Kokie ES finansuojami prioritetai ir veiksmai europiečiams užtikrina didžiausią pridėtinę vertę?
Per ateinančias savaites 150 atsitiktinai atrinktų piliečių iš visų 27 ES valstybių narių aptars naująjį ilgalaikį ES biudžetą, kurį Komisija pasiūlys 2025 m. liepos mėn.
Žvelgdama į ateitį, ES vykdo dideles reformas, susijusias su mūsų visuomene, saugumu, ekonomika ir planeta. ES biudžetas turėtų toliau gerinti piliečių, ūkininkų, mokslininkų, įmonių ir regionų gyvenimo kokybę ir pragyvenimo šaltinius visuose Europos regionuose ir už ES ribų. Be to, reikia spręsti tokius neatidėliotino prioriteto klausimus kaip gynyba ir saugumas.
ES veiksmų reikia vis daugiau, tačiau ES biudžeto finansiniai ištekliai yra riboti. Todėl forumo dalyviams pirmiausia bus užduodami du klausimai.
- Kokiems prioritetams ateityje turėtų būti skiriamas ES biudžetas?
- Kokias veiklos rūšis reikėtų remti iš ES biudžeto, kad šiuos prioritetus būtų lengviau įgyvendinti?

Ko galime tikėtis iš forumo?
Komisijos tikslas yra palaikyti diskusiją su forumo nariais.
Visi dalyviai savo nuomones ir idėjas aptars kaip piliečiai, remdamiesi savo gyvenimo patirtimi. Jie išnagrinės bendros ateities vizijas, įvardys pagrindinius iššūkius ir galimybes, aptars prioritetus ir veiksmus, kuriems ES finansavimas galėtų padėti labiausiai. Galiausiai piliečiai susitars dėl politinių prioritetų ir pasiūlys idėjų, kaip būtų geriausia remti šių bendrų prioritetų įgyvendinimą.
Pasibaigus forumui bus parengtas rekomendacijų sąrašas, visų pirma siekiant paremti būsimą Europos Komisijos darbą, susijusį su ES biudžetu.

Tvarkaraštis
Europos piliečių forumo naujo Europos biudžeto klausimais sesijos vyks tris savaitgalius 2025 m. kovo–gegužės mėn.
- Kovo 28–30 d.1-oji sesija Briuselyje
- Dalyviai pasidalys pirmosiomis idėjomis, kurios, jų nuomone, yra perspektyviausios.
Naujo Europos biudžeto pristatymas.
- Balandžio 25–27 d.2-oji sesija internetu
- 1-osios sesijos apžvalga ir idėjų plėtojimas pagal temas ir klausimus.
Pirmasis rekomendacijų rengimo etapas.
- Gegužės 16–18 d.Baigiamoji sesija Briuselyje
- Daromos diskusijų išvados ir pateikiamos rekomendacijos Europos Komisijai.
Tolesnių etapų paaiškinimas – koks bus poveikis politikos formavimui.
Europos biudžetas. Kodėl tai svarbu?
Europos ilgalaikiame biudžete nustatomas biudžeto dydis ir kam jo lėšos bus leidžiamos kelerius metus. Dabartinis ilgalaikis 2021–2027 m. biudžetas siekia 1,2 trln. EUR, t. y. apie 1 proc. ES BVP. Jį papildo maždaug 800 mlrd. EUR pagal laikiną priemonę „NextGenerationEU“, skirtą atsigavimui po COVID-19 pandemijos paskatinti.
Kad Europos biudžetas naudingas piliečiams, jau buvo įrodyta, pavyzdžiui, finansuojant projektus ir veiklą, kuriais remiamas Europos regionų socialinis ir ekonominis vystymasis, remiami ūkininkai ir kaimo vietovės, saugoma aplinka ir kovojama su klimato kaita, skatinama mūsų visuomenės skaitmeninė pertvarka ir remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos. Pastaraisiais metais jis tapo mums gyvybiškai svarbus krizių metu – nuo COVID-19 pandemijos iki Rusijos invazijos į Ukrainą, remiant mūsų energetinę nepriklausomybę ir Ukrainą.
