Mēs vēlamies sev Eiropu, kura būtu taisnīga visām pašreizējām un nākamajām paaudzēm?

Nākamajās nedēļās 150 pēc nejaušības principa atlasīti pilsoņi no visām 27 dalībvalstīm pulcēsies, lai apspriestu, kādai vajadzētu būt starppaaudžu ziņā taisnīgai Eiropas Savienībai un kādi pasākumi ir jāveic, lai visas paaudzes dzīvotu labklājībā.
Pārmaiņu un pārejas periodā Eiropas Savienības tiecas iedvesmoties no savas kopīgās vēstures, vienlaikus raugoties ilgtspējīgā un iekļaujošā nākotnē. Tālab mums jāgādā, ka šodien pieņemtie lēmumi nekaitē nākamajām paaudzēm un ka ir vairāk solidaritātes un dialoga starp visām paaudzēm.
Šajā kontekstā dalībnieki tika aicināti padomāt par šādiem jautājumiem:
- Kā mēs visu labā varam pārvarēt plaisu paaudžu starpā, veicinot solidaritātes, savstarpēja atbalsta un kopīgas atbildības vēstījumu?
- Kā mēs varam līdzsvarot visu paaudžu, kā arī nākamo paaudžu vajadzības un intereses?
- Kā mēs varam izveidot ilgtermiņa vīziju par taisnīgākas un noturīgākas sabiedrības izveidi?
Ko varam sagaidīt no paneļdiskusijas

Eiropas Komisija vēlas, lai paneļdiskusijas dalībnieki pilnā mērā piedalītos starppaaudžu taisnīguma stratēģijas izstrādē.
Dalībnieki kopīgi apspriedīs savus viedokļus kā dažādu paaudžu pilsoņi un izmantos savas daudzveidīgās dzīves pieredzes bagātību. Viņi analizēs vīzijas par taisnīgāku nākotni visiem, pētīs iespējamos veidus to īstenošanai un apspriedīs idejas un darbības, kurām var būt vislielākā ietekme. Galu galā pilsoņi būs pirmie, kas izskatīs un komentēs konkrētu pasākumu priekšlikumus, kurus sadarbībā ar ekspertiem formulējuši politikas veidotāji, lai veicinātu visām paaudzēm taisnīgāku Eiropas Savienību.
Paneļdiskusijas darba rezultāts būs tādu ieteikumu saraksts, kurus izmantos stratēģijā par starppaaudžu taisnīgumu.
Hronoloģija
Paneļdiskusijai par starppaaudžu taisnīgumu Eiropas pilsoņi pulcēsies trijās nedēļas nogalēs no 2025. gada septembra līdz novembrim.
- 12.–14. septembris1. sesija – Brisele
- Prezentācija par starppaaudžu taisnīguma tematu.
- Dalībnieki apmainās idejām, kuras paneļdiskusijas kontekstā uzskata par visperspektīvākajām.
- 17.–19. oktobris2. sesija – tiešsaistē
- 1. sesijas izvērtējums un ar konkrētiem tematiem saistītu ideju tālāka attīstīšana.
- Ieteikumu izstrādes pirmais posms.
- 14.–16. novembrisNoslēguma sesija – Brisele
- Secinājumi pēc diskusijām un ieteikumi Eiropas Komisijai.
- Turpmāko pasākumu skaidrojums – ietekme uz politikas izstrādi.
- Oktobris – decembrisStratēģijas izstrāde kopīgiem spēkiem
Kā tieši būtu jāizskatās stratēģijai? Kādā virzienā vēlamies doties?
Starppaudžu taisnīgums: par ko ir runa?

Pēc tādām starptautiskām iniciatīvām kā ANO Nākotnes pakts, ko 2024. gada 22. septembrī parakstīja pasaules līderi, Komisija savās 2024.–2029. gada politiskajās pamatnostādnēs ir noteikusi, ka, ņemot vērā “sabiedrībā valdošo neapmierinātību”, Eiropas Savienībai ir jānodrošina, “lai šodien pieņemtie lēmumi nekaitētu nākamajām paaudzēm un lai visu paaudžu starpā būtu vairāk solidaritātes un dialoga”.
Atbildība par šo darbu ir uzticēta komisāram Glenam Mikallefam, kuram viņa pilnvarojuma vēstulē uzdots “izstrādāt starppaaudžu taisnīguma stratēģiju, kas parāda, kā mēs varam nostiprināt komunikāciju starp paaudzēm un panākt, ka pašreizējo un nākamo paaudžu intereses tiek ievērotas visā mūsu politikas un likumdošanas procesā”.