoj evropských regionů, podporuje zemědělce a venkovské oblasti, chrání životní prostředí a bojuje proti změně klimatu, napomáhá digitální transformaci naší společnosti a přispívá k výzkumu a inovacím. A v posledních letech se stal i životně důležitým prostředkem v krizových situacích, od pandemie covidu-19 po ruskou invazi na Ukrajinu, kdy přispěl ke zvýšení naší energetické nezávislosti a podpoře Ukrajiny.

Photo Gallery
European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget European Citizens' Panel on the New EU BudgetEuropean Citizens' Panel on the New EU Budget