Przejdź do treści głównej
Portal Aktywności Obywatelskiej
Europejskie panele obywatelskie

Nowa faza zaangażowania obywatelskiego

Trwa europejski panel obywatelski na temat przeciwdziałania nienawiści w społeczeństwie

Europejski panel obywatelski poświęcony efektywności energetycznej przedłożył Komisji Europejskiej swoje zalecenia

Czym są europejskie panele obywatelskie?

Jak działa panel obywatelski?

  1. I sesja
    Wypracowanie pomysłów

    Celem pierwszej sesji było wypracowanie pomysłów oraz omówienie i pogrupowanie wariantów, które zdaniem uczestników najbardziej zasługują na omówienie na kolejnych sesjach.

  2. II sesja
    Przegląd zaleceń i ich dopracowanie

    Celem tej sesji jest zredagowanie wstępnych zaleceń obywateli na podstawie wariantów uzgodnionych na pierwszej sesji. Uczestnicy pracują nad pomysłami w podgrupach, a następnie oceniają nawzajem swoje pomysły i je dopracowują. Pomysły te będą przydatne przy formułowaniu ostatecznych zaleceń podczas sesji końcowej.

  3. Sesja końcowa
    Podsumowanie

    Podczas sesji końcowej jej uczestnicy przedkładają Komisji Europejskiej konkluzje debat wraz z zaleceniami przygotowanymi przez panel w ramach pakietu dołączanego do wniosków.

Jak przebiega wybór uczestników panelu?

Icon random people

Około 150 obywateliwybranych losowo z 27 państw członkowskich

Icon Diversity

Uczestnicy reprezentujący różnorodność UE – przekrój terytorialny (obszary miejskie/wiejskie), płeć, wiek, wykształcenie, pochodzenie społeczno-ekonomiczne

Icon young people

1/3 uczestników to ludzie młodzi (16-25 lat)

Uczestników paneli obywatelskich nowej generacji wyłania się w sposób losowy. Osoby odpowiedzialne za wybór uczestników kontaktują się z kandydatami telefonicznie. Korzystają w tym celu z narzędzi, które losowo generują prawidłowe numery telefonów (komórkowych i stacjonarnych). W ten sposób można dotrzeć do zróżnicowanej i reprezentatywnej grupy. Chodzi o to, aby skład panelu w jak największym stopniu odzwierciedlał strukturę społeczno-demokratyczną UE.

Docelowe dane na potrzeby rekrutacji pochodzą z:

  • badania Eurobarometr, dorocznego badania opinii publicznej Unii Europejskiej
  • Eurostatu, urzędu statystycznego UE.

Skład panelu jest zrównoważony pod względem płci. Ponadto jedną trzecią panelu stanowią ludzie młodzi w wieku 16–25 lat. Inne cechy społeczno-demograficzne brane pod uwagę to:

  • poziom wykształcenia
  • miejsce zamieszkania
  • zawód.

Z każdego kraju uczestnicy są rekrutowani proporcjonalnie do liczby ludności tego kraju. Jednocześnie dba się o to, by różne grupy miały swoją proporcjonalną reprezentację. Aby mniejsze kraje o mniejszej liczbie uczestników miały swoją reprezentację, standardy podane powyżej spełnione są dla wszystkich paneli łącznie.

Do każdego nowego panelu organizowany jest nowy nabór uczestników.

Reprezentatywny i zróżnicowany skład paneli ma zasadnicze znaczenie dla ożywionych dyskusji, które powinny odzwierciedlać wiele różnych perspektyw i opinii.

 

Zakończone panele

food waste fridge

Jakie działania powinny podjąć państwa członkowskie UE, uczestnicy łańcucha dostaw żywności, obywatele oraz inne podmioty prywatne i publiczne, aby doprowadzić do szybszego ograniczenia marnowania żywności?